Az Európai Unió kereskedelmi szervezete, az AVEC szerint az Ukrajnából származó baromfibehozatal növekedésének hatását enyhíteni kell. Az AVEC (Baromfifeldolgozók és Baromfikereskedők Szövetsége) vezető képviselői találkoztak Janusz Wojciechowski uniós mezőgazdasági biztossal, hogy ismertessék az Ukrajnából származó baromfihús-behozatalra vonatkozó gyorsított védintézkedések alkalmazását támogató adatokat.

Miközben az AVEC megismétli, hogy teljes mértékben támogatja az uniós hatóságokat minden olyan intézkedésben, amelynek célja, hogy segítse az ukrán állampolgárokat az orosz agresszió következményeinek leküzdésében, a baromfiágazat a háború következtében valós problémákkal néz szembe.

Az EU a 12 hónapos időszak alatt az eredeti kvótához képest 240%-os importnövekedéssel szembesült. Ennek következtében ez jelentős hatással volt a csirkemellfilé uniós áraira, ami az egész uniós baromfihúspiacot veszélyeztette (Fotó: Pixabay)

Beláthatatlan következmények az EU baromfiágazatára nézve

Gert-Jan Oplaat, az AVEC elnöke elmondta: „Szervezetünk és tagjaink teljes mértékben támogatják azokat az intézkedéseket, amelyek célja az ukrán állampolgárok megsegítése ebben a szörnyű háborúban. Ágazatunk azonban előre nem látható következményekkel szembesült, és szeretnénk megoldásokat találni ezek hatásainak enyhítésére.”

A kereskedelem liberalizációja az Ukrajnából származó baromfihús-behozatal nagymértékű növekedéséhez vezetett. A liberalizáció kezdete, 2022 júniusa óta az ágazat több mint 218 000 tonna baromfihúst importált Ukrajnából.

Az ukrajnai behozatal 240%-os növekedése

A liberalizáció előtt érvényben lévő uniós kvóta mindössze 90 000 tonnára korlátozta az Ukrajnából származó behozatalt. Ez azt jelenti, hogy az EU a 12 hónapos időszak alatt az eredeti kvótához képest 240%-os importnövekedéssel szembesült.

Ennek következtében ez jelentős hatással volt a csirkemellfilé uniós áraira, ami az egész uniós baromfihúspiacot veszélyeztette.

Védzáradék

„Miközben a Bizottság az Ukrajnával folytatott kereskedelem liberalizációjának további egy évvel történő meghosszabbítását javasolta, mi a védzáradék aktiválására szólítunk fel a baromfihús-behozatalra vonatkozó kvóták mielőbbi visszaállítása érdekében” – mondta Oplaat.

„Bár megértjük, hogy Ukrajnát kollektíven kell támogatni, igazságtalan, hogy ágazatunknak ilyen magas árat kellett fizetnie azért, hogy Ukrajnát egyénileg segítsük. Ha a jövőben nem születnek intézkedések, akkor ágazatunk túlélése forog kockán” – zárta szavait.

Egy másik lépésben az Európai Bizottság beleegyezett, hogy fenntartja az Ukrajnából származó egyes mezőgazdasági termékek (búza, kukorica, repce és napraforgómag) behozatalára vonatkozó korlátozások meghosszabbítására vonatkozó javaslatot. Ez szeptember 15-ig Bulgáriára, Magyarországra, Lengyelországra, Romániára és Szlovákiára vonatkozik. Erre azzal az előfeltétellel került sor, hogy az ilyen behozatal által kiváltott problémákat még nem sikerült orvosolni.

(Forrás: poultryworld.net)

Megosztás

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás