Egy kutatás kimutatta, hogy a fejő üszők közel egyötöde nem éri el a második laktációt – azt a pontot, amikor a felnevelési költségek megtérülnének. A Readingi Egyetem kutatói megállapították, hogy a tejelő üszők 17%-a a második laktáció előtt hagyja el az állományt különböző okok miatt. Ezek gazdaságonként eltérőek.

Megállapították, hogy a termékenységgel, takarmányozással, egészséggel, tartással és csoportosítással kapcsolatos döntések jelentős hatással vannak az állományban eltöltött élettartamra.

Az üszők lassabban táplálkoznak, kevesebbet kérődznek, a rangsorban hátrébb helyezkednek el, és könnyen elüldözhetők a takarmányozási helyről vagy a fekvőhelyről, ezért időre van szükségük az alkalmazkodáshoz. Az ellés alatt álló üszők is fokozott gondozást igényelnek, mivel a patán belüli talp lágy szövetei a fiatalabb állatoknál és az ellés környékén a legvékonyabbak. Ez növeli a talp sérülésének kockázatát.

Az üszők lassabban táplálkoznak, kevesebbet kérődznek, a rangsorban hátrébb helyezkednek el, és könnyen elüldözhetők a takarmányozási helyről vagy a fekvőhelyről, ezért időre van szükségük az alkalmazkodáshoz (Fotó: Pixabay)

A Mezőgazdasági és Kertészeti Fejlesztési Tanács (AHDB) szerint a stressz és a betegségek okozta problémák minimalizálása adja a legjobb lehetőséget az üszők számára a második ellésre. A költségek csökkentése mellett – az üszők nevelése a második legnagyobb éves kiadás a takarmány után – ez nemcsak az állomány élettartamát növeli, hanem a gazdaság szén-dioxid-kibocsátását is, és javítja a tejtermelés fogyasztói megítélését.

A legjobb tippek az üszők számára

Az üszők borjúállományba való átmenetére vonatkozó legfontosabb tippek a következők:

- Az üszők idomítása a szalonnához

- Győződjön meg arról, hogy az ellető karám csendes helyen van.

- Adjon nekik fájdalomcsillapítót az ellés után

- Az ellést követő 21-30. napon figyelje a klinikai és szubklinikai tejláz, a ketózis és az elmozdult hasizomzat előfordulását.

- Tartsa fenn a szárazanyag-bevitelt az átállás alatt

- Figyelje a testállapot-pontszámot és a bendő töltöttségét

- Biztosítson elegendő takarmányozási helyet, és naponta legalább 4-6 alkalommal tolja fel a takarmányt.

- Biztosítson megfelelő fekvőhelyet, legalább egy fülkét üszőnként/10 négyzetméteren egy laza udvarban.

- A talajterhelés csökkentése érdekében minimalizálja a csoportváltásokat

- Győződjön meg arról, hogy az üszők nem sántítanak.

Szakmai találkozók, gazdáknak

Az AHDB országszerte találkozókat tart a gazdák számára, hogy megtudják, hogyan növelhetik az üszők esélyeit a második ellésre. Az első találkozókra március 21-én a Lancashire állambeli Prestonban és a walesi Denbighshire-ben került sor, és március 31-ig tartanak.

A rendezvényeken a gazdák többet megtudhattak a fejő üszőik optimális teljesítményelérésének gazdasági előnyeiről, a szociális stressz hatásairól és a különböző átmenetek nyomon követéséről, valamint a gyulladáscsökkentők előnyeiről az elléskor. Számos kereskedelmi gazdaságból származó esettanulmány is rendelkezésre áll majd.

(Forrás: dairyglobal.net)

Megosztás

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás