A napraforgóra gazdaságilag az egyik legveszélyesebb kórokozó a napraforgó peronoszpóra, amely a növény fejlődésének bármelyik szakaszában fertőzhet. A leggyakoribb a csíranövénykorban történő fertőzés, ekkor a növényke elpusztul és a kelés hiányossá válik. Amennyiben az inokuláció a kelés idején történik, a növény internódiumai megrövidülnek és torz leveleket fejleszt. Hogyha 2-4 leveles állapotban fertőződik, jellemző a rozettás habitus, rövid internódiumú szár és a felfelé néző, meddő tányér. A későbbi, 8 leveles állapotban történő inokulációra a levélfonákon megjelenő fehér bevonat utal. A fertőzés sokszor látható tünet nélkül történik meg.

A NAK írta meg, hogy a Plasmopara halstedii, vagyis a napraforgó peronoszpóra tüneteként jelentkező növénytörpülést súlyos anyagcserezavarok okozzák. A klorogénsav tartalma a fertőzéskor a napraforgóban jelentősen megnő, majd visszaesik. Ezen kívül erőteljesen csökken a növények auxintartalma. A gomba áttelelő formái az oospórák, amik növényi maradványokon akár évekig is megőrzik életképességüket, továbbá a fertőzés maggal is átvihető. Az oospórák a megfelelő nedvesség hatására kicsíráznak, sporangiumtarót fejlesztenek. Ezekben makrosporangiumok jönnek létre, ott alakul ki a rajzóspóra. A rajzospórák pozitív kemotaxis révén, aktív mozgással keresik fel a csírázó napraforgó gyököcskéjét és sziklevelét, ott pedig csíratömlőt fejlesztenek.

A nem megfelelő termesztéstechnológia és vetésforgó jelentősen megnöveli a napraforgó peronoszpóra megjelenésének esélyét - képünk illusztráció

Sejten belül növekszik és vonja el a tápanyagokat

Az epidermiszt áttörve a gomba intercellulárisan, a sejten belül növekszik, miközben hausztóriumainak segítségével a sejtekből vizet és tápanyagot von el. Optimális környezeti feltételek megléte esetén erős fruktifikáció figyelhető meg a növény levelének fonáki részén, amelyben a sporangiumtartók és a sporangiumok alakulnak ki. Ezek a szél közvetítésével a napraforgón másodlagos fertőzéseket okoznak.

A megjelenésüknek a megfelelő időjárási körülmény, a szűk vetésforgó és a hanyag gyomirtás is kedvez. Az új napraforgóhibridek viszont ellenállóak az új patotípusok ellen is. A kórokozóval szembeni védekezés során elengedhetetlen az integrált növényvédelmi szemlélet, így nem hagyható figyelmen kívül az ellenálló hibridek termesztése, a megfelelő vetésváltás, a célzott fungicides vetőmagcsávázás, illetve a több alkalommal történő herbicides kezelés sem.

Forrás:

Frank J. és Szendrő P.,(2011): A napraforgó, Szent István Egyetemi Kiadó / Bán R., Kovács A., Baglyas G., Perczel M., Égei M., Turóczi Gy. Körösi K.,(2016): Napraforgó-peronoszpóra (Plasmopara halstedii (Farl.) Berl. et de Toni) patotípusok elterjedése hazánkban. Növényvédelem 52 (8) /NAK-Balázs Viktor

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás