Az USA miatt kell a GMO-mentességen lazítani?
Beleszólhat hazánk az Egyesült Államok és az Európai Unió (EU) közötti szabadkereskedelmi tárgyalásokba, meg tudjuk védeni a genetikailag módosított termékekről kialakított álláspontunkat? Washingtonnak gazdasági érdeke lenne, hogy lazuljon az uniós termesztési szabályozás, azonban a tagállamok többsége mellett az EU sem kíván engedni a kérdésben.
Kiemelt figyelmet fordít Magyarország az EU és az Egyesült Államok között zajló szabadkereskedelmi tárgyalásokra, melyeknek nemrégiben zárult a kilencedik fordulója. Az már látszik, hogy az Egyesült Államoknak az lenne az érdeke, hogy az unióban szabad utat kapjanak a génmódosított termékek, ha a hatályban lévő tagállami, köztük a magyar termesztési tilalmakat eltörölnék, vagy ha az EU-nak enyhítenie kellene az amerikai rendszernél sokkal szigorúbb kockázatértékelési és engedélyezési szabályain – közölte a Magyar Hírlappal a Földművelésügyi Minisztérium (FM). Így az amerikai GMO termények, génmódosított vetőmagok könnyen bejuthatnának az európai piacokra, ami nyilvánvalóan jelentős bevételeket jelentene Washingtonnak. A tárca ugyanakkor kiemelte: Magyarország nem adja fel az alaptörvényben is rögzített GMO-mentességet, sőt további intézkedéseket tesz a jövőben, amelynek középpontjában a szigorúbb élelmiszer jelölések, valamint a GMO-mentes állati termékek állnak.
A szabadkereskedelmi tárgyalások során a kormány felkészült arra, hogy az Egyesült Államok mindent megtesz az európai GMO-szabályozás lazítása érdekében. A tárgyalásokhoz azonban átfogó mandátum született Magyarországon belül az összes illetékes tárca bevonásával. Bár az EU nevében az Európai Bizottság tárgyal, ezt a tagállamok bevonásával, előzetes meghallgatásával teszi. A mandátum tartalmazza egyebek mellett azt is, hogy a megállapodás nem tartalmazhat olyan kötelezettségeket, amelyek az uniós vagy hazai szintű szabályok megváltoztatását igényelnék, különös figyelemmel a GMO-termékekre.
Hirdetés
Nem csak hazánk, de több más uniós tagállam is azt az álláspontot képviseli: elfogadhatatlan lenne, hogy a jelenlegi uniós GMO-szabályozást az Egyesült Államok engedélyezési rendszeréhez igazítsa. Az FM kiemelte: emiatt az sem valószínű, hogy az Európai Unió enged ebben a fontos kérdésben az Egyesült Államoknak.
Ismert, az EU legutóbbi döntésével a tagállamok hatáskörébe helyezte, hogy kívánnak-e területükön génmódosított növényeket termeszteni. Sajtóértesülések szerint újabb uniós szigorítás várható, azonban európai képviselők lapunknak egyelőre ezt nem erősítették meg.
Forrás: magyarhirlap.hu
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés