Az utóbbi időszak sorozatos esőzései rendkívüli módon megterhelik a szántóföldeket. Több tízezer hektár van már részben, vagy egészben víz alatt, a következő írás elsősorban nekik kíván segítséget nyújtani.

Az idei télvége (s esetleg koratavasz is) rendkívül sok csapadékot eredményez(ett). Sok ezer hektár nagyságú repce és gabonatáblák kerültek már részben vagy teljesen víz alá újra az országban sok helyen. A víz azonban egyszer visszavonul s az embernek úrrá kell lenni a legnagyobb bajon is. Az elárasztott földeket újra művelésbe kell vonni és az életnek mennie kell tovább. Ezzel az írással szeretnénk szakmai segítséget nyújtani azoknak a gazdálkodóknak, akiknek a földjén belvíz van/volt, de már annyira visszahúzódott a víz, hogy a felső 20-30 cm-es réteg már művelhető, így tavaszi vetésre már alkalmas a terület.

Először is, vegyük sorra milyen károkat okoz a tartós belvíz?

  1. A több hetes vízborítás hatására a talaj levegőtlenné vált és a hasznos aerob mikroorganizmusok elpusztulnak, helyükbe a káros anaerob mikróbák lépnek (pl. denitrifikáló baktériumok).
  2. A vízborítás hatására a művelt talajrétegből a tápanyagok kimosódnak (főleg a N hatóanyagok).
  3. A tartós vízborítás következtében a kultúrnövények kipusztulnak, a víz visszahúzódásával helyüket a gyomnövények veszik át.
 

Mit tegyünk hát, ha visszahúzódott a víz és a talaj felső rétege művelhetővé válik?

Első gondolatunk az lehetne, hogy a tömörödött levegőtlen talajt mélylazítóval meglazítjuk, átszellőztetjük. Ezt ne tegyük, mert a nedves alsó talajréteget csak elkeni a lazító. Ezzel a művelettel várjunk a következő nyárig, amíg az alsó talajrétegek is kiszáradnak. Még szántást se végezzünk, hanem forgatás nélküli technológiával sekélyen készítsük elő a tavaszi vetések talaját.

A második gondolatunk az lehetne, hogy a belvíz által kimosott tápanyagokat műtrágyákkal pótoljuk.  Ezt se tegyük, mert a levegőtlen talajban nincs mikrobiális élet, és a kiadott műtrágyák ára ablakon kidobott pénz lenne. A levegőtlen talajokban a foszfor és kálium műtrágyák komplex kötésbe való alakulása fokozottabb. Legnagyobb veszteség azonban a nitrogén műtrágyákat éri, mert a levegőtlen talajban uralkodó denitrifikáló baktériumok a nitrogén hatóanyagokat visszabontják elemi nitrogénné, amely gáz formájában a légkörbe távozik.

Mit tegyünk, hogy talajaink újra termőképesek legyenek?

  1. Első lépésként, amennyiben a talaj művehetővé válik sekély műveléssel jussunk el a magágy készítésig.
  2. Második lépésben a magágy készítéssel egy menetben dolgozzunk be a talajba hektáronként 1 liter BactoFil A-10 vagy BactoFil B10-s baktériumtrágyát. Az így” beoltott” talajban beindul a talajélet, a N megkötő baktériumok a levegő nitrogénjét megkötve gazdagítják a talajt, javítják a talajszerkezetet, növényi hormonokat termelve serkentik az elvetett gabonák csírázását. Ha ezzel a módszerrel sikerül beindítani a talajban a mikroorganizmusok tevékenységét, sikerül a REVITALIZÁLÁS, akkor tavasszal már bátran kiszórhatjuk a N fejtrágyákat azok hasznosulni fognak.
Szerző: Daoda Zoltán, szakmai igazgató, AGRO.bio Hungary Kft. (x)
Tudjon meg többet a témáról a Magro által szervezett Agrár Akadémia webkonferencián, március 10-én, délelőtt.
Konferenciánkon szakértő előadóktól juthatnak fontos és hasznos ismeretekhez. Jelentkezzen a rendezvényre a képre kattintva!
 
Témák: Hogyan csökkentse a trágyázás költségét úgy, hogy a terméseredmény nőjön? Milyen hatékony módszerei és lehetséges buktatói vannak a talajépítésnek és a tápanyag-utánpótlásnak?
Minden tudatos gazdálkodó és szakember részvételére számítunk! További információ és online jelentkezés a rendezvény weboldalán: http://www.magro.hu/webkonferencia
 

További híreink

Hogyan mentheted meg a buxusodat a puszpángmolytól?

2024.10.05.

A buxus, vagyis a puszpáng egy népszerű örökzöld növény, amelyet gyakran használunk sövények és dekoratív kertek kialakítására. De mit kell ahhoz tenni, hogy a növény valóban a kert dísze legyen? 

Hódít a mesterséges intelligencia – az intelligens kerteké a jövő

2024.10.05.

Mivel a technológia továbbra is áthatja életünk minden területét, nem meglepő, hogy a mesterséges intelligencia (AI) utat tör magának kertjeinkbe is. Az AI forradalmasítja a kertészkedéshez való hozzáállásunkat, a növényápolási alkalmazásoktól kezdve, amelyek a bevált gyakorlatokhoz vezetnek bennünket, egészen a teljesen automatizált kerti rendszerekig, amelyek kiküszöbölik a növények termesztése során felmerülő találgatásokat.

Bemutatkozott az elektromos Massey Ferguson traktor az ATH szakkiállításon

2024.10.05.

A holland gyártó, a Mechan Group bemutatott egy MF traktort elektromos változatban a szeptemberben megrendezett AgroTechniek Holland (ATH) szakkiállításon. Az importőr a prototípust a Knegt Tractorsszal együttműködve építette meg.

A nyári ludak után házi kacsában is fertőzött a madárinfluenza vírus

2024.10.05.

Néhány nappal az első vadmadár esetek igazolása után házi baromfiállományban is kimutatta a madárinfluenza jelenlétét a Nébih laboratóriuma

Tíz szakember kapta meg a Népművészet Mestere díjat 2024-ben

2024.10.05.

A Népművészet Mestere díj egyes alkotások vagy egész életmű elismeréseként azoknak a népművészeknek adományozható állami kitüntetés, akik hosszabb időszak alatt kifejtett munkásságuk során a népművészet fejlesztésében kimagasló eredményeket értek el.

Partner

Ezt ne hagyja ki! - Nagy meglepetés az Agrárszektor Konferencián

2024.10.04.

Előesttel bővül az idén a siófoki Agrárszektor Konferencia műsora, így már három napon keresztül, december 3-5. között találkozhatnak színvonalas szakmai programokkal a rendezvény résztvevői. A december 3-i előesten az agráriumot érintő meteorológiai előrejelzésekről, az agrárgazdaságra is hatással bíró várható gazdasági és belpolitikai eseményekről lesz szó, illetve mérlegre kerülnek a magyar élelmiszergazdaság Európai Unióban töltött elmúlt húsz évének tapasztalatai és a hazai agrárvállalkozások kitörési lehetőségei is.

Partnerhírek
Partner

Vulcan Profi Smax – granulált elemi kén - Mindenkinek használni kellene?!

2024.10.04.

Az elmúlt években a kénhiány állandósult a növénytermesztésben. Sok és egyoldalú a kijuttatott nitrogén, miközben egyre magasabb fehérje- és olajtartalmú növényeket termesztünk. Granulált kén használatával több évre elegendő ként tudunk kijuttatni.

Partner

Nem csak értékesít és szolgáltat, hanem drónok üzemeltetésében is segít a PlantaDrone

2024.10.02.

A Kukorica Kör Egyesület dunapataji Szakmai Napján Gyovai Szabolcs, a PlantaDrone Kft. ügyvezetője, a dróntechnológia lehetséges felhasználási módozatairól tartott előadást. Az elhangzottak szerint az értékesítésen túl már az üzemeltetésükben is segíti a dróntulajdonosokat a cég, az általuk létrehozott Drón műveleti központ által.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Graecus CBK szárzúzó
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus CBK szárzúzó

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Graecus BK
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus BK

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!

Magro.hu Piactér

Több mint 3.300 hirdetés 106 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás