Az ukrán termékek már a határon toporognak
Sötét felhők gyülekeznek a hazai gazdálkodók feje fölött. A történet 2014-ben kezdődött, azóta van napirenden Kijev és Brüsszel között egy esetleges szabad kereskedelmi egyezmény aláírása. Ez lehetővé tenné, hogy Ukrajna felől szabadon áramolhasson az Európai Unió felé a kiváló termőterületeken, olcsó munkaerő által megtermelt, alacsony árú mezőgazdasági termékek.
Az Európai Unió tagállamai azonban mit sem törődve a lehetséges negatív következményekkel, elfogadták a szerződést. Hollandia kivételt jelent, ugyanis népszavazást tartottak az üggyel kapcsolatban, a többség pedig az egyezmény ellen voksolt.
Hazánkat viszont erősen fenyegeti a kialakulóban lévő helyzet, akár be is bukhatnak gazdák, ha elönti a hazai piacot az ukrán áru. Itthon azonban népszavazásról szó sincsen ez ügyben, sőt, a gazdák jóformán nincsenek is tisztában az egész helyzettel.
Hirdetés
A szabad kereskedelmi egyezmény aláírásával sok külföldi óriás vállalat vehet földet Ukrajnában, ugyanis a világ legjobb termőföldjeinek egyharmada ott található. További előny, hogy egybefüggően helyezkednek el a szántók, így nincs akadálya hatalmas birtoktestek kialakításának és így a nagyüzemi fejlesztésnek sem.
Miért veszélyes ez a magyar gazdákra nézve?
Szakemberek szerint az egyezmény elfogadásával Európát eláraszthatják az ukrán termékek, főleg azokban az Ukrajnához közeli országokban, ahol az adózási rendszer az alacsony előállítási költségű ukrán árut versenyképessé teheti. Ilyen helyzetben van Magyarország is. Az érvényben lévő 18-27 százalékos áfakulcsok tág teret biztosítanak az áfacsalásra, amelyre az utóbbi időben tej, olaj és néhány húsféle esetében is volt példa, gondoljunk csak a tejválságra.
Most a legnagyobb esély arra van, hogy az olcsó, ukrán olaj fogja elönteni a hazai boltokat, ugyanis a 2014-15-ös szezonban Ukrajna volt a világ első számú napraforgóolaj-exportőre több mint 4 millió tonnával. Ezen kívül a termelői árakat is lenyomhatja az olcsó ukrán kukorica.
Ez nemcsak a belső piaci árak összeomlását eredményezheti, de a teljes feldolgozóipart ellehetetlenítheti. Amely, ha menekülni akar ebből a zsákutcából, vagy olcsó ukrán alapanyagot vesz – kukorica, napraforgó –, vagy a hazai felvásárlási árait az ukrán árakhoz igazítja. A termelők tehát jelentős kihívásnak lesznek kitéve. Eddig csak a külpiacokon kellett versenyezni az ukrán áruval. Most majd itthon is, ha aláírják az egyezményt.
Forrás: mno.hu
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés