Begyorsult a balatoni haltelepítés üteme: 337 ezer kiló ponty, 250 ezer csuka és 60 ezer harcsa kerül a vízbe idén
A balatoni haltelepítések fő időszaka az ősz. A Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. ekkor végzi a tógazdaságok lehalászatát, de kisebb mértékben tavasszal és nyáron is szerveznek telepítéseket. A cég munkatársai a telepítési napok zárásaként fényképekkel (és sokszor videóval) ellátott haltelepítési beszámolót adnak közre. Minden év végén kiadják az éves haltelepítési összefoglalót, amelyekből látható, hogy a telepítési kötelezettségeiket rendszerint jelentősen túlteljesítik. Idén is így történt.
A Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. számolt be róla, hogy a telepítési helyszínek kijelölésekor meghatározó, hogy a szállítójármű számára elegendő hely és megfelelő altalaj álljon rendelkezésre. Az elosztásnál két fő szempontot tartanak szem előtt: a költséghatékonyságot, és hogy a Balaton három medencéjébe közel azonos mennyiségeket telepítsenek. Ennek megfelelően a tógazdaságaiktól távolabb eső északi parti helyszínekre kevesebb szállítmányt tudnak küldeni. Ez azonban nem okoz problémát, amit a haljelöléses vizsgálataik is igazolnak, miszerint a halállomány eloszlását nem a telepítési helyszínek, hanem az élőhelyi adottságok befolyásolják. A halállomány eloszlása tehát nem egységes a tóban, főleg a keleti medencében észlelhető az év egyes időszakaiban a nyugati medencéhez képest szerényebb fogási lehetőség. Emiatt ezeken a területeken 2015 óta igyekszenek nyári telepítéseket is szervezni, hogy a tóhoz olyankor érkező turisták fogási esélyeit javítsák.
Az éves haltelepítési kötelezettség:
300 000 kg két- és háromnyaras ponty,
6 000 kg egynyaras süllő,
250 000 db előnevelt csuka,
60 000 db előnevelt harcsa,
200 kg kétnyaras compó és
1500 db vegyes egynyaras ragadozó (főként balin).
Hirdetés
A telepítési terven felül a piaci viszonyok függvényében még széles kárászt és a felsorolt fajok mennyiségeit is rendszerint túlteljesítik.
November 30-án, hétfőn Fonyódon a kutyás strandon 7070 kg háromnyaras pontyot telepítettek, majd egy következő fuvarral Fonyódligeten az Erzsébet tábor előtti partszakaszon további 3640 kg-ot eresztettek a vízbe. A két fuvarral összesen 10 710 kg vegyes két-háromnyaras pontyot telepítettek.
December elsején két helyszínen összesen 9500 kg vegyes két- és háromnyaras pontyot engedtek a Balatonba. Fonyódligeten, az Erzsébet tábor előtti partszakaszon 3630 kg, míg Balatonszemesen a Lapos-parton 5870 kg ponty csúszdázott a Balatonba. December 2-án Fonyódon 3590 kg vegyes két- és háromnyaras pontyot vittek a Balatonba. Ezzel együtt idén már 337 151 kg-ot telepítettek, amivel jelentősen túlteljesítették a 300 000 kg-os éves kötelezettségüket.
December 3-án, délután 739 kg egynyaras süllőt telepítettek a Balatonba Balatonfüreden. A haltelepítés a Magyar Vitorlás Szövetség ("Szövi") kikötőjében, a helyi horgász egyesületi vezetők jelenlétében zajlott. A helyszínen készült fotók ezen a hivatkozáson, a galériában láthatók.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés