Jelentősen visszaesett a hazai termelői méz forgalma 2022-ben, ami nem csak a méhészeket hozza nehéz helyzetbe, de hosszabb távon a beporzást is kérdésessé teszi a magyar mezőgazdaságban. A kínai méz mellett 2022-ben az ukrán is dömpingáron jelent meg a hazai forgalomban. Mindez súlyos problémát okozhat az élelmiszer-termelésben, mert a mézet lehet importálni, de a haszonnövények többségének elengedhetetlen beporzást nem. A Tehetsz méh többet! program ezért az eddiginél is fontosabb feladatának tartja a hazai termelői mézek népszerűsítését.

A „Tehetsz méh többet!” program a Beporzók napja alkalmából egy esztergomi óvodába látogatott, hogy felhívja a legkisebbek, és rajtuk keresztül a szülők és a pedagógusok figyelmét a méhekkel való együttélés fontosságára és a méz fogyasztására.

Jelentősen visszaesett a hazai termelői méz forgalma 2022-ben, ami nem csak a méhészeket hozza nehéz helyzetbe, de hosszabb távon a beporzást is kérdésessé teszi a magyar mezőgazdaságban. Ezen változtatna a „Tehetsz méh többet!” - Fotó: Piltner Péter

Ukrán és kínai import nehezíti a magyar helyzetet

Tavaly a kínai mézimport mellett megerősödött az érkező ukrán mennyiség is, ahonnan szintén dömpingáron, ellenőrizetlenül jön a méz a magyarországi kiszerelőüzemekbe, amelyek ezért nem vásároltak jelentős mennyiségben hazai mézet. A magyar termelők nagy felvásárlók híján közvetlenül próbálják eladni a vevőknek árujukat. Erre egyrészt nincsenek felkészülve, másrészt a kereslet az infláció hatására csökken, miközben a termelés költségei nőttek. Más uniós országokban is hasonló nehézségekkel szembesülnek a méhészek, ezért az Európai Unió eredetmegjelölés szigorítását és az import minőségellenőrzését sürgetik.

„Ha nem változik a helyzet, 10-15 éven belül abbamaradhat a méztermelés az Európai Unióban. Ez pedig nem csak a méhészeket hozza nehéz helyzetbe, hanem a beporzástól függő kultúrnövények termelőit is. Hiszen mézet lehet importálni, de beporzást nem, márpedig azt a vadbeporzók pusztulása miatt egyre inkább a házi méhek végzik” – figyelmeztetett Vida József, a „Tehetsz méh többet!” program alapítója.

Szüksége van az emberiségnek a beporzókra

A beporzók pótolhatatlan szerepet töltenek be a mezőgazdaságban és az ökoszisztémában – írták. Számítások szerint világszinten több mint 200 milliárd dollárra tehető évente a munkájuk értéke. Tíz élelmiszerből hét előállításához nélkülözhetetlen a beporzók közreműködése, ám állományuk az elmúlt évtizedekben világszerte tömeges pusztulásnak indult. Hosszú távon a beporzók kihalása globális élelmezési katasztrófával fenyeget. A beporzás emiatt egyre inkább a méhészektől függ.

Az egyik legnagyobb magyarországi tematikus kampányként a „Tehetsz méh többet!” program már negyedik éve hívja fel a figyelmet és beporzók pusztulásának beláthatatlan következményeire. Megtanítja azt is, hogyan lehet védeni a beporzókat. Továbbá feladatának tartja a méhészek támogatását és a minőségi hazai termelői méz népszerűsítését - közölték.

Zümmögés, tájékoztató programok és méz - Fotó: Piltner Péter

Esztergomba érkezett a program

A Beporzók napját 2018 óta rendezik meg március 10-én Magyarországon, főleg múzeumokban és oktatási-nevelési intézményekben. A Tehetsz méh többet! program idén az Esztergomi Zöld Óvoda meghívására az intézményben vett részt a Beporzók napi rendezvényen. Az óvodának tíz kilogramm mézet, harminc méhes mesekönyvet, több száz foglalkoztató füzetet és edukációs matricákat ajándékozott, valamint a kisgyerekeket a Nektár zenekar minikoncertjével is meglepte.

https://www.youtube.com/watch?v=bZpe3jpc-s8

Megosztás

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás