Gyakran raknak ki méhkaptárakat a megporzás javítására a gyümölcsösökben. Azonban nem mindegy, hogy a virágzásban szükséges növényvédelmi kezelések során hogyan védjük a méheket. Egy kutatás azt bizonyította, hogy a sokáig ártalmatlannak hitt gombaölő szerek is veszélyeztetik a méheket. Ezért nem mindegy, hogy a virágzáskor szükséges védekezést miként végezzük, és milyen szereket választunk. Julianna Wilson, a Michigani Egyetem rovartani szakértője szerint a legtöbb gombaölő szert azért tartották biztonságosnak, mert a laboratóriumban a méhekre csöppentett hatóanyag nem károsította őket.
Nemrég azonban kiderült, hogy a többszöri növényvédő szer kitettség szubletális hatású rájuk, vagyis romlik az emésztésük és gyengül az immunrendszerük.
Az emésztés leromlása pedig a lárvák rosszabb táplálásához vezet, ezáltal pedig az egész méhcsalád nagyobb stressznek van kitéve. Mindez együtt azt okozza, hogy a különböző paraziták és betegségek is könnyebben megtámadják a méheket, és nagyobb pusztítást végeznek köztük - írta a Magyar Mezőgazdaság.
Többféle remek módszer van arra, hogy védjük a méheket
Ahhoz, hogy megvédjük a méheket a virágzáskor szükséges növényvédelmi kezelések káros hatásától, vigyük a kaptárakat a gyümölcsösön kívülre, és a szélárnyékos oldalra, hogy az elsodródó permetlé ne érhesse el azokat. A méhek több száz méterről is megtalálják a virágokat, mert kifejezetten szeretik a csonthéjasok és az alma virágát a jó minőségű pollenjük miatt. További óvintézkedésként állítsuk be pontosan a permetezőgépet, hogy a lehető legkisebb legyen az elsodródás, és kapcsoljuk le a permetezőgépet, amikor a kaptárak közelében járunk - javasolja a rovartani szakértő.
Azonban nem csak a háziméheket kell védeni, hiszen Michiganben a méhjárás felében vadon élő, magányos méhek voltak a gyümölcsösökben. Julianna Wilson 99 különböző vad méhfajt azonosított a virágzó gyümölcsösökben, legtöbbször  magányosan élő, földben fészkelő méheket. Ezek nem versengenek a háziméhekkel, de hatékonyabbá teszik a megporzást, ugyanis a sorok közti ugrásra ösztönzik őket. Így, ha vad méhek is vannak az ültetvényben, a háziméhek nem csak sorban röpülnek végig a virágzó fákon, hanem a sorok közt is viszik a virágport, ami különösen almában hasznos, mert általában külön sorokban telepítik a pollenadó fajtákat.
A vad méheket persze sokkal nehezebb megvédeni, mert permetezéskor nem lehet arrébb költöztetni a kaptárakat. Tehát akkorra időzítsük a kezelést, amikor kevésbé aktívak a méhek: alkonyatkor és naplemente után, valamint 12 fok alatt. Olyan szereket válasszunk, amelyek kevésbé hatnak a méhekre. Sziromhullás után azzal védhetjük a megporzókat, ha a gyümölcsösben lekaszáljuk a virágzó gyomokat, így azok nem vonzzák oda a méheket. Továbbá érdemes létrehozni az ültetvényen kívül változatos virágzó növényekkel telepített méhlegelőt. A honos növényzetről gyűjtött, változatos pollen javítja a méhek erőnlétét és egészségét is. Ügyeljünk rá, hogy ezeket a növénysávokat is a szélárnyékos oldalon alakítsuk ki.
Így védjük a méheket
A Michigan Egyetem szaktanácsadó központja szerint a méhekre nagyon kis veszélyt a következő gombaölő hatóanyagok hordoznak: trifloxistrobin, Trichoderma harzianum, tiofanát-metil, tiabendazol, tebukonazol, kén, pirimetanil, quinoxifen, piraklostrobin, miklobutanil, metiram, mandipropamid, metalaxil-M, mankoceb, iprodion, foszetil-Al, fluopikolid, fenhexamid, difenokonazol, ciprodinil, klórtalonil, boszkalid, azoxistrobin.
Figyelem! A hazai jogszabályok szerint a felsorolásban nem csak gyümölcsök védelmére engedélyezett szerek vannak.

Megosztás

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás