Az Európai Unió tagállamai közül elsőként Írország kapott engedélyt a kínai hatóságoktól arra, hogy hosszú szünet után újraindítsa a marhahús exportját az ázsiai országba. Kína még a 90-es években függesztette fel a marhahús behozatalát az Európai Unióból és így részben Írországból, valamint valamivel később az Egyesült Államokból a szivacsos agyvelőgyulladás (BSE), azaz a kergemarhakór-járvány veszélye miatt.
Írország több más országgal, így például az Egyesült Államokkal sok éven keresztül lobbizott azért, hogy lekerüljön a tiltólistáról. Az Egyesült Államoknak ezt már tavaly nyár elején sikerült elérnie - írta a Napi.hu. Michael Creed ír mezőgazdasági miniszter hétfőn megjelentetett közleménye szerint, miután kínai szakértők 2014 óta folyamatosan ellenőrizték Írországban a hús minőségét és feldolgozásának a körülményeit, három ír húsüzem kapott engedélyt a marhahús behozatalára az ázsiai országba.
Az amerikai után az ír marhahúsexport is eljut a legnagyobb ázsiai országba
Kínában az elmúlt években látványosan megugrott a marhahús iránti kereslet részben a lakosság jövedelmének az emelkedésével, másrészt annak a hatására, hogy egyre többen választják az egészségesebb ételeket.
Nagy felvásárlópiaca az ír agrártermékeknek Kína
Írország tavaly 1 milliárd dollár értékben exportált mezőgazdasági termékeket Kínába, ami csaknem ötszöröse a 2010. évben bevitt mennyiségnek. Az ír mezőgazdasági termékek harmadik legnagyobb felvevőpiaca a kínai és a második legnagyobb a tejtermékek és sertéshúskészítmények tekintetében.
Kína egyébként a közelmúltban azzal is felhívta magára a figyelmet, hogy 25 százalékos védővámot vetett ki az USA-ból érkező szójababra. A hír alaposan felforgatta a piacot, erősen befolyásolta a kukorica árfolyamát, és biztosan hatással lesz a sertéshús értékesítési lehetőségeire is. Az intézkedés hatására drasztikus árzuhanás kezdődött a terménypiacon még annak ellenére is, hogy az amerikai gazdálkodók a korábban számítottnál kisebb területen készülnek elvetni a fehérjenövényt.
Az importvám erőteljes hatással lesz a kínai takarmánypiacra is, különösképpen a sertéshizlalásra, amiből pedig Európa is profitálhat. Az itteni sertéshús versenyképesebbé válik a kínai előállítású, eddig olcsó sertéssel szemben a hatalmas ország belső piacán. Mivel Kína az amerikai sertéshúst is 37 százalékos vámmal terhelte, így az már eleve visszaszorulhat Kínában.