Az elmúlt hetekben megkezdődött a dinnyék kiültetése a fóliaalagutakba. Hivatalosan is elkezdődött a dinnyeszezon. A termelők közül többen is hibrid vetőmagokat választanak, ami minőségbeli javulást is eredményez. Hazánkban nagyjából 4800 hektáron termesztenek görögdinnyét, ennek közel a kétharmadát a békési és szabolcsi területeken. Az utóbbi évek átrendeződései és piaci viszonyai jelentősen átalakították a hazai termelést. A békési régió területe jellemzően csökkent, a szabolcsi pedig nagyot növekedett.

Idehaza öt nagyobb görögdinnye-termesztő régió van (Baranya, Békés, Tolna-Fejér, Heves-Jászság, Szabolcs), valamint egy sárgadinnyés központról (Bács-Kiskun) és úgynevezett szórvány területekről (mint a Kisalföld) lehet beszélni. Hazánkban nagyjából 4800 hektáron termelünk görögdinnyét, ennek közel a kétharmadát a békési és szabolcsi területek adják. Az utóbbi évek piaci viszonyai és átrendeződései átalakították a hazai termelést, így az utóbbi években a békési régió területe jellemzően csökkent, a szabolcsi hatalmasat növekedett, a kisebb területek pedig stabilizálódtak. Ennek jellemzően két oka volt: a kisebb régiók az utóbbi években stabil, főként belpiaci szállítók lettek - írta a NAK dinnyekörképe.

Megkezdődött a dinnye kiültetése: a jó minőségre törekednek a gazdák

Ezek többnyire szerződéses viszonyokat és erős, közvetlen értékesítési csatornát (pl. piacok, saját árusítóhelyek) alakítottak ki. A nagyobb régiók esetében azonban a nagyobb termelési mennyiség és a termés esetleges tömeges „együtt érése” komoly piaci zavarokat okozott. Az elmúlt években csökkent a magyar dinnyeexport lehetősége, ezek hiányában viszont nem lehetett levezetni a hazai többlet-mennyiségeket. Ez a folyamat a nagyobb régiók esetében árzuhanáshoz és bevételkieséshez vezetett. Azonban a koronavírusos időszak egy újabb lehetőséget ad arra, hogy a minőségi magyar áru visszahódítsa a külpiacokat. Emiatt idén még nagyobb a termelők, az exportőrök és a kereskedők felelőssége, hogy kizárólag megfelelő érettségi állapotú, a minőségi szabványoknak mindenben megfelelő dinnyéket forgalmazzanak - írták.

Mi várható idén?

Az ültetés és palántanevelés már aktívan zajlik. A Magyar Dinnyetermelők Egyesületének vezetősége szerint a munka a kisebb régiókban is megkezdődött. A szabolcsi területeken ugyan számolnak némi csökkenéssel, így még nem lehet biztosat mondani, hiszen az ottani termelők javarészt az augusztusi, kései szezonra készülnek majd. A békési területeken viszont már a vetőmageladásokból és a nevelt palánták számából is egyértelmű területcsökkenést jósolnak, 10-20 százalék közé becsülik azt. Hogy ez pontosan mekkora, az várhatóan a területalapú támogatások igénylését követően látszik majd. A területi átrendeződésen kívül az őszi-téli termelői fórumok eredményei is látszanak már. A termelők az elmúlt évekhez képest a konstanssal szemben nagyobb mértékben választják a hibrid-vetőmagokat. Ez minőségbeli ugrást és görögdinnye-piac egységesítés kezdetet jelent.

A koronavírus és a dinnyetermesztés

A Magyar Dinnyetermelők Egyesülete szerint márciusra a gazdák többsége már átgondolta, mit szeretne termelni, ehhez minden szükséges eszközt beszerzett, így a befektetésének közel 80 százalékát fordította a termelésre. Innen már jellemzően nincs visszaút, bizakodni és csinálni kell. A NAK anyaga szerint most még fontosabb a szerződéses fegyelem, a minőségi termékek előállítása és piacra juttatása, mint a vírusmentes időszakban. A munkák már javában tartanak, de júniusig még van idő a piacszervezésre. Ezért fontos, hogy a dinnyések folyamatosan tájékoztassák a régi és új partnereiket arról, hogy stabil dinnyepiac várható és a 2020-as szezonban is folyamatos ellátást tudnak majd biztosítani.

https://www.youtube.com/watch?v=-qMXyj9DQVs
A dinnye termesztése Medgyesegyházán

Fagykár érte a dinnyét

Az elmúlt hetek hűvös időjárása a húsvétkor, fóliaalagutakba ültetett dinnyék esetében fagykárt okozott. Ezért fontos az oltott dinnye, mert a tökre oltott dinnyéknek nem csak a kártevőkkel és hőstresszel szemben nagyobb az ellenállóképessége, de a tavaszi fagykárokat is jobban tűrik. Ezért, ha most a levelek sérültek is, és a hideg kicsit vissza is fogta a fejlődést, az előző évek tapasztalatai szerint az oltott növény jól regenerálódik. A fóliaalagutas dinnyék kiültetését követően a palántanevelő sátrak is újraindulnak, hiszen az oltott dinnyék készülnek a kései ültetésre. Május közepén, vagy végén várhatóan már a szabadföldre szánt palánták is kiültethetők. Ez a tagolt ültetés biztosítja majd a kiváló ízű magyar dinnyék folyamatos ellátását júniustól egészen szeptemberig.

Megosztás

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 90 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás