Hatodszor rendezték meg a budapesti Vajdahunyad várban a Baromfi Világnaphoz kapcsolódó szakmai konferenciát. Ezen elhangzott, hogy az Európát uraló derűlátó hangulat valójában a kínai termelés katasztrófájának eredménye. A legnagyobb ázsiai országban dúló járványnak, illetve a Kína és az Egyesült Államok közötti vámháborúnak is közvetlen hatása van az európai termelésre. Az egy főre eső baromfihús fogyasztásában hazánk előrébb áll, mint az Európát szárnyashússal ellátó franciák és lengyelek.

A konferenciáról az Agrárszektor készített beszámolót, ezt az anyagot szemléztük. Birthe Steenberg asszony, az Európai Baromfi-feldolgozók és -kereskedők Szövetségének (AVEC) főtitkára főként a világpiaci kilátásokról beszélt. Elmondta, hogy a világ első számú baromfihús-előállítója az USA, őt követi Kína, Európa, Brazília és Oroszország. Európában Magyarország a nyolcadik legnagyobb termelő, de így is csak hatodannyi baromfihúst (599 ezer tonna) állítunk elő, mint Lengyelország, aki az utóbbi 10 évben megháromszorozta a kibocsátását. A lengyel baromfiágazat már majdnem kétszer annyi húst termel (3110 ezer tonna), mint a második helyezett Franciaország (1855 ezer tonna).

A baromfihús egy főre eső fogyasztásában megelőzzük a franciákat és a lengyeleket is

Izraelben eszik a legtöbb baromfihúst, mi megelőzzük a franciákat és a lengyeleket

Az első 10 termelő között még egy kelet-európai ország, Románia található 417 ezer tonnával. Magyarországon az 1 főre jutó baromfi-fogyasztás (32 kg) messze az uniós átlag (24 kg) felett van. Sőt, meghaladja a termelésben első lengyelek és a második franciák fogyasztását (28 kg) is. A baromfihús fogyasztásban Izrael az első a világon, ott évente 56 kg szárnyas húsát eszi meg egy átlagos fogyasztó.

Versenyben az unión kívüli, kevésbé szigorú szabályok szerint termelő országokkal

Birthe Steenberg felhívta rá a figyelmet, hogy Európa nagy versenyben van az olyan országokkal, mint Brazília és Ukrajna, ahol a nagy volumen rendkívül alacsony termelési és vágási költségekkel jár együtt. Európában drága a munkaerő, valamint az energia, továbbá a világ legszigorúbb állatjóléti előírásaival rendelkezik. Ez ugyan kiváló termékminőséget eredményez, de vigyáznunk kell rá, hogy az alacsonyabb standardoknak megfelelő importtermékkel ne tegyük tönkre az öreg kontinens termelését. A szakember végül arra kérte a résztvevőket, hogy a fogyasztók és a politikusok irányába is közvetítsék a termelés értékeit és növeljék a baromfihús imázsát.

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás