Az Isterra Magyarország Kft. egy kétnapos, növényvédelmi és tápanyag-utánpótlási tanácsadással egybekötött fajtabemutatót tartott Békéscsaba határában a BASF Hungária Kft. és a Yara Hungária Kft. közreműködésével. Ennek apropóján Perczel Péterrel, a cég operatív igazgatójával beszélgettünk.

Milyen állapotban vannak a kalászosok az országban?

A sokéves átlaghoz képest egy közel két hetes lemaradásban van a vegetáció, amit a hűvös tavasz okozott. Május utolsó napjaiban a búza virágzása vagy nagyon korai stádiumban van vagy még el sem kezdődött. Ezek alapján feltételezhető, hogy idén nem június elején kezdődik majd a betakarítás.

Jó hír viszont, hogy nagyon kevés betegséget láttunk eddig, az állományok jellemzően egészségesek. Néhány helyen az országban jellemző, hogy nem nőtt magasra a búza, a szalmahossz nem lesz kimagasló. Ez különösen azok számára okozhat gondot, akik még szalmát használnak, például az állattenyésztésben. Egyéb tekintetben jó helyzetben vagyunk. A csapadék most időben érkezett, májusi mennyisége mindenhol meghaladta a 40 mm-t. Az optimálisnak tekintett, október első felében megtörtént vetés óta már a 350 mm-t is meghaladtuk, ami a búza szempontjából eddig teljesen ideálisnak tekinthető.

Perczel Péter, az Isterra Kft. operatív igazgatója

Sok lehetett a bizonytalanság a fajtabemutatójuk körül.

Egy szántóföldi bemutató, amellett hogy a szervezőknek lehetőséget teremt a legfrissebb ajánlataik, hatékony formában, a szántóföldön történő megismertetésére, alkalom arra is, hogy maguk a gazdák is tapasztalatot cseréljenek. Ez különösen igaz idén, hiszen tavaly a személyes részvételen alapuló rendezvények szinte teljes egészében elmaradtak, online bemutatókat kellett tartanunk. Viszont mi már tavaly ősszel, a bemutatóparcellák vetése idején úgy terveztünk, hogy most tavasszal találkozni tudunk a gazdákkal. Szerencsére az élet úgy hozta, hogy idén már szántóföldi körülmények között is, kisebb csoportokban meg tudjuk mutatni az újdonságainkat. A nyitás után nagyon sokan gondolták úgy, hogy érdemes eljönni a bemutatónkra.

Mely fajtákat vitték most a termelők elé?

Amikor egy cég először bemutatja az új fajtáit onnantól még akár 1-2 év is eltelhet, amíg elterjed a köztermesztésben és elindul a volumennövekedés az értékesítésben. Ezen az úton már jó pozícióban van az egyik leghosszabb tenyészidejű, középérésű búzafajtánk a Concret, ami eltérő körülmények között is csúcstermésre képes. Intenzív technológia mellett sem dől meg, egészséges levélzete révén a tápanyagok beépülése intenzív, amit magas ezerszemtömeggel és rekordterméssel hálál meg.

A Concret, ami eltérő körülmények között is csúcstermésre képes

A Providence nevű korai fajtánk szintén nagyon nagy figyelmet kapott a bemutatón is, mert jellemzően nagyon szép az állománya, óriási hektáronkénti kalászszámmal. A bokrosodó képessége kiemelkedő. Intenzív technológiával 10 tonna feletti termést realizálhatunk vele.

És természetesen ebből a fajtasorból és a bemutatóból sem maradhatott ki a három legnagyobb forgalmú búzafajtánk, amelyek évek óta a magyar köztermesztés első vonalában szerepelnek, a Cellule, a Basilio és a Frenetic őszibúzáink.

A Cellule országos sikerének titka, hogy kiválóan hasznosítja a talaj víz- és tápanyagkészletét, például a nitrogént. Az aszályos években is kiválóan teljesít. Hazánkban a harmadik legnagyobb mennyiségben fémzárolt búza.

A Cellule országos sikerének titka, hogy kiválóan hasznosítja a talaj víz- és tápanyagkészletét

A Basilio és a Frenetic pedig azok a fajtáink, amelyek a magas terméspotenciál mellett az esetek nagy részében malmi minőségre is képesek. Ezért mind a nagy termést, mind a minőséget előnyben részesítők számára ideális választás lehetnek. A Basilio esetében egy korai és nagyon jó állóképességű fajtáról beszélünk, tehát a komoly esők és viharok alkalmával sem dől meg. A Frenetic-nek pedig az állóképessége és télállósága egyaránt kiváló, valamint a sárga- és szárrozsdával szemben is kiemelkedő ellenállóságot mutat.

A búza mellett milyen további kultúrákkal ismerkedhettek meg a gazdák?

A búzák mellett bemutattuk az őszi árpa fajtáinkat is. Az egyik legkorábbi őszi takarmányárpa Magyarországon a hatsoros Multie, ami már régóta a köztermesztés része és jó eredményekkel szerepel. Sokan a koraisága miatt választják, hiszen a betakarítás optimalizálásban fontos lehet, ha van egy nagyon korai termék, amivel meg lehet kezdeni a betakarítást, és innen haladni a hosszabb tenyészidejű fajták felé, majd pedig a búzával folytatni a munkát. Emellett kiemelt figyelmet kap nálunk az egyre növekvő értékesítési volumeneket produkáló másik takarmányárpa a Leopard, amely egy kétsoros árpa, de így is óriási termőképességgel és nagyon jó hektolitertömeggel szerepel. Sokan ezért szeretik. Kétsoros árpaként a szemeknek van elegendő helyük, hogy kiteljenek és egészséges nagy szemek teremjenek.

Az egyik legkorábbi őszi takarmányárpa Magyarországon a hatsoros Multie

A fajták bemutatása mellett a növényvédelem és a tápanya-utánpótlás kérdéseire is kitértek. Mire helyezték a hangsúlyt a partnereik?

A BASF abban segített, hogy egészséges állományokat tudjunk bemutatni. A növényállomány gombabetegségektől való mentessége már a vetőmag csávázásával kezdődik, és a BASF Systiva® nevű csávázószere nagyon hosszú védelmet nyújt a keléstől majdnem féléves időtartamig. Az árpa- és búzaállományoknak mi is ezt a technológiát ajánljuk. Illetve bemutattak egy új gombaölő szer hatóanyagot/terméket, a Revycare®-t, amit a lombvédelemben alkalmaztunk.

A Yara elsősorban a kelés után, már az őszi időszaktól egészen a virágzásig is használható különböző lombtrágyákat biztosított a különböző kezelésekhez. Így a termés mennyiségére és a minőségre gyakorolt hatásukat vizsgáltuk több ismétléses kisérletekben.

A felsőnyéki UPL céggel végzett közös kísérletben és bemutatón a UPL gyomirtási és lombtrágyázási ajánlásait követtük. A bemutatókon is jól látható volt, hogy a UPL termékei még a csapadékszegény téli és kora tavaszi száraz időjárási viszonyok mellett is jól vizsgáztak.

Kellenek is az ilyen rendezvények, mert a búza vetésterülete történelmi mélyponton van.

A terménypiacon jelenleg nagyon jó pozícióban van a búza. Remélhetőleg, a mostani árszínvonal hosszú ideig kitart még. Ez nagyban hozzásegíthet mindnyájunkat ahhoz, hogy ez a kultúra is olyan eredményességgel szerepelhessen, mint a kukorica vagy az olajos növények a magyar köztermesztésben. Ezért gondoljuk fontosnak erősíteni a termelési kedvet és megmutatni, hogyan lehet a termelési potenciálból a legtöbbet kihozni. Sokat tehetünk azért, hogy a búza is stabilan megmaradjon a magyar vetésszerkezetben.

Hol tartják a következő ilyen jellegű bemutatót?

A következő bemutató június 3-án Lajoskomáromban lesz, amire szeretettel várjuk az érdeklődőket.

Bővebb információért kattintson ide.

(x)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Ősztől indul a gyümölcs- és zöldségfeldolgozó szakmérnök és szaktanácsadó szakirányú továbbképzés, még lehet jelentkezni

2024.07.01.

Ősztől indul a gyümölcs- és zöldségfeldolgozó szakmérnök és szaktanácsadó szakirányú továbbképzés a MATE oktatási rendszerében, még lehet jelentkezni.

Tovább csökkent tavaly a termőföld-eladások száma, az árak viszont nőttek

2024.07.01.

Az országos forgalom közel kétharmadát adó szántó művelési ágat külön vizsgálva 5,3%-kal nőtt tavaly a forgalom, a NAV szűrt, előzetes adatbázisa szerint nagyjából 24,9 ezer hektár volt az eladott szántóterület mérete 2023-ban.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hőséget, heves zivatarokat és erős szelet is hoz a július

2024.07.01.

Hétfőn az erőteljes gomolyfelhő-képződés és fátyolfelhők mellett általában többórás napsütés várható, de a nyugati határ mentén sok lehet a felhő. Hazánk középső részén kisebb, nyugati, délnyugati, valamint északkeleti harmadán nagyobb számban kell számítani záporokra, zivatarokra. Néhol heves zivatar is kialakulhat! Sokfelé megélénkül, helyenként megerősödik az északnyugati, nyugati szél. Zivatarok környezetében viharos lökések is előfordulnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 24 és 33 fok között várható, délkeleten lesz a melegebb, a nyugati határnál a hűvösebb az idő. Késő este 18 és 25 fok között alakul a hőmérséklet.

Az átlagosnál kevesebb meggy lesz az idén a hazai fákon

2024.07.01.

Javában tart a meggyszezon, a szélsőséges tavaszi időjárás miatt azonban az előző évek átlagánál kevesebb termés várható.

Vizet a tájnak, talajt a termőföldnek! – 3. rész: A vízkereslet fejlesztése

2024.06.30.

Valamivel több, mint egy éve jelent meg a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara három részből álló cikksorozata, de az akkor tett megállapítások ma is érvényesek. Sőt van, amelyjk az idővel még aktuálisabbá vált. Tavaly június 7-8-án került megrendezésre a NAK Szántóföldi Napok és AgrárgépShow, többek között ez adta a cikksorozat apropóját.

Partnerhírek
Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Partner

Folyamatosan fejlesztve megy előre és minden adódó lehetőséget megragad a NEOCONS Zrt.

2024.06.28.

Folyamatos fejlesztéseikkel mára a magyar takarmánypiac markáns szereplőjévé nőtte ki magát a NEOCONS Zrt., amely saját, egyedi receptúrák alapján készült termékein túl a világpiacon ismert és elismert termékeket kínál a takarmányipar és az állattenyésztés szereplőinek. Bódi Zsolt tulajdonos-vezérigazgató válaszolt a Magro.hu kérdéseire.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Jász-Nagykun-Szolnok, Tiszaföldvár

John Deere 740a vetőgép

Hitelesített telefonszám

8 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás