Őszi kultúráink, így az őszi káposztarepce kezdeti gyökérnövekedését is nagy mértékben befolyásolja - az optimális kelés mellett - a növény igényeihez illeszkedő és megfelelő időpontban kijuttatott növénykondicionáló oldatok alkalmazása. Az elhúzódó vetés és a száraz, meleg időjárási viszonyoknak köszönhetően az állományok sok helyen vontatottan, hiányosan keltek. Bár a megfelelően előkészített magágy, az optimális talaj- és léghőmérséklet kedvező feltételt biztosított az egyenletes keléshez, de a túl későn érkező csapadék az ország nagy részében késleltette azt. A hosszan elhúzódó „indián nyár” nagyon kedvez a rovarkártevők - földibolhák, repcedarázs, kis káposztalégy - kártételének is, melyet az egyébként is gyenge, ritkás növényállomány további stresszhatásként él meg.

Az ilyenkor szükségessé váló növényvédelmi kezelések mellett rendkívül fontos az őszi regulátorozás is, amit már 4-6 leveles állapotban célszerű elvégezni. Köztudott, hogy ennek elmulasztása a növények túlnövekedését eredményezheti, mely során nem fejlődnek ki megfelelően az oldalelágazások, az egyszálas állományok pedig nem fogják túlélni a telet, vagy csak drasztikus termésveszteség árán. Emellé a technológiai lépés mellé könnyedén beilleszthetők a TIMAC AGRO gyökérstimulátor oldatai, melyek a kezdeti gyökeresedést segítik és az őszi időszak okozta környezeti stresszhatások ellensúlyozásában - vízhiány, hőmérsékletingadozások, közelgő talajmenti fagyok - tudják támogatni a növényeket.

Mi a legfontosabb célunk a repcében a tél beállta előtt?

Az, hogy az állomány elérje az optimális 8-10 leveles, úgynevezett rozettás állapotot és megfelelő vastagságú (8-10 mm) gyökérnyaki átmérővel rendelkezzen, levélfelülete pedig a lehető legegészségesebb legyen.

Mégis hogyan tudjuk ezt elősegíteni?

Jó, ha ismerjük a repce gyökérfejlődésének ütemét, hogy annak kondícióját a megfelelő tápelemekkel és biostimulátorokkal támogatni tudjuk. A repce gyökeresedése a vetéstől számított első hónapban nagyon gyors, a gyökér hossza a 20 centimétert is elérheti. Ehhez persze szükséges a jó közeg, a megfelelően előkészített, aprómorzsás, levegős magágy, az optimális pH-viszonyok és a kompetitív gyomok hiánya. A második hónapban a gyökér elérheti az 50-60 centit, a harmadik hónap végére pedig 80 cm mélyre is hatolhat. A növényi biomasszát tekintve, ez idő alatt a gyökértömeg 75 %-a kifejlődik.

A következő gyökérfejlődési időszak koratavasztól indul, ami a virágzás kezdetétől, a becőtelítődésig a legintenzívebb. Az ősszel kifejlődött karógyökérnek szerepe nemcsak a víz- és tápelemfelvételben van, de nagy energiaraktárként is funkcionál. Amennyiben az egészséges levélfelülettel rendelkező állomány megfelelően tud fotoszintetizálni, nagy mennyiségű glükóz és nitrogén raktározódik el a gyökérzetben, amelyet a tavaszi induláskor a növény könnyen mobilizál. A fotoszintézisben közvetetten fontos tápelem a mangán, mely a zöld növényi színtestek képzésében elengedhetetlen. A cukrok mobilizálásában is fontos szerepet tölt be, csakúgy, mint a bór, ami a hormonanyagcserébe kapcsolódik be, valamint a sejtfalak kialakításában vesz részt.

A harmonikus gyökér-lomb arány kialakítása rendkívül fontos. Ha a gyökérfejlődés valamiben gátolt, akkor az negatívan hat a nitrogénhasznosulásra, a vegetatív tömegre is. Ép és aktív levélzet hiányában nem lesz elég energia a repce tavaszi, kirobbanó növekedéséhez.

A TIMAC AGRO gyökérstimulátor oldatai a FERTIACTYL® komplex révén három területen segítik a jobb tápelem-hasznosulást és ellenállóképességet. A huminsavas kötésben lévő tápelemek könnyebben hasznosulnak a növények számára. A zeatin fokozza a sejtosztódást, növeli az oldalrügyek képződését. A glicin-betain stresszfehérjeként támogatja a repcét, segít a télállóság biztosításában.

A komplex makroelemeket tartalmazó FERTIACTYL STARTER®, valamint bór és mangán hatóanyag tartalmú FERTIACTYL RADICAL segít egy fejlett, életerős, télre készen álló állomány kialakításában.

Amennyiben szeretné még ősszel megtámogatni repcéit a jobb télállóság és jövő évi termésbiztoság elérésében, kérjük keresse bizalommal szaktanácsadó kollégáinkat!

(x)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás