Ázsiai és afrikai forradalmakhoz vezethet az orosz-ukrán háborús konfliktus
Az orosz-ukrán konfliktus háborúba torkolló eszkalációjának lehetőségéról sok szó esik világsajtóban, ám az ellentétnek lehet olyan hatása is, ami eddig alig kapott figyelmet. Ez pedig Ukrajna mezőgazdasági szerepének az esetleges ellehetetlenülése. Egy elemzés szerint az élelmiszerárak növekedésére és akár belpolitikai konfliktusokra, forradalmakra is lehet számítani világszerte, ha a termőföldekben gazdag Kelet-Ukrajnában háború törne ki.
Az óriási területű és termékeny földjeinek köszönhetően Ukrajna jelentős mezőgazdasági szereplőnek számít. Számos élelmiszeripari alapanyag termelésében exportőri szerepet tölt be, ezért nemcsak Európában, hanem több ázsiai és afrikai országban is a legfőbb beszállítók közé tartozik.
A lehetséges probléma oka, hogy Ukrajna legtermékenyebb földjei éppen az ország keleti felén, vagyis pont azokban a régiókban találhatók, amelyeket a leginkább fenyeget orosz támadás. Érdemes tehát átgondolni, hogy mi történik a termőföldekkel és az onnan származó terményektől függő országokkal világszerte, ha tényleg kitör a háború – mutat rá Alex Smith, mezőgazdasági és élelmiszeripari elemző, a Foreign Policy hasábjain.
Hirdetés
Ismert, hogy Ukrajna a világ egyik legnagyobb gabonaexportőre, és elsősorban ott van nagy hatással a globális élelmiszerbiztonságra. 2020-ban, például, 18 millió tonnányi árualappal látták el a nemzetközi piacot, és a statisztikai adatokból az is jól látszik, hogy egyes – főleg afrikai és ázsiai – országok a behozatali igényük jelentős részét ukrán forrásból fedezik. Aktuálisan 14 ország búzaimportja függ legalább 10%-ban a posztszovjet államtól, köztük több olyan is található, amely már most élelmiszerellátási nehézségektől szenved a politikai instabilitás vagy erőszak miatt.
Mindezeket figyelembe véve, ha fegyveres összecsapás bontakozik ki Oroszország és Ukrajna között, az súlyos következménnyekkel járna – nemcsak az érintett régiókban, de globálisan is. A mezőgazdasági régiókban kitörő harcok, nyilvánvalóan csökkentenék az ottani termelést. Az érintett területek agrárkibocsátása átmenetileg jelentősen visszaeshet, de akár hosszú távon is jelentős csökkenésre lehet számítani a termelésben, ha a helyzet ezt követően sem stabilizálódik.
A nemzetközi élelmiszerárak már most is emelkedő trendben mozognak és a további ellátási problémák ezt még jobban felerősíthetik. Egy háború különösen érzékenyen érintené a már említett fejlődő országokat, ahol az árak felszökése és az éhezés súlyosbodása további instabilitást, a meglévő etnikai és politikai konfliktusok elmélyülését okozhatja.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés