Békét kötnek a farkasokkal a Bükk környékén gazdálkodók?
Gazdálkodj okosan, ha a szomszédságban farkas jár címmel írt jó gyakorlati módszerekről a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság. A Bükkben és peremi élőhelyein egy rendszeresen szaporodó farkas család lakik, az Igazgatóság teljes működési területei pedig 3-4 farkasfalkának biztosítanak otthont. Ez országos viszonylatban is kiemelkedő értéknek minősül, ezen kívül ugyanis csak az Aggteleki- és a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság erdős területein élnek kis számban farkas családok. Mit érdemes tenni azért, hogy ne tegyenek kárt az állatállományban?
A farkasok megtelepedésével megjelentek az aggályok a gazdálkodók részéről is. Generációk óta nem kellett ezzel a kihívással szembenézniük, egyszerű kerítéssel körbekerített erdőszegélyi legelőkön is több-kevesebb biztonságban tudhatták a legelő jószágaikat. Kárt bennük legfeljebb a kóbor kutyák tehettek. A farkasállomány egyedszámának fokozatos emelkedésével párhuzamosan azonban a félelmek is erősödtek. Kárt tesznek-e a juhokban és a szarvasmarhákban a farkasok? Mit lehet tenni ennek megelőzésére?
A farkasok és a békés együttélés
A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság úttörő módon olyan megközelítéssel igyekszik megválaszolni a kérdéseket, hogy nem a már bekövetkezett kárt próbálja kompenzálni. Ennek bizonyítása és kivizsgálása körülményes, valamint a gazdálkodó számára is nehézkes. Inkább megelőzni kívánják a bajt. A gazdákkal együttműködve egy nagyragadozó-barát gazdálkodási formát terjesztenek el a működési területükön. Ennek az alapja, hogy amennyiben olyan területen folyik a külterjes állattartás, ami egyben a nagyragadozók életterében található, úgy kérésre ingyenesen biztosítanak egy 5+1 soros villanypásztor rendszert a gazdálkodóknak. Ennek beüzemeléséhez, kezeléséhez is szakmai segítséget nyújtanak. Ezen felül, szintén igény esetén, a Magyar Kuvasz Fajtagondozó Egyesülettel együttműködő Kuvasz-Őr Nagyragadozó Védelmi Program jóvoltából és segítségével őshonos kuvaszkölyköket kaphatnak a gazdálkodók, amelyek beszoktatásában, nevelésében is segítséget nyújt az egyesület.
Hirdetés
Dupla védelem
Ez a kettős védelem már kellő hatékonyságú biztosítéka annak, hogy a farkasok ne tudjanak kárt tenni a legelő állatállományban. A működési területükön jelenleg 20 gazdálkodó kapott a kártalanítási költségvetési keret terhére villanypásztor-rendszert és 2020. november folyamán még 5 újabb gazda részesülhet ebben. Szintén a működési területükön jelenleg 11 gazdálkodó jutott kuvaszokhoz a Kuvasz-Őr Nagyragadozó Védelmi Program révén. Ez összesen 16 őrkutyát jelentett.
Tájékoztatás, gyors ügyintézés
Az Igazgatóság ezzel párhuzamosan számos lakossági- és gazdálkodói fórumot szervezett az elmúlt években, ahol a hallgatósággal közösen kerestek a tényleges megoldásokat, és szakmai felkészítésekkel, előadásokkal is segítették a nagyragadozókkal való konfliktusmentes együttélés lehetőségeit. Szakembereik, valamint a természetvédelmi őrszolgálat tagjai minden bejelentett valós vagy vélt káreseményt haladéktalanul ellenőriznek a helyszínen. Nem csupán a fellelhető nyomokat azonosítják, de minden esetben genetikai mintavételezést is végeznek, amely segítségével teljes bizonyossággal lehet azonosítani a ragadozó fajt. Ezeken kívül szakmai tanácsadással is segítik a helyszínen a gazdálkodókat. Általánosságban kijelenthető, hogy elmúlt években egy jó gyakorlatot sikerült a gazdákkal kialakítani és ennek számos hozadéka már most megmutatkozik. Drasztikusan csökkent a farkasok által a haszonállatban okozott kár aránya és ezzel párhuzamosan a gazdálkodói panaszok száma is.
“Jó úton haladunk afelé, hogy egy kölcsönös bizalmon alapuló rendszeres kapcsolattartással sikerüljön egy hosszú távú együttműködést kialakítanunk, amelynek a gazdálkodók és a farkasok is a nyertesei lesznek” - írták.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés