Az üszők társasági beilleszkedésének biztonságossá és stresszmentessé tétele
A kifejlett tehenek rutinszerű áthaladása a fejőtérben általában eseménytelen, de a borjú üszők első fejési élménye másként alakulhat.
„Az üszők betanítása arra, hogy már azelőtt megismerkedjenek az istállóval, mielőtt odaérnek, nemcsak biztonsági és állatjóléti szempontból fontos, hanem a tejtermelés szempontjából is nagy jelentőséggel bír” – mondja Amber Adams-Progar, a Washington Állami Egyetem docense, tejgazdálkodási szakember.
„A tehenet vagy az első laktációban lévő üszőt érő bármilyen stressz végső soron befolyásolja a tejleadást. Ha lehet, ezt szeretnénk elkerülni”.
Hirdetés
A kortizol, a stresszel kapcsolatos hormon az agyban kezdődő élettani folyamatokra hat. Az emberekhez hasonlóan, amikor a kortizol koncentrációja megemelkedik, egyfajta visszacsatolást mutat. Ez az oxitocin szintjének csökkenését okozza, csökkentve a tejleeresztést. A stresszes nőstények nem képesek azonnal ellazulni, és hosszabb ideig magasabb kortizolszintet hordoznak a szervezetükben.
Edzési lehetőségek
Adams-Progar számos képzési lehetőséget vázol fel a kezdeti tapasztalat előtt.
Elsőként elmondja, hogy a Dr. Don Höglund állatorvos, állatviselkedés-szakértő és tréner által használt módszer hordozható kapukat és kerítéseket alkalmaz nyitott karámban. Ez a stratégia –akár száraz, akár szabad tartású istállóban – hozzászoktatja az üszőket ahhoz, hogy egy sorban haladjanak a szűken elhelyezett panelek között.
A cél az, hogy megszokják a szokásos rutinjuk során tapasztaltaktól eltérő környezetet, és segítsen nekik megérteni, hogy sikeresen és biztonságosan mozoghatnak ezekben az új helyzetekben.
Minél közelebb hozzuk őket a tényleges fejési folyamathoz, annál jobban járunk.
Másodszor, egy jól alkalmazható taktika az, hogy próbaképpen végig járatjuk őket a fejőszalonon. Az anyatejet meg lehet tisztítani, és a fejőberendezéseket be lehet illeszteni, hogy szimuláljuk a valós körülményeket.
Egy harmadik lehetőség, hogy az üszőket érett tehenekkel keverjük, mivel természetüknél fogva társas lények, akik inkább csoportban mozognak. Adams-Progar elmagyarázza, hogy ez a megközelítés működhet, de figyelmeztet arra, hogy a csorda társadalmi hierarchiából áll, domináns és alárendelt állatokkal.
Az üszők keveredésével a dominánsabb nőstények agresszívvá válhatnak velük szemben.
„Nem akarjuk lábon lőni magunkat” – mondta. „Az érett tehenek megmutathatják nekik, hogy hol kell be- és kilépniük, de ügyelnünk kell arra, hogy ne zaklassák és bántalmazzák őket. Nem akarjuk, hogy a fejést valami rossz dologgal hozzák összefüggésbe.”
Genetikai és infrastrukturális különbségek
A genetikai háttér és a fajták közötti különbségek is játszhatnak egy kis szerepet a képzés eredményességében. Mivel az olyan fajták, mint például a jersey, közismerten kissé kíváncsibbak a viselkedésükben, mint a holsteinek. Lehetséges, hogy gyorsabban alkalmazkodnak, amikor új környezettel szembesülnek.
Egyes genetikai vonalakról az is ismert, hogy könnyebben elfogadják a nem rutinszerű emberi bánásmódot, mint mások, de még az ilyen vonalak azonosítását célzó kiterjedt kutatások ellenére sem bolondbiztos ezt a tulajdonságot biztosan megjósolni.
Az egész életen át tartó folyamat alkalmazása
Adams-Progar a képzést egész életen át tartó folyamatként írja le, nem pedig egy tanfolyamként, amelyet 2 héttel a szükséghelyzet bekövetkezése előtt kell elvégezni.
A Washington állambeli laboratóriumában végzett kutatása a könnyebb kezelhetőség szintjeit vizsgálta videokamerák segítségével. Az élet három szakaszát figyelték meg két iskolai tejgazdaságban: egy diák által irányított szövetkezetben és egy hagyományos tejközpontban.
A diákok által fiatal koruktól kezdve kezelt állatok egyre nehezebbé váltak, ahogyan idősebbek lettek. Arra a következtetésre jutottak, hogy mivel ezek a szarvasmarhák kiterjedtebb interakcióban voltak a diákokkal, gyakran beleértve a simogatást és a szükséges ellátáshoz nem kapcsolódó érintkezést, amikor a normál zónákat vizsgálták, a kezelők nem tudták őket kis csoportokban mozgatni.
Elismeri, hogy sok tejüzem nem alkalmaz tréningmódszereket az első laktációs üszőknél különböző okokból, többek között időhiány, gazdasági kérdések, munkaerőhiány és a feladatok látszólag egyre bővülő birodalma miatt.
A legtöbb gazdaság nem vesz részt ebben, de sürgeti a termelőket, hogy komolyan fontolják meg a gyakorlatot.
Adams-Progar azt javasolja a gazdáknak, hogy próbáljanak meg valamilyen szintű képzést beépíteni a működésükbe, de legalábbis megerősíteni, hogy szükség van olyan eszközökre, amelyek a lehető legstresszmentesebbé teszik az élményt. A kapukat megfelelően kell elhelyezni, a zsúpfedelet karban kell tartani, és szabadon lengőnek kell lenniük. Az infrastruktúrát pedig tisztán, biztonságos járófelületekkel kell kialakítani a csúszás és a leesés elkerülése érdekében.
(Forrás: dairyglobal.net)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés