A környezet védelmére kívánja fordítani a következő Közös Agrárpolitika forrásainak 40 százalékát az európai közösség. Az, hogy ez mit jelent majd a gyakorlatban, egyelőre még csak körvonalazódik. Érezhetően erősödnek a zöld mozgalmak, de egyre több a gazdatüntetés is. Eközben egy erősödő szervezet részéről egyre komolyabb a törekvés arra, hogy kivezessék a szintetikus növényvédő szereket a mezőgazdasági termelésből.

Az Európai Bizottság szerint a növényfajok körülbelül 84 százaléka és a vadvirágfajok mintegy 78 százaléka függ Európában a rovarok beporzásától. Az EU éves mezőgazdasági termelési értékéből nagyjából 15 milliárd eurónyit közvetlenül a beporzóknak köszönhet. Azonban az utóbbi évtizedekben csökkent a beporzók száma és változatossága is. A jelenség hátterében több ok is áll a biológiai sokféleségről és az ökoszisztéma-szolgáltatásokról szóló kormányközi tudományos-politikai platform (IPBES) szerint - írja az Euractiv.com cikkére hivatkozva az Agrárszektor.

A szintetikus növényvédő szerek betiltása súlyosan érintheti a gazdálkodást

A beporzókat fenyegető közvetlen veszélyek:

  • a földhasználat megváltoztatása,
  • az intenzív mezőgazdasági gazdálkodás,
  • a peszticidek használata,
  • a környezetszennyezés,
  • az invazív idegen fajok és új kórokozók megjelenése,
  • valamint az éghajlatváltozás

sorolja az IPBES a 2017-ben közzétett jelentésében.

1 millió aláírás kell ahhoz, hogy a betiltást mérlegelnie kelljen az EU-nak

November 25-én hozták létre a "Mentsd meg a méheket és a gazdákat!" civil csoportosulást, amely mintegy 70 különféle környezetvédő szervezetet egyesít. Köztük a méhészeket és a gazdákat is képviselő egyesületeket, karitatív mozgalmakat és tudományos intézeteket egyaránt. Céljuk együttműködni a mezőgazdasági, az élelmezés-egészségügyi és a biodiverzitási célok összehangolásában.

Amennyiben a kezdeményezés 2020 szeptemberére 1 millió aláírást gyűjt, akkor az Európai Bizottságnak és az Európai Parlamentnek mérlegelnie kell a kampány követeléseinek törvénybe foglalását. Cikkünk írásakor 128437 aláírásnál tartottak.

Ez a Mentsd meg a méheket és a gazdákat! logója

Megosztás

További híreink

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás