Bebizonyosodott, hogy a pénz diktál a hazai agráriumban is!
Az utóbbi két évben ugrásszerűen megnőtt a hazai szójatermő területek mérete, valamint a betakarított termésmennyiség is. Ennek okaként elsősorban azokat a támogatásokat lehet megnevezni, melyek kifejezetten akkor igényelhetőek, ha valaki fehérjenövényt termeszt. Ettől függetlenül továbbra sem beszélhetünk arról, hogy jelentős szerep jutna hazánkban a szójának a növénytermesztésen belül.
Magyarországon 2015 előtt jellemzően 40-45 ezer hektárról 70-90 ezer tonna szóját takarítottak be. A tavalyi év azonban jelentős változást hozott. A zöldítés, valamint a fehérjenövényekre elkülönített pénzügyi forrásokkal megemelt területalapú támogatás következtében a növény termőterülete 77 ezer hektárra ugrott, a termés pedig megközelítette a 150 ezer tonnát. Az idén szójából 181 ezer tonna kerülhet a tárolókba. Ez egynegyedével több, mint 2015-ben. Nagymértékben, közel a felével javult a hozam, amely 2016-ban 3 tonna lett hektáronként.
Nyilvánvaló, hogy a megnövekedett termesztési kedv a bővülő, szójásokat érintő támogatásoknak köszönhető. Az önellátottságunk azonban ettől függetlenül továbbra sem alakul jól. Mindössze a szójaigényünk 15-20 százalékát tudjuk fedezni saját forrásból. Évente 400-500 ezer tonna dél-amerikai szójadarát kényszerülünk behozni, amelynek jelentős hányada GMO-t tartalmaz.
Hirdetés
Mivel azonban hazánk elkötelezett a GMO-mentes szója termesztése mellett, ezért ez nem egy szerencsés állapot. Az elérhető import források jelentős része genetikailag módosított. Ennek aránya Brazília esetében 85 százalék, de például az argentin termesztés 98 százaléka is génkezelt.
GMO ide vagy oda, a világ szójatermelését továbbra is Észak- és Dél-Amerika uralja. A 2016-ra becsült 325 millió tonnás világszintű szójatermésből 287 millió tonnát e két régió termeli meg. A legnagyobb előállító országok az USA (109 millió t), Brazília (101 millió t) és Argentína (56 millió t). A világ többi országának termelése ezekhez képest eltörpül.
A legnagyobb szójafogyasztó régiókban ezzel szemben rendkívül alacsony mennyiségű szóját állítanak elő. Kína 2016-ban várhatóan csak 12,6 millió tonnás, az EU pedig mindössze 2,3 millió tonnás terméssel számolhat.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés