A méhfiasítás jelentésköteles betegsége a nyúlós költésrothadás. Kórokozója a Paenibacillus Larvae. Magyarországon az érintett méhcsaládokat, lépkészlettel együtt elpusztítják, és nem alkalmazható a betegség ellen gyógykezelés vagy úgynevezett rehabilitáció. Ezért különösen fontosak lehetnek azok a kutatások, amelyek a betegség ellen ható eljárásokat, hatóanyagokat vizsgálják.

Ilyen kutatás hívta életre azt az épp lezáruló magyar projektet, amelyet az Euroinvest Zrt. tervezett és végzett el.

A fertőzés, a nyúlós költésrothadás bármikor előfordulhat. A spórák ellenállnak a környezeti tényezőknek, és évtizedeken át életképesek maradnak. A fertőzött méhkaptárak elégetése komoly anyagi károkat okoz a méhészeknek (Fotó: Pixabay)

A fertőzés bármikor előfordulhat

A nyúlós költésrothadás veszélyes méhbetegség, amelyet a paenibacillus larvae okoz okoz. A betegség során a fiatal méhlárvák elpusztulnak.

A fertőzés bármikor előfordulhat. A spórák ellenállnak a környezeti tényezőknek, és évtizedeken át életképesek maradnak. A fertőzött méhkaptárak elégetése komoly anyagi károkat okoz a méhészeknek.

Az antibiotikumok alkalmazása lehetőség lenne a megelőzésre, de illegális. Ráadásul az antibiotikumok nem képesek elpusztítani a spórákat, csak tüneti kezelést nyújtanak, és hosszú távon negatív hatással vannak a méhcsaládokra. A kórokozók sajnos rezisztenssé válhatnak velük szemben.

A bakteriofág terápia és az endolizinek együttes alkalmazása

A projekt leírása szerint lehetséges megoldás a bakteriofág terápia és az endolizinek együttes alkalmazása lenne. 

A bakteriofágok olyan vírusok, amelyek kizárólag baktériumokat fertőznek meg. Előnyük az, hogy fajspecifikusak, vagyis csak a célbaktériumokat támadják meg. Emellett gyorsan lebomlanak, ha nincs jelen a gazdabaktérium, és nem hagynak szermaradványokat. Mivel a bakteriofágok csak a célbaktériumokat célozzák meg és  környezetbarátak.

Azonban a bakteriofágok csak a vegetatív sejteket pusztítják el, nem a spórákat. Erre a problémára az endolizin nevű enzim lehet a megoldás, amely képes feloldani a baktériumok sejtfalát, beleértve a spórákat is.

Terápiás készítmény a cél

Ezért a projekt célja egy olyan terápiás készítmény létrehozása, amely bakteriofágokat és endolizint tartalmaz a Paenibacillus larvae subsp. larvae ellen.

A projektben először legalább tíz különböző bakteriofágot izolálnak, majd jellemzik őket. Ez magában foglalja a morfológia, a gazdaspecificitás, a transzdukció, az életciklus- paraméterek és a genomszekvencia meghatározását.

Az izolált fágok közül kiválasztják azt, amelyik az endolizinjét túltermelteti, majd ezt az enzimet termeltetik. Ezután laboratóriumi kísérletekkel meghatározzák a terápia legfontosabb paramétereit, például a dózist, a kezelések időzítését, a fágok összetételét és az endolizin arányát. Ezenkívül molekuláris biológiai alapú kimutatási módszert fejlesztenek ki a fágok nyomon követésére a környezetben.

Kimutatni, hogy veszélytelen a méhekre

A projekt végén terepkísérletek során vizsgálják a készítmény hatékonyságát és méhekre gyakorolt hatását. A projekt egyik fontos célja, hogy egyértelműen kimutassák a készítmény veszélytelenségét a méhekre.

A fágterápia hatékony és környezetbarát megoldás lehet a méhek súlyos betegségének kezelésére.

Az eljárás engedélyeztetés előtt áll, de míg a készítmény és az eljárás engedélyt kap, akár évek is eltelhetnek.

(Forrás: magyarmezogazdasag.hu)

További híreink

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás