Több érintett gazdálkodó is megfogalmazta a kérdést, hogy az őstermelőnek EPR-kötelezettsége keletkezik-e a gyümölcs, vagy a zöldség értékesítése során felhasznált papírzacskók után. Mi a helyzet például abban az esetben, ha valaki lekvárt értékesít üvegben (tetővel együtt), ami újrahasznosítható csomagolás? Tüske Zsuzsanna vámszakértő válaszolt a kérdésekre a téma szabályainak részletezésével és kifejtésével.

Az Adózóna írt fontos tájékoztatást az “őstermelő EPR-kötelezettsége az értékesítéshez felhasznált csomagolóanyag után” témában, ezt az anyagot szemléztük.

Több érintett gazdálkodó is megfogalmazta a kérdést, hogy az őstermelőnek EPR-kötelezettsége keletkezik-e a gyümölcs, vagy a zöldség értékesítése során felhasznált papírzacskók, illetve az üvegek után

Az új rendelet szabályai

A kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer működésének részletes szabályairól szóló 80/2023. kormányrendelet (EPR-rendelet) hatálya alá tartoznak a csomagolási kormányrendelet szerinti csomagolások, ami alapján EPR-köteles a kérdésben említett papírzacskó és lekvárosüveg (és a címke, tető) is - írta Tüske Zsuzsanna.

Azonban ez alól a főszabály alól kivételt fogalmaz meg az EPR-rendelet 11. § (1) pontja.

A csomagolásról és a csomagolási hulladékkal kapcsolatos hulladékgazdálkodási tevékenységekről szóló 442/2012. (XII. 29.) kormányrendelet 2. § (2) b) pontja alapján csomagolásnak kell tekinteni „az értékesítés helyén történő megtöltésre tervezett és szánt árucikkeket, továbbá az értékesítés helyén eladott, megtöltött vagy az értékesítés helyén történő megtöltésre tervezett és szánt egyszer használatos (eldobható) árucikkeket, ha azok csomagolási funkciót látnak el.” 

A rendelet 1. mellékletének 2.1 pontja szerint ilyen például a papírból vagy műanyagból készült hordtasak.

Nem az őstermelőt terhelik a költségek, amennyiben:

Az EPR-rendelet 11. §-a alapján tehát a fentiekben vázolt főszabály alól kivételt képez, ha az őstermelő által vásárolt és használt papírzacskó a fogyasztó számára történő értékesítés helyén eladott, megtöltött vagy megtöltésre tervezett és szánt egyszer használatos csomagolószerből létrehozott csomagolásnak minősül. Ebben az esetben a kiterjesztett gyártói felelősségi kötelezettség a belföldi csomagolószer értékesítőt/gyártót terheli.

Azonban érdemes figyelemmel lenni arra, hogy a csomagolószert gyártó nem minden esetben fogja tudni, hogy az ő csomagolószere az értékesítés helyén megtöltésre tervezett csomagolószerből létrehozott csomagolásnak minősül-e majd, így amennyiben annak minősül, és a gyártót terheli a kötelezettség, ezt megfelelően le kell dokumentálni a felek között (és akár a számlán szereplő árumegnevezést is ennek megfelelően kiegészíteni). 

A szakértő jelenlegi értelmezése szerint amennyiben tudomása van róla a gyártónak, hogy a csomagolószer ilyen csomagolószerből létrehozott csomagolásnak minősül, és a számlán fel is tüntette, hogy megfizette a vonatkozó díjat, akkor az értékesítő (őstermelő) már jogosan jár el úgy, hogy nem veszi magára a kötelezettséget.

A befőttesüveg esete

Az üveg esetében pedig, mivel annak többféle felhasználása lehetséges, szintén előfordulhat, hogy a gyártója az értékesítés helyén megtöltésre tervezett csomagolószerből létrehozott csomagolásnak minősíti azt, és megfizeti rá a 11. § szerint az EPR-díjat. Amennyiben így van, és ez kiderül a számlából, akkor az őstermelő szintén jogosan jár el úgy, hogy az üveget illetően sem veszi magára a kötelezettséget. Ha pedig a gyártó nem tekinti ilyen csomagolószernek az üveget, és nem fizette meg rá az EPR-díjat, akkor belföldre történő értékesítés esetén az őstermelő lesz az EPR-kötelezett az üveget illetően.

Továbbá, ha ezeket a csomagolószereket külföldről szerzi be az őstermelő, akkor a papírzacskó, valamint a lekvárosüveg csomagolásának lebontása következtében is keletkezik EPR-kötelezettsége - írta a szakértő.

Megosztás

További híreink

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás