Jelenleg az egész Európai Unióban, így Magyarországon is gondot jelent a gazdák ökológiai vetőmag-szükségletének kielégítése. Ez a mennyiségre és a fajtaválasztékra is igaz. Magyarország, mint nemzetközi szinten jegyzett, vezető vetőmagtermelő ország, jelenleg elsősorban európai export piacokra értékesít ökológiai vetőmagot. Nem is keveset, hanem a hazai szükséglet többszörösét. A belső piac fejlesztése és az export nagyságrendjének további növelése egyaránt kihasználható lehetőségeket tartogat az ágazat számára. Erről tartottak tanácskozást az ÖMKi és az MTA ATK részvételével.

Az ÖMKi és az MTA ATK részvételével megvalósuló LIVESEED Európai Uniós projekt célja az ökológiai nemesítés és vetőmag termesztés fellendítése Európában - írja a Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet cikke. A projekt keretében több tagállamban, így Magyarországon is rendeztek műhelybeszélgetéseket. Ezek célja az ágazat képviselői közötti kommunikáció elindítása, majd ezen keresztül közösen vállalt, az ökológiai vetőmagok használatát támogató tevékenységek megvalósítása. Ebbe beleértve a jogi és szakpolitikai szabályozó keretek optimalizálását is. Az ÖMKi anyagát szemléztük.

A magyar ökológiai vetőmag körüli kérdéseket vette sorra az ÖMKi és az MTA ATK részvételével megvalósuló LIVESEED Európai Uniós projekt magyar rendezvénye - képünk illusztráció, a Háromkaptár biokertben készült

A 2019. március 12-én, az ÖMKi és az IFOAM EU által közösen megrendezett, “Ökológiai vetőmagok termesztésének és használatának elősegítése Magyarországon” című találkozón szinte minden, a vetőmag kérdéskörben érintett szereplő képviseltette magát. Többek között az Agrárminisztérium, a NÉBIH, a Vetőmag Szövetség, vetőmag előállító cégek (Tradisco, Elitmag Kft.), ellenőrző szervezetek (Biokontroll Hungária Nonprofit Kft. és Hungária Öko Garancia Kft.), a Magyar Biokultúra Szövetség, ökogazdálkodók, nemesítők (MTA ATK, Szegedi Gabonakutató) és a Növényi Diverzitás Központ (NöDiK) is részt vett az előadásokon, valamint a műhelymunkán.

Az ökológiai vetőmaggal kapcsolatos fontos kérdésekre válaszoltak a tanácskozáson

A rendezvény délelőtti szekciójában a vetőmagokat érintő EU-s jogi kereteket mutatták be. Ezt követően a jelenlegi hazai öko vetőmag helyzet került felvázolásra. Egyrészt a még 2017-ben az ágazat képviselőivel készített interjúk, másrészt a programra meghívott érintettek saját tapasztalatai alapján. Ezek után 2 külföldi ország jó gyakorlatát ismerhették meg: a csehországi élelmiszerlánc felügyeletéért felelős hatóság (ÚKZÚZ) mutatta be ökológiai körülmények között folytatott állami fajtatesztelési rendszerét és a köré kiépített együttműködési hálózatot. Ezt követően az osztrák Reinsaat cég megalakulásának, illetve működésének hátterét mutatták be, ismertetve az általa folytatott ökológiai nemesítés és vetőmag termesztés gyakorlatát.

Délután olyan kérdésekre keresték a válaszokat, mint
  • a jelenlegi ökológiai vetőmag adatbázis használatának és használhatóságának javítása;
  • a legfontosabb növényfajták teljesítményének/tulajdonságainak ökológiai gazdálkodásban való rendszeres tesztelése; valamint
  • a saját gazdaságban, saját felhasználásra termesztett vetőmagok minőségének javítása.
Fejlesztik a hazai öko vetőmag ágazatot

A nap végére több ötlet és vállalás is született a hazai öko vetőmag ágazat fejlesztése érdekében (ilyen pl. az ökológiai kalászos fajtatesztek ÖMKi on-farm hálózaton belüli folytatása, a rendszeres információ-megosztás megszervezése az állami, piaci, nemesítő és kutató szektor között, szakmai napok megvalósítása, ökológiai vetőmag-szakértői csoport létrehozása).

A LIVESEED projekt keretében folytatott kutatásokról

A négyéves Európai Uniós kutatási projekt célja, hogy az ökológiai vetőmaghasználat és növénynemesítés fellendítésével fokozza az ökológiai mezőgazdaság teljesítőképességét és fenntarthatóságát.

https://biokutatas.hu/liveseed/

A vetőmag jelenti a gazdálkodás alapját, ezért az ökológiai gazdálkodásnak is az ökológiai módon előállított vetőmagokból kell kiindulnia. Bár az Európai Unió ökológiai gazdálkodásra vonatkozó szabályozása kötelezően előírja az ökológiai minősítésű vetőmagok használatát, egyes országokban, különböző mértékben, de a mai napig konvencionális mezőgazdaságban előállított, kezeletlen vetőmagokat használnak. A kutatásban hüvelyesek, zöldségfélék, gyümölcstermő fák, gabonafélék és takarmánynövények szerepelnek. Bővebben itt olvashat a projektről.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás