A munkaerőhiány miatt egyre nagyobb gondot okoz a 800-900 hektárnyi magyar szamócaföldön a szüret, pedig ezzel a munkával a közmunkásbér kétszeresét, háromszorosát is megkereshetik a napszámosok. A társadalom elöregedése, a kivándorlás, az egyes kistérségek kiürülése nem kecsegtet sok jóval. Emiatt aztán mind kiélezettebbé válik majd a munkaerőért folytatott küzdelem, ami további béremeléseket okoz a kertészeti ágazatban is. Ez pedig természetesen megjelenik majd a gyümölcs árában is. Elvileg Romániából, a Vajdaságból és Ukrajnából is jöhetnének alkalmi vendégmunkások, ám északkeleti szomszédunkból az emberek inkább Lengyelországba mennek. A román alkalmi munkások pedig meg sem állnak Spanyolországig vagy Olaszországig. A Vajdaságból is szívesebben mennek dolgozni az emberek Ausztriába. Hiába emelkedtek az elmúlt években az alkalmi munkabérek – ma már 800-1400 forint között vannak az óradíjak – alig lehet megfelelő napszámost találni – írja a hvg.hu.
Már a napszámosok sem Magyarországot választják, hiszen jóval többet kapnak a szamócaszedésért Ausztriában
A napszámoshiány egyik oka, hogy sokan Ausztriába, Németországba mennek mezőgazdasági idénymunkára, mert ott 8-10 eurós, 2500-3100 forintos órabérrel számolhatnak, ezzel pedig a magyar gazdák nem tudnak versenyezni - mondta Apáti Ferenc, FruitVeb Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács alelnöke. A szakember azt is megjegyezte, hogy van olyan szamóca-nagytermelő, aki éppen a munkaerőhiány miatt hagyott fel ennek a gyümölcsnek a termesztésével.
A munkaerőhiány is hozzájárul a precíziós kertészet bevezetéséhez
Arról pedig ebben a cikkünkben olvashat bővebben, hogy a magyar gyümölcstermesztés még nem jutott messzire a precíziós gazdálkodás alkalmazásában, de az ágazat egyre romló helyzete és a szakképzett munkaerő hiánya miatt 5-10 éven belül minden bizonnyal már új technikákkal szüretelnek majd. Eközben az ország gyümölcsültetvényeinek fele elavult és korszerűtlen. A profi gazdálkodáshoz tőke, szaktudás és munkaerő kell, valamint az időjárás hatásaival szembeni védelem. Mindegyik tényező tekintetében rosszul áll a gyümölcstermesztők szénája. És a legprofibb gazdaságok is küzdenek a munkaerőhiánnyal. A precíziós megoldások viszont az élőmunka kiváltására is jók lehetnek. Szántóföldön az egy hektár megműveléséhez szükséges munkaóra mennyisége 10-20 óra. Ez döntően a gépi munkák emberi munkaóra-igénye. Gyümölcstermesztésben ez a mennyiség néhány száz, vagy ezer munkaóra hektáronként. Tehát itt tízszer, százszor, vagy ezerszer több munkaerőt használnak fel egységnyi területen, mint a szántóföldön. Ezért jóval nagyobb súlya van az élőmunkának, illetve annak hiányának. A termelési költségekből akár 20-80 százalékot is kitehetnek munkabérek, illetve a személyi jellegű költségek. A géppel betakarítható meggy illetve szilva esetében ez 10-20 százalék, a csonthéjasoknál 40-60, bogyósoknál akár 80 százalék is lehet.
Apáti Ferenc szerint abba az irányba megy az ágazat, hogy a megfelelő minőségű és mennyiségű munkaerő hiányában nem lehet majd betakarítani a termés 10-20 százalékát. Ha pedig mégis, akkor az lesz drága, hogy a megfelelő munkaerő nélkül nem lehet meglépni a hozamnövekedést. Ez pedig mindkét esetben bevételkiesést jelent. A precíziós gazdálkodás szerinte akkor lép be az ágazatba, amikor a munkabér költségek növekedése és az elbukott hozamok drágábbak lesznek, mint a precíziós gazdálkodás befektetései. Ez 5-10 éven belül bekövetkezik – mondta.

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás