Az okos permetezés az egyik olyan megoldás neve, amelyben a digitalizáció automatizálássá válik. A kezdeti cél Németországban a levélherbicidek pontos kijuttatása a soros kultúrákban (és hamarosan a repcénél széles sorokban). A szükséges kameratechnológia a Boschtól, az agronómiai döntéshozatali algoritmusok a BASF-xarviotól származnak. A Bosch és a BASF 2021-ben közös vállalatot alapított erre a célra.

Az egyedileg kapcsolható PWM szelepek és az Agrotop speciális, 25 cm-es távolságú spot-ventilátor fúvókái 12 km/h-ig terjedő munkasebesség mellett a műtrágya mennyiségének akár 70%-át is megtakaríthatják. A gém kamerával és fényérzékelőkkel van felszerelve. A szórókeretbe kamera- és fénymodulok vannak beépítve, amelyek „reakciósebessége” mindössze 65 milliszekundum. Ehhez aktív gémvezetésre és rezgéscsillapításra is szükség van annak érdekében, hogy a fúvókákat pontosan 50 cm-re a talaj felett lehessen vezetni, és a vízszintes mozgásokat is ki lehessen zárni.

Csak ott kezelje, ahol a gyomok jelen vannak, és ahol szükségessé teszik a védekezést: Egy régi koncepciót újra feltalálnak. Ilyen az okos permetezés. (Fotó: BASF)

A gyomnövények korai felismerése

A képfelismerő rendszer a meglévő gyomokat a növekedés nagyon korai szakaszában mutatja. A sorban akkor észlelhetők, ha méretük jelentősen eltér a termésétől. A LED-es fénytechnológia segít az árnyékolásnál és éjszaka is. A műholdakhoz és drónokhoz képest a rendszer természetesen bonyolultabb, mert minden négy fúvókához (azaz munkaszélesség-méterenként) külön kamera tartozik. De felismeri a milliméteres tartományban lévő növényeket, és lehetővé teszi a valós idejű alkalmazásokat.

A „korai” technológiai partner az Amazone. Ott elképzelhető, hogy a Smart Spraying-et nagyon különböző módon használják: önálló megoldásként vagy a hagyományos felületi szórással párhuzamosan. Ez az alkalmazási területtől is függ. Az intelligens permetezés természetesen csak levélherbicidekkel valósítható meg. A gyomnövénynek, legyen bármilyen kicsi is, először jelen kell lennie. Ez megfelel annak a logikának, hogy nem kezelünk preventív módon, és ha igen, akkor a kárküszöbök szerint.

A közép-európai szántóföldi gazdálkodás valóságában ezt aligha lehet „hibátlanul” megvalósítani – mondja Stefan Kiefer az Amazone-tól is. Cukorrépában például az első felületi permetezés „kötelező”. A további kezelések azonban a korábbinál jobban köthetők az adott gyom előfordulásához. A kukoricánál is, ahol a talajgyomirtó szerek játsszák a főszerepet, kijuttatási korlátozások vannak érvényben, vagy területi és foltpermetezés kombinációja szükséges.

A projektfázistól a gyakorlatig

A projektszakasz véget ért – mondja Kiefer. Most itt az ideje a gyakorlásnak. És ez biztosan tartogathat egy-két meglepetést és az alkalmazkodás szükségességét. Feltételezve, hogy egy intelligens permetezésre és felületi permetezésre is felszerelt permetező könnyen kétszer annyiba kerülhet, mint egy korábbi, ez a technológia nem általános megoldás minden gazdaság számára. Ellenkezőleg, konkrét jövedelmező alkalmazások fognak megjelenni (regionálisan is). 

Már most elmondható, hogy a csapadékosabb vidékeken és években nagyobb az előny, és talán nagyobb a cukorrépánál, mint a kukoricánál, mert a gyomirtó szerek egyszerűen drágábbak. Ugyanígy természetesen jó kihasználtság is szükséges a költségek fedezéséhez. Lehetséges, hogy egy gazdaság kezdetben nem maga vásárol egy ilyen gépet, hanem bérbe veszi a gyártótól. És természetesen a kiválóság is növekedni fog a növényvédelemmel kapcsolatos politikai „sapkák” növekedésével.    

„Agronómiai döntési motor”

A döntő tényező a döntéshozatal alapja. Az intelligens permetezés tényleges dimenziója a technikai alapon túl az a kérdés, hogy milyen szereket mikor és milyen mennyiségben használnak. Ez vagy inkább az ehhez szükséges algoritmusok három paraméteren alapulnak: küszöbértékeken (irtásigény), a gyomnövény növekedésétől függő időzítésen (lehetőleg nagyobb hatékonyság a lehető legkisebb kijuttatási mennyiség mellett) és keretfeltételeken (problémás gyomok), ellenállások). Az egész koncepciót „agronómiai döntési motornak” nevezik.

A gazda szerepe

Legkésőbb ezen a ponton sok gazdálkodó felteheti a kérdéseket. Mi az alapja a rendszer által biztosított döntéseknek? Jobbak, mint a személyes tapasztalatokon alapulók? Elvileg az elmúlt néhány évben „valódi szántóföldeken” végzett kísérletek során kapott algoritmusok „képzése” még folyamatban van – állítja Silvia Cifre-Wibrow és Florian Gwosdz, a Bosch BASF Smart Farming GmbH munkatársa. 

Készen állnak a megfelelő gyomok felismerésére. Ennek ellenére az érdeklődő gazdálkodókat nem szabad magára hagyni, amikor a permetezésről döntenek. Beállíthatják saját toleranciaküszöbüket, és támogatást kell kapniuk, ha valami rosszul sül el. A jövő szempontjából is fontos, hogy megértsük, miért hozott egy bizonyos döntést az algoritmus. Ez olyan összefüggéseket tárhat fel, amelyeket a gazda korábban nem látott.

Mindezek az adatok (például gyomtérképek) a Xarvio Field Manager platformon találhatók. Így egy terület átadásakor a „történelmi” adatok is átadhatók egy új gazdálkodónak, így növelve tovább annak értékét.

Következtetés

Az „okos permetezés” annak a folyamatnak a folytatása egy új technológiai szinten, amely 40 éve a kárküszöbökön alapuló gyomirtással kezdődött, de a széles körben elterjedt gyakorlatban soha nem tudott megállni. Az automatikus gyomérzékelés és algoritmusok mellett sem fog most minden egyik napról a másikra megváltozni: a beszállítók a jövő évtől fokozatos piaci bevezetésről beszélnek.

(Forrás: dlg.org)

További híreink

Elfogadható-e, ha egy hektár cseresznyeültetvény évente átlagosan 8 ezer köbméter vizet használ fel?

2024.06.29.

A Cherry Tech 2024, a chilei cseresznyetermesztés legfontosabb technikai eseménye során az egyik legtöbbet vitatott téma a víz hatékony felhasználása és kezelése volt a cseresznyetermesztésben és általában a mezőgazdaságban. A „Víz: elérhetősége, kezelése és hatékony felhasználása a cseresznyetermesztésben” című fórumon a téma öt szakértője, Carlos Tapia agronómus és cseresznye-szaktanácsadó moderálásával osztotta meg véleményét, aggályait és a jelenlegi helyzet elemzését.

A nyári liliomok misztikuma: az igazi szépségek és a név kisajátítói

2024.06.29.

A kertészkedés világában kevés virág ragadja meg a figyelmet úgy, mint a liliom. Elegáns virágai élénk árnyalataikkal és finom szirmaikkal díszei a kerteket. Azonban ebben a botanikai csodaországban gyakran felmerül a zűrzavar. Sok kertészt zavarba hoz a liliomfajok sokasága, és néha összetévesztik más virágokkal. Merüljünk el a nyári liliomok birodalmában és fedjük fel valódi kilétüket a csak nevükben azonos „imposztorok” mellett.

Több mint 41 milliárd forint értékben érkeznek támogatások öntözésfejlesztésre

2024.06.29.

A Vidékfejlesztési Program öntözésfejlesztést támogató pályázati felhívásának keretében újabb 102 darab, mezőgazdasági termelők által megvalósítani kívánt projektet támogatnak több mint 41,4 milliárd forint értékben.

Irányváltásra van szükség az Európai Unió agrárpolitikájában a V4 agrárkamarái szerint

2024.06.29.

Az Európai Unió agrárpolitikájának jelentősen meg kell változnia, különben kilátástalan helyzetbe kerül az európai mezőgazdaság – írták kommünikéjükben a V4 országok agrárkamarái.

Javult a magyar madárinfluenza helyzet, megszűnt a baromfik kötelező zártan tartása

2024.06.29.

A madárinfluenza járványügyi helyzet kedvező alakulásának következményeként dr. Pásztor Szabolcs országos főállatorvos visszavonta a baromfik zártan tartására vonatkozó előírást.

Fontos lenne, mégsem törődnek eleget a mezővédő erdősávokkal a gazdák

2024.06.28.

A mezővédő erdősávok számos madár, emlős és beporzó rovar számára nyújtanak élőhelyet, amelyek közvetve hozzájárulnak a mezőgazdasági termelés sikeréhez.

Partnerhírek
Partner

Folyamatosan fejlesztve megy előre és minden adódó lehetőséget megragad a NEOCONS Zrt.

2024.06.28.

Folyamatos fejlesztéseikkel mára a magyar takarmánypiac markáns szereplőjévé nőtte ki magát a NEOCONS Zrt., amely saját, egyedi receptúrák alapján készült termékein túl a világpiacon ismert és elismert termékeket kínál a takarmányipar és az állattenyésztés szereplőinek. Bódi Zsolt tulajdonos-vezérigazgató válaszolt a Magro.hu kérdéseire.

Partner

Új év, új kihívások a termelésben - az Isterra őszi búzák minden helyzetben megoldást jelentenek

2024.06.26.

Az elmúlt évek szántóföldi vetésszerkezete 2024-re némi visszarendeződést mutat. Jóval több kukorica (874 ezer ha) és leginkább szója (112 ezer ha) került elvetésre idén tavasszal, mint egy évvel korábban. Ez a szója esetében soha nem látott területnövekedés, közel megduplázódott az előző évhez képest. Az őszi búza vetésterülete 18%-kal csökkent. Nem véletlen, hiszen a tavalyi év értékesítési problémái sokakat megrémítettek. Mindezek azt mutatják, hogy a gazdák gyorsan reagáltak, és a biztos értékesíthetőség volt a legfontosabb szempont, többek között ezért döntöttek sokan a szója mellett.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Jász-Nagykun-Szolnok, Tiszaföldvár

Perard X-Flow 28 és 34

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Jász-Nagykun-Szolnok, Tiszaföldvár

Perard Interbene 46 átrakókocsi

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Hirdetésfeladás