Az utóbbi két évben ugrásszerűen megnőtt a hazai szójatermő területek mérete, valamint a betakarított termésmennyiség is. Ennek okaként elsősorban azokat a támogatásokat lehet megnevezni, melyek kifejezetten akkor igényelhetőek, ha valaki fehérjenövényt termeszt. Ettől függetlenül továbbra sem beszélhetünk arról, hogy jelentős szerep jutna hazánkban a szójának a növénytermesztésen belül.

Magyarországon 2015 előtt jellemzően 40-45 ezer hektárról 70-90 ezer tonna szóját takarítottak be. A tavalyi év azonban jelentős változást hozott. A zöldítés, valamint a fehérjenövényekre elkülönített pénzügyi forrásokkal megemelt területalapú támogatás következtében a növény termőterülete 77 ezer hektárra ugrott, a termés pedig megközelítette a 150 ezer tonnát. Az idén szójából 181 ezer tonna kerülhet a tárolókba. Ez egynegyedével több, mint 2015-ben. Nagymértékben, közel a felével javult a hozam, amely 2016-ban 3 tonna lett hektáronként.

Nyilvánvaló, hogy a megnövekedett termesztési kedv a bővülő, szójásokat érintő támogatásoknak köszönhető. Az önellátottságunk azonban ettől függetlenül továbbra sem alakul jól. Mindössze a szójaigényünk 15-20 százalékát tudjuk fedezni saját forrásból. Évente 400-500 ezer tonna dél-amerikai szójadarát kényszerülünk behozni, amelynek jelentős hányada GMO-t tartalmaz.

A támogatások viszik előre a szójatermesztést
 

Mivel azonban hazánk elkötelezett a GMO-mentes szója termesztése mellett, ezért ez nem egy szerencsés állapot. Az elérhető import források jelentős része genetikailag módosított. Ennek aránya Brazília esetében 85 százalék, de például az argentin termesztés 98 százaléka is génkezelt.

GMO ide vagy oda, a világ szójatermelését továbbra is Észak- és Dél-Amerika uralja. A 2016-ra becsült 325 millió tonnás világszintű szójatermésből 287 millió tonnát e két régió termeli meg. A legnagyobb előállító országok az USA (109 millió t), Brazília (101 millió t) és Argentína (56 millió t). A világ többi országának termelése ezekhez képest eltörpül.

A legnagyobb szójafogyasztó régiókban ezzel szemben rendkívül alacsony mennyiségű szóját állítanak elő. Kína 2016-ban várhatóan csak 12,6 millió tonnás, az EU pedig mindössze 2,3 millió tonnás terméssel számolhat.

További híreink

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás