Egy friss kutatás szerint két élelmiszercsoport kiemelkedően veszélyes az egészségünkre: ezek a feldolgozott húsok és a cukros italok. Az orvosok emellett további nyolc olyan élelmiszert is azonosítottak, amelyek kisebb, de mégis jelentős kockázatot jelentenek a szív- és érrendszerünk egészségére.

A kutatás főbb megállapításai

A Michigani Egyetem kutatói több mint 200 ezer ember egészségügyi állapotát és étrendjét vizsgálták meg kétévente, az adatokat pedig négy élelmiszercsoport szerint osztották fel: minimálisan feldolgozott, feldolgozott, többszörösen feldolgozott, valamint kulináris összetevőket tartalmazó ételek. Az eredmények szerint a legveszélyesebb többszörösen feldolgozott élelmiszerek közé a következőket sorolták:

  • Cukros üdítők: különösen a szénsavas italok, amelyek magas cukortartalmuk miatt növelik a szívkoszorúér-betegségek és a stroke kockázatát.
  • Feldolgozott húsok: például szalámi, kolbász és szalonna, amelyek nátrium- és telített zsírtartalmuk miatt károsítják az érrendszert.
üdítőitalok polcon
Fotó. Pixabay

További nyolc kockázatos élelmiszer

A kutatás során tíz többszörösen feldolgozott élelmiszercsoportot azonosítottak, amelyek közül a következő nyolc kisebb mértékben ugyan, de hozzájárul a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásához:

  • Kenyér és gabonapelyhek
  • Szószok, kenhető ételek
  • Édes snackek és desszertek
  • Sós rágcsálnivalók
  • Fogyasztásra kész ételek
  • Joghurtos desszertek
  • Mesterséges édesítőszerekkel készült italok
  • Tömény alkoholos italok

Meglepő eredmények

Az eredmények azt is kimutatták, hogy bizonyos feldolgozott élelmiszerek, mint például a kenyér vagy a gabonapelyhek, kisebb kockázattal járnak. Ez valószínűleg magasabb rosttartalmuknak és vitaminokkal való dúsításuknak köszönhető. Hasonlóan kedvező hatást figyeltek meg a joghurt és egyes tejalapú desszertek esetében is.

Életmódváltás: hogyan óvjuk meg szívünket?

A kutatók szerint a szív egészségét leginkább a magas cukor-, zsír- és sótartalmú élelmiszerek kerülésével védhetjük meg. A kiegyensúlyozott étrend, amely rostban gazdag gabonaféléket, zöldségeket és egészséges fehérjéket tartalmaz, jelentősen csökkentheti a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát.

Megosztás

További híreink

Milyen hatással lehet az orosz gázszállítás Ukrajnán keresztüli leállítása a magyar mezőgazdaságra?

2025.01.05.

Az Oroszországból Ukrajnán keresztül Európába irányuló földgázszállítás január 1-jével teljesen leállt, miután az ukrán és az orosz fél nem hosszabbította meg az utolsó érvényes tranzitmegállapodást. Az orosz Gazprom teljesen megszüntette az ukrajnai vezetékek használatát, amelyen keresztül a Szovjetunió 1991-es felbomlása óta szállították a gázt Európába.

Növényi alapú ételek, amelyek egészségtelenek, sőt, korai halálhoz vezethetnek

2025.01.05.

A növényi alapú ételek egészségre gyakorolt pozitív hatása ma már közismert. Egyre több ember váltja ki állati eredetű ételeit zöldségekkel és gyümölcsökkel, abban a reményben, hogy ezáltal csökkenthetik a krónikus betegségek kockázatát, és hosszabb, egészségesebb életet élhetnek. Azonban nem minden növényi alapú élelmiszer egyenlő.

Csapadék jön, de hol a hideg? Kártevőinvázió kilátásban.

2025.01.05.

Az elmúlt hetekben hazánk időjárása a szokásosnál enyhébb és változékonyabb volt. Az éjszakai hőmérsékletek ritkán süllyedtek -10 fok alá, ami nem elegendő a kártevők és kórokozók jelentős gyérítéséhez. A jelenlegi előrejelzések szerint tartós hidegre továbbra sincs kilátás. Az elmúlt napokban tapasztalt gyenge fagyok mellett csapadékos időszak következik, amely a talajok nedvességtartalmának pótlásához jelentős mértékben hozzájárulhat.

Enyhe hétkezdet, majd havazás: változatos időjárás vár ránk

2025.01.05.

Enyhe, változékony időjárás vár ránk a következő napokban: vasárnap melegfront hoz enyhülést, de a hét második felében ismét téliesebb időjárás várható helyenként havazással.

Kulcsszerepet játszik a versenyképes mezőgazdaság fenntartásában az agrárszakképzés

2025.01.04.

Kulcsszerepet játszik Magyarország mezőgazdasági versenyképességének fenntartásában és a vidék gazdasági fejlődésében az agrárszakképzés fejlesztése.

Egy gyakran fogyasztott adalékanyag, ami a bélrák okozója lehet

2025.01.04.

A majonéz és a kolbász gyakori összetevője, az emulgeálószer, komoly egészségügyi kockázatokat rejthet magában. Ez az adalékanyag, amely számos hétköznapi élelmiszerben megtalálható, nemcsak gyulladásokat, de bélrákot is okozhat, ezért a szakemberek a legkárosabbak közé sorolják.

Partnerhírek
Partner

Hogyan juttassam ki a nitrogénműtrágyát és melyik műtrágyát válasszam?

2025.01.02.

Legkésőbb januárban meg kell tervezni az őszi vetések nitrogén-fejtrágyázását, hiszen közeleg az az időszak, amikor a búza és a repce ismét fejlődésnek indul, és akkor bizony nem szabad késlekedni.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.200 hirdetés 145 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás