A hazai gyümölcsfaiskolákban elkezdődött a csemeték, oltványok, gyümölcstermő cserjék kitermelése. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara felhívta a figyelmet arra, hogy érdemes csak ellenőrzött, hivatalos faiskolából vásárolni gyümölcstermő növényeket, ahol az egészséges szaporítóanyag és a fajtaazonosság biztosított. Ahhoz azonban, hogy az elültetett növény életképes maradjon, érdemes betartani a szakszerű faültetés szabályait is.

A kertészet, vagyis a kertészeti termesztés legspeciálisabb, az egyik legtöbb felkészültséget és főleg a legnagyobb előre gondolkodást igénylő ágazata a faiskolai termesztés - írta a NAK. A faiskolai ültetési anyagok előállítása két, három, de akár 4 évet is igénybe vehet fajtól, illetve technológiától függően. Az üzemi gyümölcsültetvények, de döntően a házikertek ültetési anyaga is gyümölcsfaiskolából származik.

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara felhívta a figyelmet arra, hogy érdemes csak ellenőrzött, hivatalos faiskolából vásárolni gyümölcstermő növényeket
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara felhívta a figyelmet arra, hogy érdemes csak ellenőrzött, hivatalos faiskolából vásárolni gyümölcstermő növényeket

A gyümölcsfaiskolák feladatai

A gyümölcsfaiskolák jelentős szerepet játszanak abban, hogy milyen gyümölcskínálattal találkozhatnak a fogyasztók idehaza. Feladatuk sokrétű: a nemesítőkkel állandó, naprakész kapcsolatot kell tartani, keresni kell az újdonságokat, a betegségeknek részben ellenálló és a hazai klímában megbízhatóan termő fajtákat. A megfelelő fajtákból érési sorra van szükség. Szükséges a szaporított fajták termesztési tulajdonságainak ismerete, ami alapján az adott fajta egyáltalán ajánlható telepítésre.

A kitermelés előtt a leveles gyümölcs oltványokat minden esetben lelevelezni szükséges, ami jelentős kézi munkaerőt igényel még napjainkban is. Erre elsősorban növényélettani okok miatt van szükség, ugyanis a szabadgyökérrel kitermelt leveles oltványok egyszerűen kiszáradnának a levelek általi párologtatásuk miatt. A lelevelezést követően a kitermelésre előkészített oltványokat, a kötegelésnek megfelelően jeltáblával látják el, így elkerülhető a fajtakeveredés. A kitermelés az ültetési növényanyag vermelésével fejeződik be - írták.

Gyakorlati tudnivalók

Ahhoz azonban, hogy a faiskolában szakszerűen kitermelt, több évig nevelt növény a telepítőnél, vagy a ház körül elültetve életképes maradjon, tavasszal kihajtson és leveles hajtást hozzon, néhány dologra figyelni kell. Fontos, hogy az ültetéssel ne várjunk sokáig. Az őszi ültetés ideje a lombhullástól a fagyokig terjedő időszakra korlátozódik, fagyos időben és talajban mindenképpen kerüljük az ültetést. Ha nem szabadgyökerű, hanem konténeres gyümölcsfát vásároltunk, burkolt gyökérzetének köszönhetően elvileg bármikor elültethetjük, ugyanakkor a gyakorlat azt mutatja, hogy ez esetben is biztosítsunk a növény számára elegendő időt, hogy még a fagyokig megindulhasson a begyökeresedés a talajban.

Azt, hogy tavasszal, vagy ősszel eredményesebb az ültetés, a gyümölcsfafaj alapján kell eldönteni. A mandula, az őszibarack, a kajszi, a dió és a gesztenye nagyon érzékeny a téli kiszáradásra, ezért ezen fajokat ajánlott tavasszal ültetni. Az almatermésűeknél, bogyósoknál, (kivétel a szamóca, melyet tavasszal, vagy nyár végén ültetünk) az őszi telepítés a kedvezőbb. A berkenyét és a bodzát a gyakorlati megfigyelések alapján érdemesebb ősszel telepíteni.

A minőségi forrás fontos

Fontos, hogy csak ellenőrzött, hivatalos faiskolából vásároljunk gyümölcstermő növényeket, ahol az egészséges szaporítóanyag és a fajtaazonosság biztosított - írták. Az ültetni kívánt gyümölcsfajta termékenyülési viszonyairól mindig tájékozódjunk, és amennyiben nem öntermékeny a fajta, úgy megfelelő pollenadó fajtát is kell ültetnünk, ami a kiválasztott fajtánkkal egyidőben virágzik. Ebben a faiskolák készséggel segítenek - közölték.

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara arra buzdított minden gazdálkodót és házikert tulajdonost, hogy bátran ültessen gyümölcstermő növényeket, amelyek a hazai klímánkon különleges beltartalmi értékű gyümölccsel örvendeztetnek meg. Az üzemi gyümölcstelepítést a KAP ST keretében nemrég megjelent Ültetvénytelepítési pályázat is támogatja - írta a köztestület.

Megosztás

További híreink

Egy legenda nyomában: Mennyire okosak a dolmányos varjak?

2024.11.18.

A dolmányos varjú, a madárvilág különleges és rendkívül intelligens tagja, számos érdekes tulajdonsággal rendelkezik, amelyek nemcsak a természetkutatók, hanem az állatok viselkedése iránt érdeklődők figyelmét is felkeltik.

Mi hajtja az élelmiszerárakat? Október legfontosabb trendjei

2024.11.18.

A FAO (Food and Agriculture Organization) legfrissebb élelmiszerár-indexe (FFPI) 2023 októberében az idei év legmagasabb értékét érte el április óta, és 5%-kal haladta meg az előző évi szintet.

A francia gazdák újra tüntetnek - van miért

2024.11.18.

Hétfőn országszerte tiltakozó akciókat indítottak a francia gazdák, akik az Európai Unió és a Mercosur országok (Argentína, Brazília, Paraguay, Uruguay) közötti kereskedelmi megállapodás lehetősége miatt fejezik ki elégedetlenségüket.

Új technológiák az állattenyésztésben: Fókuszban az EuroTier 2024

2024.11.18.

A 2024. november 12–15. között Hannoverben megrendezett EuroTier és EnergyDecentral szakkiállítás erőteljes hatást gyakorolt az állattenyésztés és az energiaágazat globális üzleti folyamataira.

Az őszi gyümölcsfaültetés idején sok szempontra érdemes figyelni

2024.11.18.

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara felhívta a figyelmet arra, hogy érdemes csak ellenőrzött, hivatalos faiskolából vásárolni gyümölcstermő növényeket

Összesen 28 milliárd forintos pályázat indult a vidéki elektromos töltőhálózat bővítésére

2024.11.18.

Több mint száz helyszínen létesülhetnek nyilvános e-töltőállomások a következő években egy induló állami pályázatnak köszönhetően

Partnerhírek
Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Partner

Toxinos kukorica és alacsony fehérjetartalmú búza – mit hoz a jövő?

2024.10.28.

Az idei év kihívásai a mezőgazdaságban nemcsak a mennyiségi termésadatokban, hanem a minőségben is megmutatkoztak. A búza fehérjetartalma és a kukorica toxinfertőzöttsége jelentős kérdéseket vet fel a következő szezonra nézve. Párkányi Gábor, a Mertcontrol ügyvezető igazgatója részletesen bemutatja az idei termés minőségét és a jövőbeni kilátásokat.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Graecus CBK szárzúzó
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus CBK szárzúzó

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Graecus BFP Talajmaró
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus BFP Talajmaró

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 84 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás