A 2013. évi termésverseny eredményei nem hoztak kiugró eredményeket, ennek ellenére érdemes áttekinteni az elmúlt évek tapasztalatait. Összefoglalónkat a Kukorica Klub értékelése alapján készítettük.

Habár a legutóbbi termésverseny eredményei nem voltak kimagaslóak, sok helyen a 2012. évinél nagyobb, sőt helyenként kifejezetten jó termést takarítottak be a versenyzők. Ehhez helyes agrotechnika, valamint megfelelő tápanyag-ellátással és növényvédelemmel előkészített kukoricatáblák kellettek, na meg megfelelő talaj.

A Kukorica Termésverseny 2009-ben indult. Az elmúlt 5 év tapasztalata az, hogy az első verseny óta mind a régiók, mind az évek átlaga meghaladja a 10 tonnát: átlagban 10,5 – 12,2 tonna között helyezkednek el az értékek. Az eltelt évek alatt 232 parcellát takarítottak be, melyeknek átlagtermése 11341 kg/hektár volt. A legnagyobb átlagtermelés meghaladta 18 tonnát, míg a legkisebb nem érte el az 5 tonnát se. Azokon a földeken, amelyek kivételes adottsággal rendelkeznek, nem ritka, hogy a termés meghaladja a 14 tonna/hektárt is, de a jó adottságú földeken is el lehet érni a minimum 13 tonnát még az átlagos években is. Ahhoz, hogy 10 tonnás átlagtermést lehessen elérni, a jelenlegi agrotechnika és fajtahasználat szükséges, átlagos körülmények mellett. A tapasztalatok alapján elmondható, hogy a 10 tonna alatti termésátlaggal rendelkező területek agrotechnikai, növénytáplálási hiányosságokkal, a hibridválasztásnál a lehetőségek elmulasztásával és nem megfelelő növényvédelemmel rendelkeztek. A betakarított versenyparcellák évenkénti termésátlaga 2013-ban 10938 kg/hektár volt, az elért maximum átlagban 13232 kg/hektár volt, ami alulmúlja az előző évek eredményeit. A legnagyobb termés meghaladta a 14000 kg/hektár mennyiséget.

Tápanyag-gazdálkodásra is odafigyeltek a versenyzők

Tápanyag-gazdálkodási szempontból figyelemre méltó, hogy a versenyzők 84 %-a juttatott ki foszfort, vagyis a kukorica jó foszfor-reakciójával kalkuláltak. Valamivel kevesebben, a versenyzők 71 %-a végzett kálium-utánpótlást, viszont a kijuttatott kálium és foszfor mennyisége nagyságrendileg nem tért el egymástól. A 10 t/ha alatti és feletti termésszintet elértek tápanyag-gazdálkodási gyakorlatában nincs számottevő különbség, csupán – az utóbbiak gyakorlatában - némileg magasabbak az átlagos nitrogén, foszfor és kálium szintek. Az összes versenyző sikerét az mutatja, hogy minden esetben meghaladták a régiójukra jellemző termésátlagot.

További híreink

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás