Az utóbbi időben igyekeztünk a lehető legtöbbet foglalkozni a rendkívül aktuális klímaváltozás mezőgazdaságra gyakorolt hatásaival. A témát a jelenleg is zajló konferenciasorozatunkban is felvállaltuk, mert most még épp időben vagyunk ahhoz, hogy lépjünk. De az ózonnak mi a köze mindehhez? Nézzük meg ezt is az Ózon világnapja (szept. 16.) alkalmából!

Nehéz lenne olyan embert találni, aki nem hallott már az egyre vékonyodó ózonrétegről, és az ózonlyukról. Vagy arról, hogy bizonyos vegyi anyagok, nehezen lebomló gázok reakcióba lépnek az ózonnal, szétbomlanak, de újraképződni már nem tudnak. Bekövetkezik az ózonritkulás. Ennek eredményeképp nagyobb mennyiségű ultraibolya sugárzás (UVB) jut el a Földre. Ez pedig károsan hat a fehérjékre, és elváltozásokat okoz a génekben. Eközben növekszik a felszín közelében lévő légkör ózontartalma, ami a szmog összetevőivel együtt fokozza az asztmás megbetegedéseket.

Az ózonlyuk mérete 1979-ben és 2007-ben az északi és a déli féltekén.

 

Tudta? Néhány érdekesség az ózonról!
  • 500.000-szeres (!) hígításban is érezhető a szaga, amit a klórhoz lehet hasonlítani. Azonban a koncentrációjától függően akár szegfű vagy széna illatúnak is érezhetjük.
  • A levegőn kívül a vízben, és a talajban is megtalálható.
  • A nagyfokú UVB genetikai elváltozást (mutációt) okozhat a haszonnövényekben, mint például a kukorica.
  • A magas ózonszint a károsítja a leveleket, mivel roncsolja a sejtfalakat. De gátolja a fotoszintézist és a gyökerek légzését is. Mindez a növény károsodásához, pusztulásához vezethet.

Mi várható?

1996 óta lassan ugyan, de nő az ózonréteg vastagsága. Ennek ellenére mégsem lehetünk nyugodtak. Az aktuális klímamodellek ugyanis azt mutatják, hogy az alsó légkör felmelegedik a globális felmelegedés következtében, emiatt pedig a sztratoszféra alsó része valamennyit hűlni fog. Mindez viszont segíti az ózon lebomlását. Ezzel azonban újra ott vagyunk, hogy az ózonréteg elvékonyodik.

Ha minden jól megy, a szakemberek számításai szerint még akkor is csak 2068-ra állhat csak vissza az ózonréteg 1970-es állapota.

Fotó: wikipédia

Megosztás

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás