A kifejlett tehenek rutinszerű áthaladása a fejőtérben általában eseménytelen, de a borjú üszők első fejési élménye másként alakulhat.

„Az üszők betanítása arra, hogy már azelőtt megismerkedjenek az istállóval, mielőtt odaérnek, nemcsak biztonsági és állatjóléti szempontból fontos, hanem a tejtermelés szempontjából is nagy jelentőséggel bír” – mondja Amber Adams-Progar, a Washington Állami Egyetem docense, tejgazdálkodási szakember.

A stresszes nőstények nem képesek azonnal ellazulni, és hosszabb ideig magasabb kortizolszintet hordoznak a szervezetükben (Fotó: Pixabay)

„A tehenet vagy az első laktációban lévő üszőt érő bármilyen stressz végső soron befolyásolja a tejleadást. Ha lehet, ezt szeretnénk elkerülni”.

A kortizol, a stresszel kapcsolatos hormon az agyban kezdődő élettani folyamatokra hat. Az emberekhez hasonlóan, amikor a kortizol koncentrációja megemelkedik, egyfajta visszacsatolást mutat. Ez az oxitocin szintjének csökkenését okozza, csökkentve a tejleeresztést. A stresszes nőstények nem képesek azonnal ellazulni, és hosszabb ideig magasabb kortizolszintet hordoznak a szervezetükben.

Edzési lehetőségek

Adams-Progar számos képzési lehetőséget vázol fel a kezdeti tapasztalat előtt.

Elsőként elmondja, hogy a Dr. Don Höglund állatorvos, állatviselkedés-szakértő és tréner által használt módszer hordozható kapukat és kerítéseket alkalmaz nyitott karámban. Ez a stratégia –akár száraz, akár szabad tartású istállóban – hozzászoktatja az üszőket ahhoz, hogy egy sorban haladjanak a szűken elhelyezett panelek között.

A cél az, hogy megszokják a szokásos rutinjuk során tapasztaltaktól eltérő környezetet, és segítsen nekik megérteni, hogy sikeresen és biztonságosan mozoghatnak ezekben az új helyzetekben.

Minél közelebb hozzuk őket a tényleges fejési folyamathoz, annál jobban járunk.

Másodszor, egy jól alkalmazható taktika az, hogy próbaképpen végig járatjuk őket a fejőszalonon. Az anyatejet meg lehet tisztítani, és a fejőberendezéseket be lehet illeszteni, hogy szimuláljuk a valós körülményeket.

Egy harmadik lehetőség, hogy az üszőket érett tehenekkel keverjük, mivel természetüknél fogva társas lények, akik inkább csoportban mozognak. Adams-Progar elmagyarázza, hogy ez a megközelítés működhet, de figyelmeztet arra, hogy a csorda társadalmi hierarchiából áll, domináns és alárendelt állatokkal.

Az üszők keveredésével a dominánsabb nőstények agresszívvá válhatnak velük szemben.

„Nem akarjuk lábon lőni magunkat” – mondta. „Az érett tehenek megmutathatják nekik, hogy hol kell be- és kilépniük, de ügyelnünk kell arra, hogy ne zaklassák és bántalmazzák őket. Nem akarjuk, hogy a fejést valami rossz dologgal hozzák összefüggésbe.”

Genetikai és infrastrukturális különbségek

A genetikai háttér és a fajták közötti különbségek is játszhatnak egy kis szerepet a képzés eredményességében. Mivel az olyan fajták, mint például a jersey, közismerten kissé kíváncsibbak a viselkedésükben, mint a holsteinek. Lehetséges, hogy gyorsabban alkalmazkodnak, amikor új környezettel szembesülnek.

Egyes genetikai vonalakról az is ismert, hogy könnyebben elfogadják a nem rutinszerű emberi bánásmódot, mint mások, de még az ilyen vonalak azonosítását célzó kiterjedt kutatások ellenére sem bolondbiztos ezt a tulajdonságot biztosan megjósolni.

Az egész életen át tartó folyamat alkalmazása

Adams-Progar a képzést egész életen át tartó folyamatként írja le, nem pedig egy tanfolyamként, amelyet 2 héttel a szükséghelyzet bekövetkezése előtt kell elvégezni.

Sok tejüzem nem alkalmaz tréningmódszereket az első laktációs üszőknél különböző okokból, többek között időhiány, gazdasági kérdések, munkaerőhiány és a feladatok látszólag egyre bővülő birodalma miatt (Fotó: Pixabay)

A Washington állambeli laboratóriumában végzett kutatása a könnyebb kezelhetőség szintjeit vizsgálta videokamerák segítségével. Az élet három szakaszát figyelték meg két iskolai tejgazdaságban: egy diák által irányított szövetkezetben és egy hagyományos tejközpontban.

A diákok által fiatal koruktól kezdve kezelt állatok egyre nehezebbé váltak, ahogyan idősebbek lettek. Arra a következtetésre jutottak, hogy mivel ezek a szarvasmarhák kiterjedtebb interakcióban voltak a diákokkal, gyakran beleértve a simogatást és a szükséges ellátáshoz nem kapcsolódó érintkezést, amikor a normál zónákat vizsgálták, a kezelők nem tudták őket kis csoportokban mozgatni.

Elismeri, hogy sok tejüzem nem alkalmaz tréningmódszereket az első laktációs üszőknél különböző okokból, többek között időhiány, gazdasági kérdések, munkaerőhiány és a feladatok látszólag egyre bővülő birodalma miatt.

A legtöbb gazdaság nem vesz részt ebben, de sürgeti a termelőket, hogy komolyan fontolják meg a gyakorlatot.

Adams-Progar azt javasolja a gazdáknak, hogy próbáljanak meg valamilyen szintű képzést beépíteni a működésükbe, de legalábbis megerősíteni, hogy szükség van olyan eszközökre, amelyek a lehető legstresszmentesebbé teszik az élményt. A kapukat megfelelően kell elhelyezni, a zsúpfedelet karban kell tartani, és szabadon lengőnek kell lenniük. Az infrastruktúrát pedig tisztán, biztonságos járófelületekkel kell kialakítani a csúszás és a leesés elkerülése érdekében.

(Forrás: dairyglobal.net)

Megosztás

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás