Bajban van és segítségre vár a magyar bodzapiac
Bodzalopás, számla nélküli feketekereskedelem, ellenőrzés nélküli termesztés, irreálisan magas árak – ez jellemzi a hazai bodzapiacot. A bodzával foglalkozó ágazati szereplők mielőbbi állami beavatkozást szeretnének elérni a piacon tapasztalható jelenségek miatt. Míg két éve a csaknem megmagyarázhatatlan túltermelés és az emiatt hanyatló árak jelentettek problémát a termelőknek, most épp fordítva van a helyzet. A máskor 250-300 forintos terményért egyre több helyen (például Dunavecse térségében) adnak 400 forintot, sőt, akár ennél is többet.
Az Agrárágazat számolt be róla, hogy a magas ár még talán örömteli is lenne a gazdáknak, mert ennek részben természetes okai vannak. Többek között a gyenge lengyel céklatermés és a régióban visszaeső szedermennyiség is érezteti a hatását a bodza iránti keresletben. Ugyanis a termést döntően élelmiszeripari célra, ételszínezéknek használják fel, s csak töredékében készül belőle lekvár, szeszesital vagy szörp. Ám a magas ár becsábítja a gyümölcspiacra a tisztességtelen embereket is. A tolvajok és a nepperek, a számla nélkül, feketén üzletelő, szakértelem és valós szakmai háttér nélkül dolgozó kereskedők pedig bajt hoznak a bodzapiac szereplőire. A lopások főként a termesztett bodza ültetvényeit sújtják, de egy bácskai gazdának egy éjszaka alatt több 100 ezer forintos kárt okoztak a fűszerpaprikaföldjén autóval keresztülhajtó vadbodza-tolvajok.
Elegük van a termesztőknek
A bodzatermesztők közül sokan azt fontolgatják, hogy a szabályozatlanság, a számla nélkül értékesítő gazdatársak és a szintén számla nélkül vásárló nepperek miatt felhagynak a tevékenységükkel. 20 éve is ugyanez volt. Minden bodzatermesztő ismerősöm futtatja ki az ültetvényét, ahogy tudja, és nem telepít újat – írta egy hozzászóló az internet egyik szakmai fórumán. Mások pedig azt erősítik meg, hogy van, aki idő előtt felszámolja ültetvényét, mert nem tud versenyezni a termesztett terményként eladott vadbodzával, ami szintén bekerül az üzemekbe. A termesztők szenvedjenek permetezési naplóval, EKR-rel, származási igazolással, és szedjék válogatva, bejelentett szedőkkel. Töltsék az augusztusukat tolvajok kergetésével. Teljesen megalázó, még akkor is, ha pillanatnyilag jobb az ár. Itt is több év átlagárát kell számolni, beleszámítva a kezdeti nem termő éveket is, amik csak viszik a pénzt – írta egy másik termesztő. A teljes cikket itt lehet elolvasni.
Hirdetés
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés