Bajban az európai növényvédelem: két fontos hatóanyag engedélyének megújítását szavazta le az Európai Unió
Aggályosnak találta az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) által feltérképezett humánegészségügyi kockázatokat az Európai Bizottság, ezért nem javasolta a klórpirifosz és klórpirifosz-metil hatóanyagok engedélyének megújítását. A tagállamok többsége támogatta a határozattervezeteket. Az EFSA augusztusban kiadott jelentése szerint a klórpirifosz és klórpirifosz-metil hatóanyagok a gyanú szerint idegrendszeri és genetikai elváltozásokat okozhatnak, ezért az Európai Bizottság javasolja a tagállamoknak, hogy 2020 januárjától ne újítsák meg a hatóanyagok felhasználási engedélyét.
A FruitVeB írta meg, hogy a klórpirifosz az 1965-ös bevezetése óta a legszélesebb körben használt mezőgazdasági célú rovarirtó a világon. Engedélyezése 2006-ban történt az Európai Unióban, ahol a növényvédőszer hatóanyagok engedélyét rendszeresen felülvizsgálják a folyamatosan bővülő tudományos eredmények fényében. A klórpirifosz és a klórpirifosz-metil hatóanyagok jelenleg sincsenek engedélyezve 8 tagállamban. Ezek a következők: Dánia, Finnország, Írország, Németország, Lettország, Litvánia, Svédország és Szlovénia.
A citrusféléknél a legnagyobb a felhasználási arány
Egy tanulmány szerint a klórpirifosz az első 15 szer között van, ha a kertészeti termékekben leggyakrabban megtalált növényvédőszer hatóanyagok listáját vizsgáljuk. A citrusfélékben fordul elő legtöbbször, a felhasználás nagyobb arányban a mediterrán tagállamokban történik. Egy tanulmány szerint a hatóanyag a vizsgálatban szereplő gyümölcsök közül minden negyedik grapefruitban és a narancsok, mandarinok harmadában jelen volt. Spanyolországban a vizsgálatban szereplő minden ötödik gyümölcsben találtak klórpirifosz hatóanyagot vagy származékát, legnagyobb arányban narancsban és mandarinban.
Hirdetés
Ez indokolná az engedély megújítását
A két hatóanyag visszavonása komoly fejtörést okoz azoknak az európai kertészeknek, akiknél megjelent a barna márványospoloska. A Távol-Keletről érkező poloskafaj óriási károkat tud okozni a kertészeti kultúrákban. A déli tagállamok közül Olaszországban a legjelentősebb a probléma, és a kártevő egyre terjed. Hazánkban 2014-ben találták meg és az elmúlt években egyes kultúrákban már komoly gondokat okozott. Idén nyáron már tőlünk északabbra is megtalálták, így mostanra Csehország és Szlovákia is fertőzött terület. A poloskafajt idén már több tagállamból is jelentették, így Hollandiában, Portugáliában, Spanyolországban is terjed.
Hazánkban is jelen van, és terjed
Magyarországon eddig alma, körte, paradicsom, paprika és szárazbab állományokban okozott nagyobb károkat, de más növényi kultúrákból is jelentették a faj előfordulását. Az alma és körte termelők tapasztalatai alapján a kései károsítási időszakban, szedés előtt torzulások, deformációk már nem feltétlenül alakulnak ki, ám a szívogatások helyén a gyümölcshús idővel felpuhul, megbarnul, és az ilyen gyümölcs tárolhatósága nagyban romlik. 2019-ben már volt olyan magyarországi termelő, akinél a márványospoloskák körtében 100, almában pedig 30-40 százalék terméskiesést okoztak.
Az ázsiai márványospoloska a rovarirtó szerek nagy többségével szemben nagyfokú toleranciát vagy teljes rezisztenciát mutat. Kémiai védekezésre a széles hatásspektrumú inszekticidek közül néhány rendelkezik elfogadható hatékonysággal. Ezek közé tartoznak a jövőben már nem használható klórpirifosz és klórpirifosz-metil hatóanyagok is, melyek mindenféle szelektivitás nélkül pusztítják a rovarokat, köztük a poloskákat is. Ezért tartós használatuk környezetvédelmi szempontból aggályokat vet fel. Azonban elfogadható eredményt értek el a kártevő populációk kordában tartásában. A teljes cikket itt lehet elolvasni.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés