Az őstermelők és a minimálbér: megváltoztak a számok és módosult a vonatkozó rendelet
Az őstermelők számára is fejtörést okoz, hogyan kell alkalmazni az év közben megváltozott minimálbérszabályokat, különös tekintettel a Pénzügyminisztérium által kiadott jogszabály-értelmezésre. A minimálbér és a garantált bérminimum 2021. február elsejével emelkedett, a minimálbér bruttó 167 400, a garantált bérminimum pedig 219 ezer forintra nőtt. Mikor és mivel kell számolni az őstermelőknek a minimálbér alapján?
A minimálbérhez kapcsolódó jogosultságok felülvizsgálatáról szóló 21/2021. kormányrendelet 1. paragrafusa a minimálbér és a garantált bérminimum alapján megállapított jogosultságok újbóli megállapítását vagy felülvizsgálatát írja elő - számolt be róla az Adózóna cikke.
Megemelt minimálbér mozgatja a változást
A Pénzügyminisztérium 2021. február 5-én tett közzé tájékoztatót a honlapján a megemelt összegű minimálbér, garantált bérminimum adójogviszonyokban történő alkalmazásáról. A tájékoztató szerint a kormányrendelet rendelkezését figyelembe véve, ha egy adójogszabály az év első napján hatályos minimálbérre hivatkozó rendelkezést tartalmaz, és a 20/2021. kormányrendeletben megállapított magasabb összegű minimálbér/garantált bérminimum alkalmazása a fizetési kötelezettséget csökkenti (kevésbé terhessé teszi), úgy fizetési kötelezettség megállapításánál (csökkentésénél) a megemelt összegeket már a 2021. január 1-et követő időszakra alkalmazni lehet.
Hirdetés
A tájékoztató szerint magasabb összegű minimálbérrel lehet számolni az őstermelői bevételi értékhatárok esetében is.
Az őstermelők esetében ez a következőket jelenti:
- Havi minimálbér: 167 400 forint
- Éves minimálbér (167 400 X 12): 2 008 800 forint
- Adómentes bevételi értékhatár az éves minimálbér fele: 1 004 400 forint
Tételes költségelszámolást, vagy a 10 százalék költséghányadot választók esetében ez azt jelenti, hogy ha a bevétel meghaladja az 1 millió 4400 forintot, akkor jövedelmet kell számolni a bevétel és a költség alapján. Amennyiben alatta marad, akkor bevallást sem kell beadni.
Az átalányadózók esetében a bevétel 10 százaléka minősül jövedelemnek.
Átalányadózáskor a
- bevételi értékhatár (az éves minimálbér tízszerese): 20 millió 88 ezer
- a mentesített jövedelem az őstermelői tevékenységből származó jövedelemnek az éves minimálbér felét meg nem haladó része, ami 1 millió 4400 forint.
Családi gazdaságok esetében az átalányadózás akkor alkalmazható, ha a családi őstermelői tevékenység keretében folytatott őstermelői tevékenység bevétele az adóévben nem haladja meg a tagoknak (ideértve a képviselőt is) az adóév utolsó napja szerinti létszáma és az éves minimálbér tízszerese szorzatának összegét, de legfeljebb az éves minimálbér negyvenszeresét, ami 80 millió 352 ezer forint.
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés