Az uniós műtrágya-importvámok eltörlését követelik az európai gazdálkodók és termelőszövetkezetek
Az Európai Gazdálkodók (COPA) és Európai Termelőszövetkezetek (COGECA) Egyesülete a műtrágyákra korábban bevezetett antidömping célú uniós vámtételek eltörlését követeli az Európai Bizottságtól. A termelők szerint ugyanis ez az alapvető oka a magas európai műtrágyaáraknak. A COPA-COGECA észrevétele az, hogy a műtrágya-importvámok bevezetéséhez referenciául szolgáló 2017/2018-as piaci évhez képest több műtrágya ára is megduplázódott, 2020. augusztusához képest pedig 30 százalék körüli mértékben emelkedett.
A FruitVeB írta meg, hogy az Európai Bizottság az Egyesült Államokból, Oroszországból valamint Trinidadról származó tételekre vetette ki az antidömping vámot egyes műtrágyagyártók és -forgalmazók kérésére azzal a céllal, hogy erősítse az uniós piacokon a versenyt. A COPA-COGECA szerint azonban a verseny nem élénkült számottevő mértékben. Úgy vélik, hogy az intézkedés leginkább a termelőket sújtotta, ráadásul az emelkedő árak mellett gyakran hiány alakult ki egyes műtrágyák piacán.
Ezek miatt növekedett a műtrágya ára
Az áremelkedést több tényező is elősegítette, egyrészt az olaj drágulása, másrészt a szállítási költségek általános növekedése, harmadrészt pedig még mindig érvényben van a Belarusszal szemben a kálisók behozatalára kivetett importtilalom (a lengyelek például 30 százalékban ebből a forrásból látták el piacukat). Azt az AKI írta meg, hogy a műtrágya-forgalmazók 1 105 ezer tonna műtrágyát értékesítettek közvetlenül mezőgazdasági termelők részére 2021 első fél évében. Az értékesített mennyiség 9 százalékkal volt több, mint egy évvel korábban, a műtrágyaárak pedig átlagosan 9,6 százalékkal emelkedtek. Így a műtrágya-értékesítés nettó árbevétele 89,6 milliárd forint volt 2021 első fél évében, 17 százalékkal magasabb, mint 2020 azonos időszakában.
Hirdetés
A mezőgazdasági termelők által 2021 első fél évében vásárolt műtrágya nitrogén-foszfor-kálium (NPK) hatóanyag-tartalma 361 ezer tonna volt, 34,8 ezer tonnával (+10,7 százalék) több az egy évvel korábbinál.
A káliumhatóanyag-tartalom 35 százalékkal, a foszfor 31 százalékkal lett magasabb, mint a bázisidőszakban, míg a nitrogéné 5,5 százalékkal nőtt (1. táblázat). Az NPK-hatóanyagok aránya 2021 első fél évében 77:12:11, míg egy évvel korábban 81:10:9 volt, azaz 2021-ben a nitrogén-hatóanyag aránya csökkent, ezzel egyidőben nőtt a kálium- és foszforarány.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 90 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés