Az utóbbi időszak sorozatos esőzései rendkívüli módon megterhelik a szántóföldeket. Több tízezer hektár van már részben, vagy egészben víz alatt, a következő írás elsősorban nekik kíván segítséget nyújtani.

Az idei télvége (s esetleg koratavasz is) rendkívül sok csapadékot eredményez(ett). Sok ezer hektár nagyságú repce és gabonatáblák kerültek már részben vagy teljesen víz alá újra az országban sok helyen. A víz azonban egyszer visszavonul s az embernek úrrá kell lenni a legnagyobb bajon is. Az elárasztott földeket újra művelésbe kell vonni és az életnek mennie kell tovább. Ezzel az írással szeretnénk szakmai segítséget nyújtani azoknak a gazdálkodóknak, akiknek a földjén belvíz van/volt, de már annyira visszahúzódott a víz, hogy a felső 20-30 cm-es réteg már művelhető, így tavaszi vetésre már alkalmas a terület.

Először is, vegyük sorra milyen károkat okoz a tartós belvíz?

  1. A több hetes vízborítás hatására a talaj levegőtlenné vált és a hasznos aerob mikroorganizmusok elpusztulnak, helyükbe a káros anaerob mikróbák lépnek (pl. denitrifikáló baktériumok).
  2. A vízborítás hatására a művelt talajrétegből a tápanyagok kimosódnak (főleg a N hatóanyagok).
  3. A tartós vízborítás következtében a kultúrnövények kipusztulnak, a víz visszahúzódásával helyüket a gyomnövények veszik át.
 

Mit tegyünk hát, ha visszahúzódott a víz és a talaj felső rétege művelhetővé válik?

Első gondolatunk az lehetne, hogy a tömörödött levegőtlen talajt mélylazítóval meglazítjuk, átszellőztetjük. Ezt ne tegyük, mert a nedves alsó talajréteget csak elkeni a lazító. Ezzel a művelettel várjunk a következő nyárig, amíg az alsó talajrétegek is kiszáradnak. Még szántást se végezzünk, hanem forgatás nélküli technológiával sekélyen készítsük elő a tavaszi vetések talaját.

A második gondolatunk az lehetne, hogy a belvíz által kimosott tápanyagokat műtrágyákkal pótoljuk.  Ezt se tegyük, mert a levegőtlen talajban nincs mikrobiális élet, és a kiadott műtrágyák ára ablakon kidobott pénz lenne. A levegőtlen talajokban a foszfor és kálium műtrágyák komplex kötésbe való alakulása fokozottabb. Legnagyobb veszteség azonban a nitrogén műtrágyákat éri, mert a levegőtlen talajban uralkodó denitrifikáló baktériumok a nitrogén hatóanyagokat visszabontják elemi nitrogénné, amely gáz formájában a légkörbe távozik.

Mit tegyünk, hogy talajaink újra termőképesek legyenek?

  1. Első lépésként, amennyiben a talaj művehetővé válik sekély műveléssel jussunk el a magágy készítésig.
  2. Második lépésben a magágy készítéssel egy menetben dolgozzunk be a talajba hektáronként 1 liter BactoFil A-10 vagy BactoFil B10-s baktériumtrágyát. Az így” beoltott” talajban beindul a talajélet, a N megkötő baktériumok a levegő nitrogénjét megkötve gazdagítják a talajt, javítják a talajszerkezetet, növényi hormonokat termelve serkentik az elvetett gabonák csírázását. Ha ezzel a módszerrel sikerül beindítani a talajban a mikroorganizmusok tevékenységét, sikerül a REVITALIZÁLÁS, akkor tavasszal már bátran kiszórhatjuk a N fejtrágyákat azok hasznosulni fognak.
Szerző: Daoda Zoltán, szakmai igazgató, AGRO.bio Hungary Kft. (x)
Tudjon meg többet a témáról a Magro által szervezett Agrár Akadémia webkonferencián, március 10-én, délelőtt.
Konferenciánkon szakértő előadóktól juthatnak fontos és hasznos ismeretekhez. Jelentkezzen a rendezvényre a képre kattintva!
 
Témák: Hogyan csökkentse a trágyázás költségét úgy, hogy a terméseredmény nőjön? Milyen hatékony módszerei és lehetséges buktatói vannak a talajépítésnek és a tápanyag-utánpótlásnak?
Minden tudatos gazdálkodó és szakember részvételére számítunk! További információ és online jelentkezés a rendezvény weboldalán: http://www.magro.hu/webkonferencia
 

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás