Beleszólhat hazánk az Egyesült Államok és az Európai Unió (EU) közötti szabadkereskedelmi tárgyalásokba, meg tudjuk védeni a genetikailag módosított termékekről kialakított álláspontunkat? Washingtonnak gazdasági érdeke lenne, hogy lazuljon az uniós termesztési szabályozás, azonban a tagállamok többsége mellett az EU sem kíván engedni a kérdésben.

Kiemelt figyelmet fordít Magyarország az EU és az Egyesült Államok között zajló szabadkereskedelmi tárgyalásokra, melyeknek nemrégiben zárult a kilencedik fordulója. Az már látszik, hogy az Egyesült Államoknak az lenne az érdeke, hogy az unióban szabad utat kapjanak a génmódosított termékek, ha a hatályban lévő tagállami, köztük a magyar termesztési tilalmakat eltörölnék, vagy ha az EU-nak enyhítenie kellene az amerikai rendszernél sokkal szigorúbb kockázatértékelési és engedélyezési szabályain – közölte a Magyar Hírlappal a Földművelésügyi Minisztérium (FM). Így az amerikai GMO termények, génmódosított vetőmagok könnyen bejuthatnának az európai piacokra, ami nyilvánvalóan jelentős bevételeket jelentene Washingtonnak. A tárca ugyanakkor kiemelte: Magyarország nem adja fel az alaptörvényben is rögzített GMO-mentességet, sőt további intézkedéseket tesz a jövőben, amelynek középpontjában a szigorúbb élelmiszer jelölések, valamint a GMO-mentes állati termékek állnak.

 

A szabadkereskedelmi tárgyalások során a kormány felkészült arra, hogy az Egyesült Államok mindent megtesz az európai GMO-szabályozás lazítása érdekében. A tárgyalásokhoz azonban átfogó mandátum született Magyarországon belül az összes illetékes tárca bevonásával. Bár az EU nevében az Európai Bizottság tárgyal, ezt a tagállamok bevonásával, előzetes meghallgatásával teszi. A mandátum tartalmazza egyebek mellett azt is, hogy a megállapodás nem tartalmazhat olyan kötelezettségeket, amelyek az uniós vagy hazai szintű szabályok megváltoztatását igényelnék, különös figyelemmel a GMO-termékekre.

Nem csak hazánk, de több más uniós tagállam is azt az álláspontot képviseli: elfogadhatatlan lenne, hogy a jelenlegi uniós GMO-szabályozást az Egyesült Államok engedélyezési rendszeréhez igazítsa. Az FM kiemelte: emiatt az sem valószínű, hogy az Európai Unió enged ebben a fontos kérdésben az Egyesült Államoknak.

 

Ismert, az EU legutóbbi döntésével a tagállamok hatáskörébe helyezte, hogy kívánnak-e területükön génmódosított növényeket termeszteni. Sajtóértesülések szerint újabb uniós szigorítás várható, azonban európai képviselők lapunknak egyelőre ezt nem erősítették meg.

Forrás: magyarhirlap.hu

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás