Az őszi búza fajtakísérlet megmutatta, melyek hoznak stabilan jó termést
Lezárult a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács, valamint a Gabonatermesztők Országos Szövetség által közösen szervezett őszi búza fajtakísérlet. Egyes paraméterekben javulás, másokban romlás volt tapasztalható.
A kísérleti helyek átlageredményei a termésmennyiséget vizsgálva kissé elmaradtak a tavalyitól, de a beltartalmi értékek jobbak, mint egy évvel ezelőtt – mondta Polgár Gábor, a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács igazgatója.
Az idei évben összesen 45 búzafajtát vizsgáltak a szakemberek. Az elvégzett tesztek eredményeként olyan objektív információt tudunk ezúttal is a gazdálkodók számára biztosítani, amelyek segítséget nyújtanak számukra a tájékozódásban és a vetőmagválasztásban - folytatta Polgár Gábor.
Hirdetés
A Gabonatermesztők Országos Szövetségével közösen immár tíz esztendeje szervezik a kisparcellás őszi búza posztregisztrációs fajtakísérletet. Ezt ezúttal is a NÉBIH Növénytermesztési és Kertészeti Igazgatóság Szántóföldi Növények Fajtakísérleti Osztálya végezte el. A szakmai felügyeletet idén is a Fajtakísérleti Innovációs Tanács biztosította - informálta a Magro.hu oldalt sajtóközleményében a Vetőmag Szövetség.
Tíz területen az őszi búza fajtakísérlet
A 45 fajta őszi búzát tavaly ősszel a NÉBIH szakembereivel együtműködve vetették el az ország tíz településén: Mosonmagyaróváron, Szombathelyen, Jászboldogházán, Tordason, Szarvason, Iregszemcsén, Eszterágpusztán, Székkutason, Debrecenben és Gyulatanyán. Ez a nagy területi lefedettség lehetővé tette, hogy eltérő talajadottságok, klimatikus viszonyok, és csapadékellátottság mellett is megmutassák a kísérletben résztvevő fajták, hogy milyen eredményekre képesek - mondta Polgár Gábor.
A nyári aratást követően azután minden fajtát különböző vizsgálatoknak vetettek alá. A szemtermés mellett megvizsgálták a nyersfehérje-, a sikér- és a nedvességtartalmat. Három - jó minőséget adó - termőhely esetében alveográfos vizsgálatokat is végeztek, amelyekben a sütőipari felhasználhatóságot értékelték. A minőségi paraméterek esetében – az adott tulajdonság fajtára jellemző stabilitásának legegyszerűbb bemutatására – a termőhelyek átlagához viszonyított ingadozás relatív, százalékos mértékét is feltüntették az eredmények között.
Az adatok alapján, a stabilitást tekintve szinte minden vizsgált tulajdonság esetében kirajzolódtak a „stabil és jó”, a „környezeti hatásokra érzékenyebb” és a „stabil, de az átlagosnál gyengébb” fajtacsoportok.
Hasznos hivatkozások
A kísérletek eredményeiről készült összefoglaló kiadványt a Vetőmag Szövetség idén is közzétette a honlapján, ugyanott az elmúlt tíz év összefoglalója is elérhető.
Az idei anyagot az alábbi hivatkozásra kattintva töltheti le:
https://www.magro.hu/content/media/www/mediastore/26/26778/13732/posztregisztracios-fajtakiserlet-2017.pdfKapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 87 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés