Az őstermelők termelési tényezőinek értékesítése és a kapcsolódó adózás
A 2021. január 1-én hatályba lépett családi gazdaságokról szóló 2020. évi CXXIII. törvény gyakorlati alkalmazása a termelési tényezők hasznosítása, értékesítése során realizált bevételek adózására vonatkozóan is fontos. Mivel a termelési tényezők hasznosítása és értékesítése kiegészítő tevékenységnek minősül, így az ezen tevékenységekből származó bevétel nem haladhatta meg a teljes őstermelői bevétel 25%-át, amennyiben az őstermelő az átalányadózás szabályai szerint kíván adózni.
2021. január 1-én hatályba lépett a családi gazdaságokról szóló 2020. évi CXXIII. törvény. A törvény gyakorlati alkalmazása során számos esetben merült fel kérdésként, hogy milyen adózási szabályok vonatkoznak a termelési tényezők hasznosításából és értékesítéséből származó bevételre, mivel a törvény hatályba lépésekor kimondta, hogy a termelési tényezők hasznosítása és értékesítése kiegészítő tevékenységnek minősül, így az ezen tevékenységekből származó bevétel nem haladhatta meg a teljes őstermelői bevétel 25 százalékát.
A gyakorlati tapasztalat ugyanakkor az volt, hogy ha az őstermelő az átalányadózás szabályai szerint kívánt adózni, akkor több esetben egy-egy nagyobb értékű gép értékesítése könnyen eredményezhette a kedvezményes adózási értékhatárok túllépését. Ennek elkerülése érdekében a törvény 2022. január 1-én hatályba lépő módosítása alapján a termelési tényezők hasznosítása és értékesítése már nem minősül kiegészítő tevékenységnek - írta az Adózóna.
Hirdetés
Fontos kérdések és információk
Arról a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara írt, hogy a törvény hatályba lépésekor kimondta, hogy a termelési tényezők hasznosítása és értékesítése kiegészítő tevékenységnek minősül, így az ezen tevékenységekből származó bevétel nem haladhatta meg a teljes őstermelői bevétel 25%-át, amennyiben az őstermelő az átalányadózás szabályai szerint kíván adózni. Azonban számos esetben egy-egy nagyobb értékű gép értékesítése könnyen eredményezhette a kedvezményes adózási értékhatárok túllépését. Ennek elkerülése érdekében a törvény 2022. január 1-én hatályba lépő módosítása alapján a termelési tényezők hasznosítása és értékesítése már nem minősül kiegészítő tevékenységnek. Ez a Pénzügyminisztérium tájékoztatása és álláspontja alapján azt is jelenti, hogy az ezen tevékenységekből származó bevétel nem minősül őstermelői tevékenységből származó bevételnek sem.
Átmeneti szabály 2021-re
Azt a NAK foglalta össze, hogy a törvény módosítása egy átmeneti szabályt is tartalmaz a 2021. év vonatkozásában. Ez alapján a termelési tényezők hasznosításából, értékesítéséből származó bevételt 2021. évben - a gazdálkodó döntésének megfelelően - nem kell beleszámítani a kiegészítő tevékenységből, tevékenységekből származó bevételbe. Ez szintén azt jelenti, hogy a gazdálkodó azon döntése esetén, ha a termelési tényezők értékesítéséből és hasznosításából származó bevételt nem tekinti kiegészítő tevékenységből származónak, úgy az nem minősül őstermelői tevékenységből származó bevételnek sem, azt az őstermelőkre vonatkozó bevételi értékhatárok számítása során nem kell figyelembe venni.
Milyen tevékenységekre lehetek őstermelő?
Az őstermelői nyilvántartásba felvett mező-, erdőgazdasági tevékenység, valamint kiegészítő tevékenység, továbbá e tevékenységből származó termékfeldolgozás, ha az a saját gazdaságban előállított alapanyag felhasználásával történik és nem haladja meg a kistermelői élelmiszer-termelésről, előállításról és értékesítésről szóló rendeletben meghatározott mennyiséget.
Milyen kiegészítő tevékenységet folytathatok őstermelőként?
A mező- és erdőgazdasági földek forgalmáról szóló 2013. évi CXXII. törvény 5. § 14. pontja alapján kiegészítő tevékenységnek minősül a falusi és agroturizmus, kézművesipari tevékenység, fűrészáru-feldolgozás, takarmány-előállítás, mezőgazdasági termékből élelmiszer előállítása, dohányfeldolgozás, bioüzemanyag-előállítás a mező-, erdőgazdasági tevékenység során keletkezett melléktermékek, növényi és állati eredetű hulladék hasznosítása, nem élelmiszercélú feldolgozása, valamint az ezekből a termékekből keletkezett termékek közvetlen termelői értékesítése, mező- és erdőgazdasági szolgáltatás, valamint a mezőgazdasági üzemhez tartozó termelési tényezők hasznosítása, értékesítése.
Azt a tevékenységet, amit őstermelőként folytatok, egyéni vállalkozóként végezhetem-e?
Nem, nem végezheti. Az őstermelői nyilvántartásban nem szereplő őstermelői tevékenységet (pl.: állattenyésztés) lehet egyéni vállalkozóként folytatni, csak az őstermelői nyilvántartásban bejegyzett őstermelői tevékenység nem folytatható egyéni vállalkozóként.
Hogyan intézhetem az őstermelői tevékenységemmel kapcsolatos ügyeimet?
Intézheti személyesen, továbbá 2021. január 1-től lehetőség van postai úton benyújtani a bejelentett, érvényes lakcímkártyán szereplő lakcím szerinti megye bármelyik kamarai ügyfélszolgálati irodájához az őstermelői nyilvántartásba vételi kérelmet, továbbá szintén lehetőség van postai úton eljuttatni a nyilvántartásban foglalt bármely adat megváltozásáról szóló Őstermelői nyilvántartásba vett adatok módosítása iráni kérelmet. Aki nem személyesen jár el, az eljáró személy képviseleti jogosultságát közokiratba foglalt meghatalmazással kell igazolni. Ha a kezelőorvos által kiállított igazolás szerint egészségi állapota miatt nem képes személyesen megjelenni, az eljáró személy képviseleti jogosultságát teljes bizonyító erejű magánokiratba foglalt meghatalmazással igazolhatja. Az elektronikus úton történő ügyintézés 2023. január 1-től fog lehetővé válni.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés