Az előrejelzések szerint Föld lakossága 2050-re a jelenlegi 7,6 milliárdról 9 milliárdra nő. Sokan úgy gondolják, hogy a bolygón ennyi embert már nem lesz képes eltartani. Az optimisták azonban azt mondják, hogy ha a mezőgazdaság és az élelmiszeripar kihasználja a technológiai fejlődés kínálta lehetőségeket, akkor megfelelhet az évezred talán legnagyobb kihívásának. A bizakodást számos jó gyakorlat és útmutató példa erősíti meg. Terjedőben az okosföldművelés. A Világgazdaság anyagát szemléztük. Az informatika a mezőgazdaság előtt is új horizontokat nyit meg, és kulcsszerepet játszhat abban, hogy ez a létfontosságú ágazat hatékonyabban és környezetkímélőbben legyen képes megfelelni az emberiség kihívásainak. Ilyen példa a vertikális gazdálkodás, a nagyvárosokban alkalmazható, zárt térben, több szinten működő növénytermesztési módszer, amelynek egyik képviselője az AeroFarms vállalat. A társaság magát adatalapon működő mezőgazdasági cégként határozza meg, számos újítást tudott átültetni a gyakorlatba. A gyökerek újrahasznosítható táptalajból kapják a tápanyagot – ami 95 százalékkal csökkenti a szükséges öntözővíz mennyiségét –, a napfény helyett pedig a növények számára legmegfelelőbb hullámhosszú spektrumintervallumot használják, jelentősen csökkentve ezzel az energiafelhasználást. Kisebb a szállítási költség is, hiszen nem sok 100 vagy 1000 kilométerről kell a terményeket a városokba eljuttatni. [embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=ME_rprRlmMM[/embedyt]
Az okosföldművelés eredményeképp homokon is az egekbe tör az egyik legédesebb paradicsom Veresegyházon
 Égig érő paradicsom: jó példát találhatunk Magyarországon is
a veresegyházi Veresi Paradicsom Kft. mesterségesen megvilágított üvegházaiban, organikus kókuszrost paplanba ültetve, több méter magasan felfuttatva termesztik a paradicsomot. Az okos-mezőgazdaság nem csupán az ilyen, már-már fantasztikus filmekbe illő példákban jelenik meg. [embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=ygloCrwQLPs[/embedyt] Az információtechnológia olyan ágai, mint az IoT, a Big Data, a mesterséges intelligencia egyre nagyobb teret kapnak a hagyományos gazdálkodásban is. A szenzorokkal a gazdák valós idejű képet kapnak a termésről, és a big data adatelemzés azt is lehetővé teszi, hogy a gazdálkodók az adott termőföldre vonatkozó javaslatokat kaphassanak (például arra, hogy melyik növény termesztése a leghatékonyabb, leginkább megtérülő a terület egyes részein). A talaj és a vetési mintázatok elemzésével pedig optimalizálható az öntözés.
Már arra is készen állnak a megoldások, hogy permetezni se kelljen. Drónokkal szabadon tudják engedni a betegséget terjesztő kártevők természetes ellenségét a helyszínen, tehát csak ott és akkor kell bevetni a biológiai védekezést, ahol valóban szükséges.
Rendszerfejlesztés az agráriumban is
A geográfiai információkat szolgáltató cégek már észrevették a mezőgazdaságban rejlő lehetőségeket. A piac egyik szereplője, a belga Luciad az SAP-vel közösen fejlesztett ki egy alkalmazást a gazdáknak. A talajelemzést, a légköri adatokat és az időjárás-előrejelzéseket egyaránt feldolgozó rendszer nem csupán a termesztés optimalizálásában segíti a nagyobb területen gazdálkodókat, hanem a kapcsolódó munkafolyamatok kezelésében is. [embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=zybQ4cjNj4c[/embedyt] A technológia a munkaerőhiánnyal küzdő állattenyésztést is támogatja. A drónok hatékonyan képesek egy helyre terelni és egyben tartani az állományt, az elkóborló jószágokat pedig a nyakörvükbe szerelt riasztóval lehet visszatéríteni a kijelölt legelőre. A csirketelepeken az állatok megbetegedése olyan mesterséges intelligenciát alkalmazó megoldással ismerhető fel idejében, amely azt figyeli, mikor változik meg a hangjuk, mikor igyekeznek egymáshoz közelebb kerülni, ezek ugyanis már a betegség kialakulására utaló jelek.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás