A 2013. évi termésverseny eredményei nem hoztak kiugró eredményeket, ennek ellenére érdemes áttekinteni az elmúlt évek tapasztalatait. Összefoglalónkat a Kukorica Klub értékelése alapján készítettük.

Habár a legutóbbi termésverseny eredményei nem voltak kimagaslóak, sok helyen a 2012. évinél nagyobb, sőt helyenként kifejezetten jó termést takarítottak be a versenyzők. Ehhez helyes agrotechnika, valamint megfelelő tápanyag-ellátással és növényvédelemmel előkészített kukoricatáblák kellettek, na meg megfelelő talaj.

A Kukorica Termésverseny 2009-ben indult. Az elmúlt 5 év tapasztalata az, hogy az első verseny óta mind a régiók, mind az évek átlaga meghaladja a 10 tonnát: átlagban 10,5 – 12,2 tonna között helyezkednek el az értékek. Az eltelt évek alatt 232 parcellát takarítottak be, melyeknek átlagtermése 11341 kg/hektár volt. A legnagyobb átlagtermelés meghaladta 18 tonnát, míg a legkisebb nem érte el az 5 tonnát se. Azokon a földeken, amelyek kivételes adottsággal rendelkeznek, nem ritka, hogy a termés meghaladja a 14 tonna/hektárt is, de a jó adottságú földeken is el lehet érni a minimum 13 tonnát még az átlagos években is. Ahhoz, hogy 10 tonnás átlagtermést lehessen elérni, a jelenlegi agrotechnika és fajtahasználat szükséges, átlagos körülmények mellett. A tapasztalatok alapján elmondható, hogy a 10 tonna alatti termésátlaggal rendelkező területek agrotechnikai, növénytáplálási hiányosságokkal, a hibridválasztásnál a lehetőségek elmulasztásával és nem megfelelő növényvédelemmel rendelkeztek. A betakarított versenyparcellák évenkénti termésátlaga 2013-ban 10938 kg/hektár volt, az elért maximum átlagban 13232 kg/hektár volt, ami alulmúlja az előző évek eredményeit. A legnagyobb termés meghaladta a 14000 kg/hektár mennyiséget.

Tápanyag-gazdálkodásra is odafigyeltek a versenyzők

Tápanyag-gazdálkodási szempontból figyelemre méltó, hogy a versenyzők 84 %-a juttatott ki foszfort, vagyis a kukorica jó foszfor-reakciójával kalkuláltak. Valamivel kevesebben, a versenyzők 71 %-a végzett kálium-utánpótlást, viszont a kijuttatott kálium és foszfor mennyisége nagyságrendileg nem tért el egymástól. A 10 t/ha alatti és feletti termésszintet elértek tápanyag-gazdálkodási gyakorlatában nincs számottevő különbség, csupán – az utóbbiak gyakorlatában - némileg magasabbak az átlagos nitrogén, foszfor és kálium szintek. Az összes versenyző sikerét az mutatja, hogy minden esetben meghaladták a régiójukra jellemző termésátlagot.

További híreink

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás