Franciaország pályázatot írt ki 80 millió adag madárinfluenza elleni vakcinára, mivel az ország idén ősszel vakcinázási programba kezd. A francia az első EU-tagállam, amely ilyen programot indít – számolt be róla a Reuters. Mivel világszerte több ezer telephelyen több millió madarat érint a madárinfluenza, egyre hangosabb a megoldás iránti igény. Az oltás válik a legvalószínűbb forgatókönyvvé.

Eddig a kormányok vonakodtak a vakcinázási programok bevezetésétől, elsősorban a baromfi-kereskedelemre gyakorolt esetleges hatások miatt.

Az EU tagállamai közül továbbra is Franciaországot sújtotta a legsúlyosabban a madárinfluenza, és a jelentések szerint több mint 21 millió szárnyast selejteztek le. (Fotó: Pixabay)

A francia kacsaágazat súlyosan érintett

A Poultry World augusztusi jelentése szerint az addig kitört baromfipestisek közül a legsúlyosabban érintett ország Franciaország volt, a közelmúltbeli esetek 68%-ával. Az EU tagállamai közül továbbra is az országot sújtotta a legsúlyosabban a madárinfluenza, és a jelentések szerint több mint 21 millió szárnyast selejteztek le.

Az előrendelés, amelyet akkor erősítenek meg, ha a végleges vizsgálati eredmények pozitívak lesznek, kizárólag a kacsák beoltására irányul.

A vakcinák gyártói: Ceva Animal Health és Boehringher Ingelheim

Franciaország két céget, a francia Ceva Animal Health-et és a német Boehringher Ingelheimet bízta meg a madárinfluenza elleni vakcinák kifejlesztésével. Mindkét vakcináról kiderült, hogy hatékonyan védi a madarakat magával a vírussal szemben, és – ami még fontosabb – megakadályozza a madarak vírusürítését is.

Megelőző vakcinázási stratégia elfogadása

„A madárinfluenza által okozott egészségügyi válságok ismétlődnek, és egyre nagyobb méreteket öltenek, ami azt jelenti, hogy a francia baromfifarmokon meg kell erősíteni a megelőző intézkedéseket” – közölte a francia egészségügyi és biztonsági ügynökség, az ANSES. Az ügynökség kiemelte, hogy a vakcinázást olyan intézkedésnek kell tekinteni, amelynek célja a területen hozott megelőző biológiai biztonsági intézkedések kiegészítése.

Az ANSES, amelyet a minisztérium megbízott a különböző vakcinázási stratégiák bemutatásával, a sürgősségi vakcinázást ellenezte. Caroline Boudergue, az ANSES állat-egészségügyi, állatjóléti, takarmányozási és vektorokkal kapcsolatos kockázatok értékelésével foglalkozó egységének helyettes vezetője elmondta: „Azért nem választottuk a sürgősségi vakcinázást, mert az állat beoltása és a vírus elleni védettség között hosszú idő telik el; becslések szerint 3-4 hétbe telik, amíg ez a védettség kialakul. Ráadásul az állatok beoltása egy állatjárvány közepén hajlamos növelni a gazdaságokba irányuló emberáradatot, és ezáltal a biológiai biztonság megsértésének kockázatát.”

A madárinfluenza elleni védőoltás javasolt forgatókönyvei

Az ANSES három forgatókönyvet javasolt a magas patogenitású madárinfluenza behurcolásának és terjedésének kockázatára vonatkozóan, amelyeket a vakcinázásra rendelkezésre álló eszközökön alapuló, fokozatos megközelítés szerint állapítottak meg:

  1. forgatókönyv: A mag- és szaporítógazdaságokban lévő állatok beoltása minden ágazatban. Ennek a lépésnek az az előnye, hogy korlátozott számú vakcinadózisra van szükség. A francia baromfiágazatokat is megvédheti egy új állatjárvány hatásaitól, mivel megőrzi a genetikai potenciált és azt a képességet, hogy a járvány elmúltával az állatokat visszahelyezzék a termelő gazdaságokba.
  2. forgatókönyv: A termelő gazdaságokban vakcinázza a takarmányozásra kész víziszárnyasokat (kacsák és libák), egyéb szabad tartású víziszárnyasokat, szabad tartású pulykákat és a szabad tartásra szánt, felnőtt kor előtti tojótyúkot (pulykákat). A cél a kitörések mértékének korlátozása azáltal, hogy azokat a termelési ágazatokat célozzák meg, ahol a vírus behurcolása és terjedése a legvalószínűbb. Ez a forgatókönyv megköveteli, hogy a vakcinák az 1. forgatókönyvnél szélesebb körben legyenek elérhetők.
  3. forgatókönyv: Ha elegendő vakcina áll rendelkezésre, oltsák be a hústermelés céljából tartott víziszárnyasokat, a zárt tartásban (épületekben) tartott pulykákat, a 2. forgatókönyvben felsoroltaktól eltérő, szabadtartású brojlercsirkéket és a szabadtartású tojótyúkokat.

A madárinfluenza elleni védőoltás hatékonyságának biztosítása

A javasolt forgatókönyvek hatékonysága számos feltételezéstől és feltételtől függ – jegyzi meg az ANSES:

A 2023 őszi járványügyi környezet ugyanaz lesz, mint a jelenleg megfigyelt (a 2022-2023-as szezonban keringő H5N1 vírustörzshez hasonló).

A rendelkezésre álló vakcinakészlet lehetővé teszi minden faj beoltását, és kollektív immunitást fog kiváltani.

A vakcinázási stratégia összhangban lesz a vakcina beadása után a védettség megszerzéséhez szükséges idővel és a vakcina által nyújtott védelem időtartamával.

A vakcinázási stratégia összeegyeztethető a gazdálkodási gyakorlatokkal, különösen logisztikai és gazdasági szempontból.

Az ügynökség azt is megjegyezte, hogy ha a vakcinázást bevezetik, akkor a vakcinázott gazdaságokban megerősített felügyeleti protokollra lesz szükség, „hogy az ennek ellenére fertőzött állatokat a lehető leggyorsabban azonosítani lehessen, és el lehessen különíteni, le lehesen ölni őket”.

A broilerek nem tartoznak ide

A Reuters kiemeli, hogy a forgatókönyvek egyike sem tartalmazza a brojlercsirkék vakcinázását, amelyek a francia baromfiállomány nagy részét teszik ki, és hogy a kormány hajlamos legalább részben követni az ANSES ajánlásait.

(Forrás: poultryworld.net)

További híreink

Újra videón szerepel egy bükki medve

2024.11.23.

Az elmúlt években megbarátkoztak a medvék a Bükkel és Nógráddal.

A körforgásos gazdaság lehet a kiút a fenntarthatatlan gazdálkodásból Áder János szerint is

2024.11.23.

A lineáris gazdaság működtetése fenntarthatatlan, kiutat az elhasznált nyersanyagokat újrahasznosító körforgásos gazdaság jelenthet.

Az emberi kézéhez hasonló „finom” fogást tanulják a robotok

2024.11.22.

Arató robotok, tengeralattjáró-vadászok és távoli bolygókon közlekedő autonóm roverek… A cél az, hogy ezek általánosan alkalmazhatóbbá és önállóbbá váljanak a jövőben – a német Fraunhofer Institute for Material and Beam Technology IWS drezdai kutatói azon dolgoznak, hogy az eszközök „érezni” tudjanak.

Mérgező, de elbűvölő: a dérbabér rejtett oldala

2024.11.22.

A dérbabér, vagy más néven Prunus laurocerasus, népszerű dísznövény kertészek és növénykedvelők körében. Gyönyörű, örökzöld levelei és illatos virágai teszik igazán vonzóvá, nem csoda, hogy sokan keresnek információkat gondozásáról, igényeiről és esetleges veszélyeiről. Összegyűjtöttük a hat leggyakoribb kérdést a dérbabérral kapcsolatban, hogy segítsünk minden érdeklődőnek.

Partner

Digitális megoldások gazdálkodóknak és kereskedőknek: fedezze fel a Magro.hu előnyeit!

2024.11.22.

A mezőgazdaság nem csupán egy ágazat – ez a jövőnk és megélhetésünk alapja. Napjainkban azonban olyan kihívásokkal nézünk szembe, mint az extrém időjárás, a kiszámíthatatlanul változó piacok és a csökkenő értékesítési lehetőségek. Ilyen körülmények között a digitalizáció és az innovatív megoldások kulcsszerepet játszanak abban, hogy alkalmazkodjunk és még sikeresebbek legyünk. 

Fémdarabokat tartalmazhat egy népszerű fehérjekészítmény – ne fogyassza el!

2024.11.22.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) figyelmeztetést adott ki a Whey Protein csokoládé ízű tejsavófehérje 30 grammos kiszerelésével kapcsolatban, mert fémdarabkák jelenléte lehetséges a termékben. A hatóság kéri, hogy a terméket senki ne fogyassza el, és haladéktalanul juttassa vissza a megvásárlás helyére.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás