Bajban a spárgatermesztők: kezdődik a szezon, de a román vendégmunkások nem jöhetnek
Komoly gonddal küzdenek a külföldi, főként romániai idénymunkásokat foglalkoztató spárgatermesztők. Hamarosan kezdődik a spárgaszezon, a szomszédos Romániából hazánkba járó vendégmunkások azonban a koronavírus miatt nem léphetik az országhatárt. Az egyik gazdálkodó szerint, ha rövid időn belül nem találnak megoldást a járvány okozta helyzetre, súlyos károk keletkeznek a mezőgazdaságban.
Tavaly 35 741 főnek adott munkát Magyarországon a mezőgazdasági idénymunka a “Jelentés a 2020-ban egyszerűsített foglalkoztatás keretében tervezett foglalkoztatottak számáról” elnevezésű, a közfoglalkoztatási és vízügyi helyettes államtitkárság által jegyzett dokumentum szerint - írta az Átlátszó riportjában Segesvári Csaba. Az idénymunkások többsége a szomszédos Romániából érkezik, a koronavírus miatt viszont most meg kell állniuk a magyar-román határon. Hamarosan indul a spárgaszedés a kertészetekben, azonban a határzárak miatt a hagyományosan nagy élőmunkát igénylő növény betakarítása nagyon nehéz helyzetbe került.
Nincs elég szedő
Áprilisban indulna a fehér spárga szedése, de több 100 ember hiányzik. Az elmúlt években román vendégmunkásokat alkalmaztunk, akik 2-2,5 hónapig maradtak nálunk, majd a szezon végén hazamentek. Most viszont senki sem jöhet közülük. Ugyanis ezek a vendégmunkások nem erdélyi, román-magyar kettős, hanem kizárólag román állampolgárok – mondta az portálnak az egyik spárgatermelő. A gazda szerint az egész térség munkaerőhiánnyal küzd, magyar munkavállalókat évek óta nem találnak a nehéz fizikai kertészeti munkára. Az eddig alkalmazott román vendégmunkások évek óta visszajártak hozzánk. Szállást, fizetést és ételt kaptak. Most új embereket keresünk, akiket viszont még be is kell tanítani – mesélte. Szerinte a gond nem csak a spárgatermesztők sajátja; a többi kertészet is bajba kerül, ha nem sikerül megoldani a munkaerőhiányt.
Hirdetés
Keresett a külföldi munkaerő
Az Országgyűlés Hivatal által kiadott, “A mezőgazdasági foglalkoztatás szezonalitása” című 2019 októberi infojegyzet szerint a magyar mezőgazdaság eddig is munkaerőhiánnyal küzdött, ez pedig hosszú távon akadályozza a fejlődést. A probléma megoldására a közfoglalkoztatottak bevonását, illetve robotizációt ajánlanak. Utóbbi tőkeigényes, és sok helyen nem is megvalósítható. Ezek miatt is keresett a külföldi munkaerő az idénymunkában. Hamar Anna, az MTA Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont tudományos munkatársa a “Külföldi idénymunkások a magyar agrárgazdaságban” című 2015-ös dolgozatában akkori kutatások és interjúk alapján írta, hogy a román vendégmunkások továbbálltak Magyarországról. Jellemzően Spanyolországba mentek. A teljes cikket itt lehet elolvasni.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés