Az űrben termesztik a paradicsomot, a római saláta után másodikként
„Jelenleg a NASA-val közös kísérleti tervünk véglegesítésén dolgozunk” – mondja Martha L. Orozco-Cardenas, Ph.D., a Riverside-i Kaliforniai Egyetem Növénytranszformációs Kutatóközpontjának igazgatója. „Célunk, hogy a paradicsomot az Advanced Plant Habitat Mission 08 (APH08) során dobjuk piacra” – mondta Orozco-Cardenas, aki Robert Jinkerson docenssel együttműködve fejlesztette ki a paradicsomot.
Az első űrben termesztett paradicsomot a becslések szerint 2025 elején vagy közepén takarítják be. A római saláta után a paradicsom a második űrben termesztett zöldség. A római salátát a Nemzetközi Űrállomáson (ISS) termesztették 2015-ben a NASA Veggie kísérletének részeként.
A paradicsom előnyei az űrben
Az UCR több mint öt éve dolgozik egy olyan paradicsomfajta kifejlesztésén, amely alkalmas az űrben való termesztésre. „Az űrben termesztett paradicsom rendkívül értékes” – mondta Orozco-Cardenas. „Hihetetlenül gazdag esszenciális tápanyagokban, így kiváló választás az egészséges táplálkozás fenntartásához. Ezen túlmenően a paradicsom pszichológiai előnyökkel is jár azáltal, hogy javítja a hangulatot és csökkenti a stresszt a friss, ízletes ételek érzékszervi élménye révén. Komfortérzetet és a normálisság érzését nyújtva elszigetelt környezetben is, például az űrben."
Hirdetés
Ezen túlmenően a paradicsom döntő fontosságú modellszervezet a tudományos kutatásban, jól jellemzett genomjának köszönhetően, így ideális a génexpresszió tanulmányozására a Föld gravitációja és mikrogravitációja alatt. „Alkalmas olyan génszerkesztési technikákra is, mint a CRISPR-Cas9, amint azt az űrparadicsomunknál tapasztalt eredmények is bizonyítják." Ezek az előrelépések jelentősen hozzájárulnak a termésjavításhoz és a szélesebb körű növénybiológiai kutatásokhoz.
Az űrparadicsom tulajdonságai
A vad típusú társaikhoz képest az űrbeli paradicsomnövények rövidebbek, de azonos termést adnak, a termésméretben kisebb a változás. Más szóval, csökken a zöld vegetatív növekedés, és nagyobb hangsúlyt fektetnek arra, következetesen ehető gyümölcsöket állítsanak elő. „Ezek a tulajdonságok további kutatást érdemelnek, támogatva a mezőgazdaság új hullámát, amely a növekedési tér maximalizálására összpontosít, különösen mivel a Föld szántóterülete csökken, és az éghajlatváltozás hatásai felerősödnek" – kommentálta Orozco-Cardena.
„A szőlőparadicsomfajták jelentős kihívások elé állítják a beltéri vertikális gazdálkodást a rakoncátlan növekedésük, a szükséges beavatkozások (például metszés) és a jelentős függőleges helyigényük miatt." Következésképpen az ipar a kisebb növények fejlesztése felé tolódik el, ezek több gyümölcsöt hoznak, miközben kevesebb helyet foglalnak el. Az ültetés és a betakarítás közötti idő hasonló a hagyományos paradicsoméhoz, de időnként a kutatók gyorsabb virágzási időt figyelnek meg az űrparadicsomoknál.
Gomba
A paradicsom mellett az UC Riverside csapata egy olyan rendszer kifejlesztésén is dolgozik, amellyel ehető gombákat termeszthetnek az űrben. Ezen a nyáron Jinkerson docens vezetésével a csapat 250 000 dollárt nyert kutatásaira, második helyezettként a NASA Deep Space Food Challenge programjában.
Ez egy nemzetközi verseny, amely körülbelül 200 tudóscsoport részvételével indult, hogy a Nemzetközi Űrállomáson élelmiszer-előállítási rendszereket dolgozzanak ki. A javasolt technológia két köbméterre korlátozódott, és legfeljebb 1500 watt villamos energiát lehetett felhasználni. A rendszer a becslések szerint körülbelül 4000 kalóriát termel naponta.
(Forrás: hortidaily.com)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés