Bajban a magyar talajok, veszélyben a növénytermesztés, gyakorlatváltás kell
Az éghajlatváltozással és a hatásaival kapcsolatos kutatásokkal az aszály okozta kihívásokra is válaszolnának a szakemberek. Jim Harris, a Cranfield Egyetem környezettechnológiai professzorának vizsgálata azt erősíti meg, hogy a talajélet fenntartása és ápolása kiemelkedően fontos a jelenlegi, szélsőséges helyzetben. Mit jelent a "talaj egészsége" kifejezés, és miért olyan fontos a gazdáknak? Egyelőre még nincs egységesen elfogadott megállapodás a változását feltérképező módszerekkel kapcsolatban, de számottevő haladás tapasztalható a területen.
A Cranfield és a Nottingham Egyetem új tanulmánya (J. A. Harris "A talaj egészségének új elmélete" című tanulmányát a European Journal of Soil Science tette közzé) szerint meg kell változtatni a talajról alkotott gondolkodásunkat és a szemléletünket. Ezt annak érdekében szükséges megvalósítani, hogy jobban megértsük, hogyan lehet hatékonyan kezelni ezt az erőforrásunkat, óvva azzal a talajéletet - írta az Agrárszektor.
A „talajegészségügy” kifejezést manapság meglehetősen széles körben használják, de mivel egy nagyon széleskörű fogalomról van szó, egyelőre még nincs egységesen elfogadott megállapodás a változását feltérképező módszerekkel kapcsolatban. Ebben a cikkünkben bővebben lehet olvasni róla, milyen hatékony tippek vannak a talajegészség megőrzésére.
Hirdetés
Így látja a vizsgálat értelmét Jim Harris, a Cranfield Egyetem környezettechnológiai professzora:
Ezzel a kutatással szeretnénk elindítani a szemléletmódváltozást arról, hogyan is lépjünk át a talaj-egészségügyi értékelés holisztikus szintjére, megvizsgálva az egyetemesen fontos rendszer egymással összefüggő elemeit. A talajegészségügy átfogóbb szemlélete felé tett lépések segíthetnek abban, hogy kiküszöböljünk néhány, az élethelyzetünket negatívan befolyásoló tényezőt, nem utolsósorban az éghajlati válságot - fogalmazott a kutató.
A talaj funkcióinak összhangja adja a teljes képet
A talajok egészségi állapotának felméréséhez szükséges, hogy az érzékenységükről, a terhelhetőségükről és a regenerációs képességükről minél több információ álljon rendelkezésünkre. Így ezzel is egy teljesebb képet kaphatunk talajaink igényeiről és állapotáról. A talajok szolgáltatásai, a talajélet, a talaj funkciói és a talajminőség elválaszthatatlan együttese szükségessé teszi a talajökológiai indikációs módszerek kutatását és gyakorlati felhasználásuk széles körű elterjesztését.
A talajok legfontosabb funkciói a következők:
- a talaj fizikai-kémiai tulajdonságai által meghatározott élettér
- víz- és tápanyagraktár, szabályozza a víz és tápanyagok áramlását és felhasználhatóságát,
- biztosítja a biológiai folyamatok működésével a genetikai diverzitás fennmaradását,
- szűrő, pufferoló és detoxikáló/lebontó szerepet tölt be, a szerves és szervetlen vegyületeket leköti és/vagy ártalmatlanítja,
- élőhely az élőlények számára
Így épülnek fel a talajok
A talaj egymással szoros kölcsönhatásban álló, egymásra épülő alrendszerekből (élő-élettelen, szerves-szervetlen) létrejött önszabályozó rendszer. A talajok „természetes” állapotában kialakult szabályozó mechanizmusok biztosítják az egyensúlyt az egyes alrendszerek között. Ezek mindaddig megfelelő módon működnek, amíg ezeket külső hatás, vagy emberi beavatkozás nem éri. A talajegészség gyakorlatilag egyenlő a termékenységgel, ezért a fiziko-kémiai, a biofizikai, a biológiai és a biokémiai talajminőséget a lehető legjobb állapotában kell megtartani - írták.
A kutatók egy rendszeres megközelítést javasolnak a talaj egészségének felmérésére, amely egy új hierarchikus keretrendszeren alapul.
Ez több intézkedést is magában foglal:
- A talajélet jelei - a talajban élő szervezetek jellemzése
- A működés jelei - a szennyeződések és a különböző anyagok feldolgozásának mértéke
- A komplexitás jelei - a talajösszetevők kapcsolatának és kölcsönös függésének mértéke
- A kiemelkedés jelei - a talajok milyen mértékben reagálnak és mennyiben térnek vissza többszörös stresszfaktorokra
Sacha Mooney, a Nottinghami Egyetem talajfizikai professzora ehhez hozzátette:
Ez az új megközelítés minden talajtípusnál alkalmazható, és közelebb visz bennünket a talajrendszer „teljes képének” interdiszciplináris megértéséhez, ahelyett, hogy külön-külön megvizsgálnánk az egyes részeket.
Alap a talaj
A talaj az életünk alapja. A talaj által biztosított szolgáltatások nélkülözhetetlenek az élelmiszerellátás szempontjából, amelyben többek között a mezőgazdaság, az energia és a nyersanyagok, a szénmegkötés, a víztisztítás, a tápanyag-szabályozás, a biológiai sokféleség megőrzése és a kártevők elleni védekezés is szerepet játszik. Az egészséges talajrendszer rendkívül fontos: támogatja a vadon élő állatokat, csökkenti az árvízkockázatot, tárolja a szén-dioxidot és élelmiszerbiztonságot biztosít. Az új értékelési modell felé való elmozdulás segíteni fog a földhasználóknak, hogy fenntartható módon kezeljék globális talajkészleteinket a jövő generációi számára - írták.
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés