A környezet védelmére kívánja fordítani a következő Közös Agrárpolitika forrásainak 40 százalékát az európai közösség. Az, hogy ez mit jelent majd a gyakorlatban, egyelőre még csak körvonalazódik. Érezhetően erősödnek a zöld mozgalmak, de egyre több a gazdatüntetés is. Eközben egy erősödő szervezet részéről egyre komolyabb a törekvés arra, hogy kivezessék a szintetikus növényvédő szereket a mezőgazdasági termelésből.

Az Európai Bizottság szerint a növényfajok körülbelül 84 százaléka és a vadvirágfajok mintegy 78 százaléka függ Európában a rovarok beporzásától. Az EU éves mezőgazdasági termelési értékéből nagyjából 15 milliárd eurónyit közvetlenül a beporzóknak köszönhet. Azonban az utóbbi évtizedekben csökkent a beporzók száma és változatossága is. A jelenség hátterében több ok is áll a biológiai sokféleségről és az ökoszisztéma-szolgáltatásokról szóló kormányközi tudományos-politikai platform (IPBES) szerint - írja az Euractiv.com cikkére hivatkozva az Agrárszektor.

A szintetikus növényvédő szerek betiltása súlyosan érintheti a gazdálkodást

A beporzókat fenyegető közvetlen veszélyek:

  • a földhasználat megváltoztatása,
  • az intenzív mezőgazdasági gazdálkodás,
  • a peszticidek használata,
  • a környezetszennyezés,
  • az invazív idegen fajok és új kórokozók megjelenése,
  • valamint az éghajlatváltozás

sorolja az IPBES a 2017-ben közzétett jelentésében.

1 millió aláírás kell ahhoz, hogy a betiltást mérlegelnie kelljen az EU-nak

November 25-én hozták létre a "Mentsd meg a méheket és a gazdákat!" civil csoportosulást, amely mintegy 70 különféle környezetvédő szervezetet egyesít. Köztük a méhészeket és a gazdákat is képviselő egyesületeket, karitatív mozgalmakat és tudományos intézeteket egyaránt. Céljuk együttműködni a mezőgazdasági, az élelmezés-egészségügyi és a biodiverzitási célok összehangolásában.

Amennyiben a kezdeményezés 2020 szeptemberére 1 millió aláírást gyűjt, akkor az Európai Bizottságnak és az Európai Parlamentnek mérlegelnie kell a kampány követeléseinek törvénybe foglalását. Cikkünk írásakor 128437 aláírásnál tartottak.

Ez a Mentsd meg a méheket és a gazdákat! logója

Megosztás

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás