Komoly bajba kerülhet a német gépgyártás, ha továbbra sem használják ki a digitalizációban rejlő lehetőségeket. Talán a Claas Csoport fejlesztései tekinthetők csak jó példának, ami alapján kilábalhatna a német gépgyártás bajból.

220 milliárd euró. Ennyivel eshet vissza a német ipari szektor 2025-re, ha nem használják ki jobban az érintett cégek – köztük a mezőgépgyártók is – a digitalizáció adta lehetőségeket. Furcsa, hogy ez a veszély pont a legendásan precíz és a gépgyártásban jeleskedő németeket érinti, de meglepő módon ott a mai napig a 19. századi felfogást viszik tovább a gyártók.

Ennek megváltoztatása érdekében a német kormány jobban kívánja ösztönözni a jövőben a robotizálást, az automatizálást, valamint a modern informatikai megoldások elterjedését. A tét nagy és ezt első körben egy mezőgépgyártó vállalat, a Claas Csoport látta meg. Esetükben egy évtized alatt megduplázódott a kutatásra fordítandó költségvetés, amely tavaly már megközelítette a 203 millió eurót.

Egyelőre csak a Claas vette észre Németországban, hogy fejlesztés nélkül komolyat lehet bukni a géppiacon
 

Ezzel gépeik megfelelnek a mai kor kihívásainak és elvárásainak, sőt, a szenzorok és GPS-alapú rendszerek már az átlagos felszereltséget képviselik a gépekben.

De miért nem követik többen vagy mindenki a Claas példáját? A válasz igen egyszerű: a gazdák egy jelentős része ugyanis nem támogatja a gépek túlelektronizálását. Ezzel ugyanis jelentősen megnövekszik a meghibásodásuk esélye, valamint a javítást nem, maximum a karbantartást lehet a szakszervizek segítsége nélkül elvégezni. Ez további kiadásokkal jár, amit nem szívesen vállalnak a géptulajdonosok. Az viszont a modernizáció mellett szól, hogy a precíziós gazdálkodáshoz elengedhetetlenek az ilyen modern gépek, és az ilyen módon végzett növénytermesztés magasabb bevétellel is kecsegtet – így a termelők akár jól is járhatnak.

Száz szónak is egy a vége: a gyártóknak előre felé kell menekülniük. Növelniük kell a fejlesztési kiadásaikat, ezzel versenyképesebbé tenniük önmagukat. Ez azonban most nehéz, ugyanis a gépvásárlások évek óta stagnálnak, a terményárak esnek, így egyre kevesebben vesznek új gépeket. Kíváncsian várjuk, hogyan tudnak megbirkózni ezzel a problémával a német cégek.

Megosztás

További híreink

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás