Az utóbbi két évben ugrásszerűen megnőtt a hazai szójatermő területek mérete, valamint a betakarított termésmennyiség is. Ennek okaként elsősorban azokat a támogatásokat lehet megnevezni, melyek kifejezetten akkor igényelhetőek, ha valaki fehérjenövényt termeszt. Ettől függetlenül továbbra sem beszélhetünk arról, hogy jelentős szerep jutna hazánkban a szójának a növénytermesztésen belül.

Magyarországon 2015 előtt jellemzően 40-45 ezer hektárról 70-90 ezer tonna szóját takarítottak be. A tavalyi év azonban jelentős változást hozott. A zöldítés, valamint a fehérjenövényekre elkülönített pénzügyi forrásokkal megemelt területalapú támogatás következtében a növény termőterülete 77 ezer hektárra ugrott, a termés pedig megközelítette a 150 ezer tonnát. Az idén szójából 181 ezer tonna kerülhet a tárolókba. Ez egynegyedével több, mint 2015-ben. Nagymértékben, közel a felével javult a hozam, amely 2016-ban 3 tonna lett hektáronként.

Nyilvánvaló, hogy a megnövekedett termesztési kedv a bővülő, szójásokat érintő támogatásoknak köszönhető. Az önellátottságunk azonban ettől függetlenül továbbra sem alakul jól. Mindössze a szójaigényünk 15-20 százalékát tudjuk fedezni saját forrásból. Évente 400-500 ezer tonna dél-amerikai szójadarát kényszerülünk behozni, amelynek jelentős hányada GMO-t tartalmaz.

A támogatások viszik előre a szójatermesztést
 

Mivel azonban hazánk elkötelezett a GMO-mentes szója termesztése mellett, ezért ez nem egy szerencsés állapot. Az elérhető import források jelentős része genetikailag módosított. Ennek aránya Brazília esetében 85 százalék, de például az argentin termesztés 98 százaléka is génkezelt.

GMO ide vagy oda, a világ szójatermelését továbbra is Észak- és Dél-Amerika uralja. A 2016-ra becsült 325 millió tonnás világszintű szójatermésből 287 millió tonnát e két régió termeli meg. A legnagyobb előállító országok az USA (109 millió t), Brazília (101 millió t) és Argentína (56 millió t). A világ többi országának termelése ezekhez képest eltörpül.

A legnagyobb szójafogyasztó régiókban ezzel szemben rendkívül alacsony mennyiségű szóját állítanak elő. Kína 2016-ban várhatóan csak 12,6 millió tonnás, az EU pedig mindössze 2,3 millió tonnás terméssel számolhat.

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás