A talajban élő mikroszervezetek nagyon komplex rendszerben működnek, egymás funkcióit gátolhatják vagy segíthetik, ennek megfelelően alakul ki hatásuk a növényzetre is. Ezek az interakciók az utóbbi időkben az agrárkutatások célkeresztjébe kerültek. A BIOFIL cégcsoport kutatóit régóta foglalkoztatja a különböző talajban élő baktériumok és gombák egymásra gyakorolt hatásainak vizsgálata. A legújabb fejlesztéseink egyik fő irányvonala a talaj szerkezetének javítására irányuló baktériumtermékek létrehozása. Adódik a kérdés, hogy egy ilyen hatású baktériumtermék együttes alkalmazása mikorrhiza gombával milyen változásokat okozhat a talajban.

1. Az ábrán makro- és mikro-aggregátumokat láthatunk. A baktériumok által termelt poliszacharidok (EPS nyálkaanyagok) ragasztó szerepet töltenek be az aggregátumok építésében és biofilmet képeznek az aggregátumok felületén.

A BIOFIL® Klíma talajoltó készítmény fejlesztése során olyan baktériumtörzseket izoláltak a kutatók, amelyek extrém módon képesek nyálka, EPS termelésére. A termék nagy mennyiségben tartalmazza ezeket a baktériumokat, amelyek a talajba kijuttatva az adalékanyag hatására nagyon gyorsan felszaporodnak. Az általuk termelt nyálkás filmréteg kulcsszerepet játszik a talajaggregátumok képződésében, így a talaj szerkezete, levegőzöttsége és vízgazdálkodása is javul. Ezért a kijutatott tápanyagok is nagyobb hatásfokkal hasznosulhatnak, kevesebb a kimosódásból fakadó veszteség, ami a mai műtrágyaárak mellett igen fontos tényező.

2. Glomus iranicum var. tenuihypharum mikorrhizával kezelt növény aktivitása a kezeletlen növényhez képest

A mikorrhiza gombák szimbiotikus kapcsolatot alakítanak ki a növénnyel, így segítve a növény tápanyag- és vízfelvételét. Mikroszkopikus szálakkal (hifa) szövik át a talajt, hálószerű szerkezetet (micélium) kialakítva, mely megnöveli a gyökér felületét. Jelentős szerepet játszanak a talaj szerkezetének, vízháztartásának, tápanyagciklusainak javításában, valamint fokozzák a növény stresszel és betegségekkel szembeni ellenállóságát. A szimbiotikus kapcsolatokkal rendelkező növények jelentősen több tápanyag- és víztartalékkal rendelkezhetnek. Amíg a gyökerek elsősorban a talaj lazább részeit hálózzák be, addig a gombahifák képesek a tömör talajrétegek, rögök átjárására is. Ezáltal olyan helyekről is elérhetővé válnak a talajban raktározott víz- és tápanyagkészletek, amelyeket a növény saját gyökérzetével már nem érne el. A Resid termékeinkben található Glomus iranicum var. tenuihypharum mikorrhiza törzs arid környezetből került izolálásra, ezért kifejezetten jól tűri és segíti a növényeket az aszályos periódusokban is.

3. Független napraforgó (Helianthus annuus) kisparcellás, 3 ismétléses vizsgálat átlag terméseredményei homoktalajon, baktérium (BIOFIL Klíma) és baktérium + mikorrhiza (BIOFIL Klíma + Resid MG) készítményekkel a kezeletlen kontrollhoz viszonyítva (Nyíregyháza, 2022.)

A komplex (mikorrhiza + baktérium) mikrobiológiai kezelések hatására tehát a gyökérrendszer és a talajlakó élőlények között jelentősen több hasznos kapcsolat alakul ki. A tavalyi évben független kisparcellás vizsgálatban sikerült kimutatni, hogy a BIOFIL® Klíma talajszerkezet és vízháztartás javító talajoltó baktérium készítménnyel és mikorrhizával kezelt területen, homoktalajon, a súlyos aszály ellenére is további jelentős termésnövekedést lehet elérni. Kifejezetten jó eredményt mutattak mind a mikorrhizával, mind pedig a baktériummal és mikorrhizával együttesen kezelt területek. A mai klimatikus viszonyok, valamint a talajok leromlott egészségi állapota ma már minden gazdálkodó számára egyre nagyobb gondot okoz. Egyre több modern technológiai megoldást alkalmazhatunk annak érdekében, hogy ezen problémák hatásait mérsékelni tudjuk. A bemutatott vizsgálatok eredményei kitűnően jelzik, hogy a mikrobiológiai termékek precízen megtervezett alkalmazása is egy kiegészítő megoldás lehet annak érdekében, hogy az utóbbi években egyre nehezedő klimatikus kihívások között is eredményesen tudjunk gazdálkodni.

BIOFIL® Klíma és Resid termékeink felhasználásával teljesítheti az Agrár-ökológiai Program (AÖP) támogatás feltételeit!

Terragro Kft.
Cím: 1095 Budapest, Soroksári út. 48–54.
Telefon: +36 1 793 2670
E-mail: info@terragro.hu
www.terragro.hu

Terragro Kft.

(x)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás