Ugyan sokan már teljes mértékben végeztek az őszi munkálatokkal a földeken, mégis, az elhúzódó aratás és ezáltal a kései vetések miatt, bizonyos esetekben még indokolt az állományok tél előtti megerősítése. Erre a legalkalmasabb és egyben leghatékonyabb eszköz egy okszerűen alkalmazott biostimulátoros kezelés. Amellett, hogy általánosan fontos, hogy milyen fejlettségi állapotban megy a télbe az állományunk, az időjárás kiszámíthatatlansága miatt ezek a kezelések még inkább felértékelődnek.

A kezdeti fejlődés kiemelt jelentőséggel bír minden növény számára. Fontos, hogy ebben az időszakban minél gyorsabban minél nagyobb gyökérzetet tudjanak kinevelni. A gyökérzet és annak szerkezete meghatározó jelentőségű a tápanyagfelvétel szempontjából, hisz ez biztosítja a növény kapcsolatát a talajjal, mint tápanyagraktárral. Csapadék nélkül azonban a gyökérfejlődés akadályoztatva van, melyből adódóan a növény fejlődése is lelassul. Jól láthatjuk, most is, hogy az idén augusztus végén elvetett repcéknek csupán most, egy hónappal később érkezett meg a keléshez szükséges csapadék. A késői kelés a télre való felkészüléstől vette el az időt, így fontos, hogy most a lehető leghatékonyabban támogassuk meg a növényünket.

A repce az egészséges fejlődéséhez a kezdeti időszakban nagy mennyiségben igényli a bórt, amit a FERTIACTYL® Radical biztosít

A termesztett növényeinkben rejlő genetikai potenciál kiaknázása sokszor nagy kihívásokkal jár. Az időjárási és egyéb klimatikus tényezők egyaránt befolyásolják az elért termésmennyiségeket, de a termesztéstechnológiai beavatkozások által kiváltott stresszhatások is negatívan hathatnak a növényre. Ezen hatások kivédése és a termelés hatékonyságának és így jövedelmezőségének növelése szükségessé teszi olyan készítmények használatát a mezőgazdasági termelésben, amelyek amellett, hogy segítik a növényt, hogy hozamban és a termés minőségében egyre inkább közelítsenek a genetikailag meghatározott termés potenciáljukhoz, kimondottan a stresszhatások leküzdésében is segítik azokat. A növények az őket ért stresszhatásokra általános módon a sztómák zárásával, a felépítő folyamatok leállításával és a lebontó folyamatok aktiválásával reagálnak. A növényi szervezet ilyenkor felkészül egy még rosszabb helyzetre, és kiürült raktárait kezdi el feltölteni a regenerálódás megkezdése előtt.

Fontos tehát látnunk, hogy amíg a növény stresszhatásnak van kitéve addig lényegében saját anyagainak lebontását végzi, ezzel tartja fent az élettani folyamatainak működését és ez termelési szempontból semmiképpen sem kívánatos.

Jó hír azonban, hogy tudjuk segíteni ezekben a helyzetekben a növényeket. A Timac AGRO palettáján több olyan folyékony növénykondicionáló is megtalálható, amelyek biostimulátor tartalmuknak köszönhetően fokozzák a növények stresszellenállóságát, segítik helyreállítani a növény vízállapotát, vagyis ozmotikus egyensúlyát. Ennek eredményeként a javításokhoz szükséges energia megmarad és termésképzésre fordítható, amellett, hogy a termékekben található tápelemek is hozzájárulnak az egészséges fejlődéshez.

A kezdeti fejlődés fontossága

Az elmúlt évek tapasztalatai alapján az őszi időjárás nem igazán kedvez a repce kezdeti fejlődésének. Pedig ez egy különösen fontos fenológiai fázis, hiszen ahhoz, hogy a teleléshez szükséges fejlettségi állapotot elérje a növény, könnyen és gyorsan elérhető tápanyagra, valamint zavartalan fejlődésre van szüksége, melynek kulcsa egy erőteljes, mélyreható gyökérzet. Ennek kifejlődéséhez mindenképpen meg kell segítenünk az állományt az ősz folyamán.

A repce az egészséges fejlődéséhez a kezdeti időszakban nagyobb mennyiségben igényli a bórt. A FERTIACTYL® Radical termékünk tápelem (B, Mn) és biostimulátor tartalmával támogatja az egészséges gyökérfejlődést, növeli a télállóságot, valamint a bórhiány következtében kialakuló gyökér üregesedés, szívrothadás, gombabetegségek kialakulásának megelőzésében is segít.

A kezdeti fejlődés során kijuttatott megfelelő mennyiségű bór elősegíti az aktív ionfelvételt a gyökérzet jobb szénhidrátellátása révén. A bórral jól ellátott növények vízhiány esetén a vízleadás, párologtatás korlátozása révén jobban tudnak a vízzel gazdálkodni. A virág- és termésképzésre gyakorolt hatása miatt a mikroelemek közül a bór befolyásolja legnagyobb mértékben a termés mennyiségét, valamint a termés minőségére is kedvező hatással van a jó bórellátás.

A FERTIACTYL® Radical gyökérnövekedésre gyakorolt hatása

A FERTIACTYL® Radical tartalmazza a három komponensből álló FERTIACTYL® biostimulátor komplexet. A komplexben lévő humin- és fulvosavak kolloidokat képeznek a mikroelemekkel, ezáltal megvédik azokat a lekötődéstől, látványos gyökértömeg növekedést eredményeznek. A zeatin, mint a növényekben leggyakrabban előforduló természetes citokinin fontos szerepet tölt be a sejtosztódás szabályozásában és stimulálásában. Az antistressz-fehérjék közé tartozó glicin-betain a fotoszintetikus aktivitás növelése mellett fokozza a növények környezeti stresszhatásokkal szembeni tűrőképességét, valamint a gombákkal, baktériumokkal és vírusokkal szembeni ellenálló képességet is.

A FERTIACTYL® biostimulátor komplex talajon keresztül is képes felszívódni, és kifejteni hatását, így abban az esetben is sikeresen és veszteségmentesen használható, amikor a növényzet még nem takarja teljesen a talajfelszínt.

A FERTIACTYL® Radical elsősorban a gyökérszőrök fejlődésére van hatással, aminek jelentősége abban rejlik, hogy a gyökérszőrsejteken többszörösen pozitív töltésű kationok kötődnek meg, ezáltal egy tápanyaghiányos zónát alakítanak ki a talajoldatban. Ennek következtében aktív iondiffúzió indul meg a talajoldat távolabbi ionokban gazdagabb részei felől a gyökérszőrökhöz közeli, tápanyagban szegény zóna felé, ami biztosítja a folyamatos tápanyag utánpótlást. Az anyagcsere folyamatok katalizálása olyan pozitív változásokat eredményez, melyek hatására fokozódik a növény ellenállóképessége és produktivitása.

További részletekért keresse Timac AGRO szaktanácsadóját, látogasson el honlapunkra vagy kövessen minket folyamatosan frissülő Facebook oldalunkon.

Az Ön eredménye a mi sikerünk!

(x)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás