Azt sem zavarják már el, aki nem dolgozik rendesen
Zajlanak és folyamatosak a munkák a mezőgazdaságban, metszik a szőlőt, a gyümölcsfákat, a tavaszi feladatok megfelelő szervezést és hozzáértő szakembert igényelnek. Sajnos belőlük évről évre egyre kevesebb van. Az idősebb korosztály közül többen már nem vállalnak munkát, a fiataloknak pedig sokszor más elképzelésük van a jövőjükről, mint a mezőgazdaságban dolgozni. Pedig a jó szakembert, legyen az traktoros, vagy állatgondozó, ezen a területen is megfizetik.
A statisztikai hivatal legfrissebb (KSH) adatai szerint tavaly 497 ezer forint volt a bruttó átlagkereset. Mindezek ellenére a mai napig vannak olyan ágazatok, ahol jóval az átlag alatt keresnek az emberek, sok esetben ilyen például a mezőgazdaság is. Persze, a fizetés nagyon sok mindentől függ: pozíció, munkaidő, tapasztalat, elkötelezettség. A KSH adataiból jól megfigyelhető, hogy a mezőgazdaság, az erdőgazdaság és a halászat ágazatban 2017 decemberében 287 ezer, 2018 decemberében 313 ezer, 2019 év végén 364 ezer, míg 2020 decemberében 394 ezer forint volt a bruttó átlagkereset. A Teol anyagát szemléztük.
Tavaly, 2022-ben az alábbiak szerint alakultak az átlag bruttó bérek:
- mezőgazdasági, erdészeti, halászati és vadászati tevékenységet folytató egység vezetője bruttó 595 104 forint,
- mezőgazdasági mérnök bruttó 570 725 forint,
- mezőgazdasági és ipari gép (motor) karbantartója, javítója bruttó 391 769 forint,
- mezőgazdasági, erdőgazdasági, növényvédő gép kezelője bruttó 337 293 forint,
- egyszerű mezőgazdasági foglalkoztatású bruttó 187 684 forint.
A növénytermesztés olyan terület, ahol szezonális a munka. Tavasszal, vetés idején, majd közvetlenül az után több a feladat, aztán vannak hónapok, amikor lehet lazítani, így vagy be kell érnie az alkalmazottnak alacsonyabb bérrel, vagy magasabbat kap. Ám csak akkor, abban a hónapban kap fizetést, amikor dolgozik – mondta egy Tolna vármegyei, 400 hektáron gazdálkodó termelő.
Hirdetés
Van néhány ember, akikre évről évre számíthatunk, amikor érik a sárgabarack. A szedés nem könnyű munka, mert éppen kánikulai időszakra esik, és a földről is fel kell szedni a lehullott gyümölcsöt, hogy ne tapossuk bele a talajba, amikor a fáról szedjük a piacra való szemeket - mondta Németh Péterné bonyhádi termelő. Mi napi díjat adunk, ez attól függ, hány órát dolgoznak aznap az emberek, óránként 1500 forintot fizettünk tavaly.
A fizetett napi bérek
A FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács adatai szerint az északkeleti országrészben még csak 8 ezer forint körül volt a napi bér, amit az idénymunkások kézhez kaptak általában. Ehhez képest az ország középső és nyugati részein napi 10-10 ezer forint alatt már senki sem megy napszámba. Sőt, a FruitVeB szerint ezekben a régiókban inkább a 12-15 forint a jellemző. Amennyiben 22 napra vetítve számolja az ember a kereseteket, akkor az északkeleti országrészben mindössze 166 ezer forint bérezés érhető el nettóban, az ország középső és nyugati részein viszont már 260 ezer forintos nettóról lehet beszélni.
Verseny a munkaerőért
Ráadásul az élőmunkáért folytatott verseny rendkívül kiélezett. Nagyobb eséllyel indulnak benne azok az ágazatok, illetve vállalkozások, amelyek a lehető leghosszabb időre tudnak munkát biztosítani. Ezért aztán az előrelátóbbak sok esetben ennek megfelelően állítják össze a termelési szerkezetet. Például a szamóca mellett dinnyét, a cseresznye mellett meggyet, szilvát és almát is termesztenek, hogy ne csak 1-2, hanem akár 6 hónapig is meg tudják tartani az idénymunkásokat. A helyzet pedig néha annyira súlyos, hogy már azt sem nagyon zavarják el, aki nem végzi rendesen a munkáját. Sokszor még megfeddni sem nagyon lehet, nehogy odébb álljon - írták a helyzet mélységét mutatva.
Változatosak az átlagfizetések
A cikk szerint nagy változatosság jellemzi a hazai munkaerőpiacot, és ez az agráriumon belül sincsen másként. Több munka közül is válogathatnak a munkakeresők, a bérek azonban olykor csalódást okoznak. Az online hirdetési portálokon nem csak ingatlanokat, járműveket és tárgyakat lehet vásárolni, hanem akár munka is található. Egy oldalon járva többek között az alábbi teljes munkaidejű állásokkal is találkozni.
- Pest vármegyében működő családi gazdaságba keresnek munkatársat állatgondozó, mezőgazdasági gépkezelő munkakörbe bruttó 550 ezer forint havi fizetésért, túlóra elszámolással, szolgálati lakással és termékvásárlási kedvezménnyel.
- Győr-Moson-Sopron vármegyei sertéstelepre telepvezetőt keresnek bruttó 400 ezer forintért, egy lovardába tanyavezetőt keresnek bruttó 310 ezer forintért,
- egy Somogy vármegyei sertéstelepen bruttó 450 ezer forintot és szolgálati lakást kínálnak a leendő munkatársnak.
Számos állás van a piacon. Jól látszik, hogy valóban változatosak a munkák a fizetés szempontjából is, illetve, hogy jóval az átlagfizetés alatt lévő mezőgazdasági munkák uralják a piacot - fogalmaztak.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés