A meszezés megvéd a tavaszi fagytól, ráadásul a ráérős téli hónapokban is végezhető munkafolyamat. Fontos előny, hogy a rovarok és a gombák elpusztulnak a mészréteg alatt. A mésztejet egy 10-12%-os szuszpenzióban gombaölő szerként és sebgyógyító anyagként is használják a kertészek. Meszezésre legjobb a 5-8%-os mésztej, amely úgy állítható elő, hogy egy rész oltott mészhez nyolc rész vizet adnak, majd hosszan keverik. Alkalmanként csak annyi mésztejet érdemes keverni, amennyire aznap szükség van. A kikevert mésztejet legalább két órán keresztül hagyni kell pihenni. További részletek a cikkben.

A meszezés egyik előnye az, hogy ha a tavasszal gyorsan kihajtó kajszi törzsét fehérre kenik mésztejjel, akkor az egyre melegebben tűző nap nem indítja be túl korán a tavaszi fejlődést és ennek következtében a tavaszi fagyok nem károsítják az érzékeny virágokat. A hátránya, hogy egy kicsit munkás és egyáltalán nem biztos, hogy a tavasz úgy alakul, hogy szükség is lesz rá. Ezt viszont csak utólag lehet majd tudni - írta a Bálint gazda oldal, a legendás Dr. Bálint György kertészeti portálja.

Jól és jókor kell bemeszelni a fák törzsét, hogy legyen értelme a védekezésnek

Hogyan kell meszezni a fák törzsét?

Először is mésztejet kell keverni, majd azt fel kell vinni a fák törzsére, esetleg vastagabb ágaira. A fehér felület visszaveri a napfényt, kevésbé melegszik át a törzs. Tavasszal az eső magától eltávolítja a felesleges meszet. A fák virágzása úgy egy héttel későbbre tolódik, amikor már kisebb a fagyveszély.

Hogyan készítsük el a meszet?

A legfontosabb, hogy a mésszel való foglalatoskodás az emberre is veszélyes, ezért védőruházat kell hozzá. Hosszú szárú gumikesztyű, gumicsizma, munkás ruha, sőt, a fröcskölésveszély miatt egy (védő-)szemüveg is.

A meszezés kedvező hatásai

Fontos előny, hogy a rovarok és gombák is elpusztulnak a mészréteg alatt. A mésztejet egyébként egy 10-12%-os szuszpenzióban gombaölő szerként és sebgyógyító anyagként is használják a kertészek. Meszezésre legjobb a 5-8%-os mésztej, amelyet úgy állíthatunk elő, hogy egy rész oltott mészhez nyolc rész vizet adunk, majd hosszan keverjük. Alkalmanként csak annyi mésztejet keverjünk, amennyit aznap fel is használunk. A kikevert mésztejet legalább két órán keresztül hagyni kell pihenni - foglalta össze az oldal.

Mi a különbség az oltott mész, a mésztej és a meszes víz között?

A vízzel való hígítás mértéke határozza meg, hogy a mészből oltott mész, mésztej vagy meszes víz lesz-e. Az oltott mész neve kalcium-hidroxid, ami színtelen kristályos anyag, a gyakorlatban fehér por, vízzel vegyítve pedig massza. Ha ezt több vízzel hígítjuk, akkor a kalcium-hidroxid rossz oldhatósága miatt tejszerű zagy (durva diszperz rendszer) lesz belőle, ez a mésztej. Ha a mésztej ülepszik, akkor a tiszta felúszó rész telített vizes oldat lesz, aminek a neve mészvíz vagy meszes víz.

Mivel és mikor a legjobb meszelni?

A meszelőnél jobb választás egy erős sörtéjű gyökérkefe, amely a munka közben a kéreg leváló részeit levakarja és meszet a legtöbb helyre bejuttatja. A meszet lemossa a nagyobb eső, ezért a munkát száraz időszakban célszerű végezni, amikor van esélye a mészrétegnek megszáradni. Ha valakinek sok ideje van, akár több rétegben is felviheti a meszet a törzsre, ezzel erősíti a hatását. Meszelésre legjobbak a téli hónapok. A lényeg, hogy tél végén már kifejthesse védő hatását, de lehetőleg ne túl korán kerüljön a helyére a mész, különben tavaszra lemosódik.

A mészréteg alatti kártevők elpusztulnak, a talaj pedig meszesedik

A rovarok és gombák gyérítésén kívül nem mellékes az sem, hogy az esőkkel a talajba mosódó mész legtöbbször jótékony hatással van az elsavanyodó talajokra. A házi kertekben a helyben bomló avar, a komposzt, a néha kiszórt műtrágya ugyanis mind-mind savanyítják a talajt, tehát ezt a folyamatot ellensúlyozhatja a bemosódó, lúgos mész - írták.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás