Beszéljünk nyíltan! A gazdálkodók legnagyobb mumusairól lesz szó a Magro.hu 2024. februári konferenciáján
Nyílt beszédre és rendkívül gazdag programra számíthatnak a növénytermesztők és az állattenyésztők, állattartók a Magro.hu Stresszkezelés a mezőgazdaságban, NÖVÉNY-ÁLLAT-GAZDA Konferenciáján és Kiállításán, amelyet 2024. február 15-én rendeznek meg a Debreceni Egyetemen, az egyetemmel közös szervezésben. A hazai agrárgazdaság egyik leginformatívabb szakmai eseményén az ágazat kiemelkedő cégei vesznek részt és nyújtanak szakmai információkat az agráriumban működő gazdálkodások és gazdálkodók számára. A konferencia témáiról beszélgettünk a két főszervezővel, a Magro.hu tulajdonosaival, Bóné Tímeával és Németh Istvánnal.
Miért ez éppen a stresszkezelés lett az idei konferenciájuk témája?
Bóné Tímea: Elégedetlen hangoktól hangos a magyar mezőgazdaság, nem a legnyugodtabb éveiket élik a gazdálkodók. Romló jövedelmezőség, piaci zavarok és erősödő kihívások egyaránt jellemzik, amik folyamatos stresszhelyzetet jelentenek a növényeknek, a haszonállatoknak, de maguknak a termelőknek is. Úgy gondolom, az elmúlt pár évben a stressz az a kifejezés, ami uralta a közbeszédet a magyar mezőgazdaságban, ezért választottuk ezt az elnevezést.
Láthatóan szenvedünk, például, az extrém időjárás következményeitől. 2022-ben a rendkívüli aszály és a vízhiány, 2023-ban a túl sok csapadék okozott problémát, gondoljunk csak a gabonafélék beltartalmára. Kérdéses, hogy a mostani növekvő belvizes területek milyen hatással lesznek az őszi vetésekre. És ezek az extrém körülmények általában magukkal hozták és hozzák a betegségek és kártevők fokozottabb megjelenését is.
Hirdetés
De hogy az állattartókra is kitérjek, állandó tényezőként velünk van az afrikai sertéspestis, a madárinfluenza, és a túlzott antibiotikumhasználat miatt kialakuló rezisztencia miatt egyre gyakoribbak az egyéb betegségek is.
Mit lehet a különböző stresszek ellen tenni?
B.T.: Fontos hangsúlyozni, hogy van megoldás a kezelésükre, de ehhez változtatni kell az alkalmazott technológiákban és a gondolkodásban egyaránt! A szigorodó szabályozási keretrendszer ellenére, új, ismeretlen technológiákat kell vagy érdemes kipróbálni, amelyekkel csökkenthetők a nehézségek.
Többek között amiatt szervezzük meg a Stresszkezelés a mezőgazdaságban, NÖVÉNY-ÁLLAT-GAZDA Konferenciát és Kiállítást, hogy támpontokat adjunk a gazdáknak minél több területen, hogyan tudják csökkenteni és kezelni a nehézségeket 2024-ben. Rendkívül gazdag programmal várjuk a szakmai közönséget, a növénytermesztőket és az állattartókat egyaránt, akik 3 szekcióban a talajelőkészítéstől a betakarításig, valamint az takarmányozás és állatbetegségek kezelésének területéről hallgathatnak kiemelkedő szakmai előadásokat – többek között - piacvezető cégektől.
A konferencia programjának áttekintéséhez kattintson ide>>
Mely területeket érinti ez a változtatási kényszer?
Németh István: Röviden válaszolva, mindegyiket. Hosszabban a termelési ciklus minden fázisában léteznek olyan megoldások, amelyek javítják a növények és az állatok életfeltételeit, segítenek megoldani vagy kezelni egy közelgő problémát, csak ismerni kell ezeket.
Nem azt mondjuk, hogy mindenen egyszerre kell változtatni, hiszen az egyes fázisok időben elkülönülnek, másrészt, ha a ciklus egy-két elemét finomhangoljuk, már javulnak a terméskilátások és csökkenthető a stressz. Az ismeretek birtokában ugyanis mindenki a saját gazdasági mérete és típusa alapján meg tudja tervezni, hogy mikor és milyen területen tud módosítani. Ebben segít a konferencia, hogy kvázi, a terveket közösen megalkossuk 2024-re és 2025-re, hogy látható növekedési pályára állítsuk a gazdálkodást, illetve segítsük fenntartható módon növelni a gazdaság méretét.
Miről lesz szó konkrétan a konferencián?
N.I.: Az előadásokon szó lesz az egyik legfontosabb témáról, a talajról, a mulcsgazdálkodás általi nedvességmegőrzésről, min-till és no-till technológiáról, de a regeneratív gazdálkodásról, a talajélet javításáról is.
Kitérünk a kifejezetten a változó klimatikus viszonyokra tervezett Danubia projektre, a precíziós termesztéstechnológia fejlesztési eredményeire, valamint a biológiai kontroll és a természetes ellenségek szerepére a stresszkezelésben, illetve az abiotikus stresszoldókra.
A résztvevők hallhatnak a precíz agrometeorológiáról, növényi stresszérzékelés jövőjéről, a szenzortechnológiáról, a szántóföldi növények egy teljesen új nitrogénforrásáról, a stresszmentes öntözési lehetőségekről, a hektárköltség talajjavítással történő csökkentéséről, a talajművelés és talaj pH összefüggéséről, de a nehéz piaci körülmények között eredményes értékesítési stratégiákról is.
Az állattartók megismerkedhetnek a fermentált takarmányok lehetséges szerepével, a multi-mikotoxin szennyezettségek kockázatkezelésével és egy ezzel kapcsolatos új alkalmazással, a köhögéssel járó betegségek korai felismerésének precíziós megoldásával, a silókukorica emészthetőségével, a takarmánycélú rovartenyésztéssel, a hosszabb laktációs időszak és többlet tejhozam elérésének lehetőségeivel, néhány speciális takarmánykiegészítővel, illetve a minőségi, toxinmentes tömegtakarmány kérdéskörével.
Az állattartók megismerkedhetnek a fermentált takarmányok lehetséges szerepével, a multi-mikotoxin szennyezettségek kockázatkezelésével és egy ezzel kapcsolatos új alkalmazással, a köhögéssel járó betegségek korai felismerésének precíziós megoldásával, a silókukorica emészthetőségével, a takarmánycélú rovartenyésztéssel, a hosszabb laktációs időszak és többlet tejhozam elérésének lehetőségeivel, néhány speciális takarmánykiegészítővel, illetve a minőségi, toxinmentes tömegtakarmány kérdéskörével.
Olyan sok témáról lesz szó, de közérthető formában, ami felér egy többhetes szakmai továbbképzéssel. Mindenkinek azt javaslom, hogy tájékozódjon a konferencia honlapján, amihez kattintson ide! >>
Kiknek szól a rendezvény?
B.T.: Három szekcióban dolgozzuk fel a témákat, lesz egy külön a növénytermesztőknek, egy külön az állattartóknak, míg a harmadik szekcióban többek között a gazdálkodókat ért stresszforrásokkal, az adminisztrációval, a tárolással, az értékesítéssel foglalkozunk. Ezt a 3. témát is nagyon fontosnak tartjuk, mivel felbecsülhetetlen hozzáadott értéke van annak, ha a gazdálkodásra a gazdálkodók menedzserként tekintenek és tudatosabban építik azt. A szokásokon alapuló termelés, a szokásokon nyugvó ügyviteli gondolkodás ugyanis sokszor gátja a gazdaságosabb és fenntarthatóbb cég működésének. Ezen a területen is nyújtunk jócskán ismereteket a gazdáknak a konferencián.
Kik fognak előadni?
B.T.: 35, a hazai mezőgazdaságban tevékenykedő partnerünkkel, cégek és a Debreceni Egyetem képviselőivel, a területük kiváló szakértőivel közösen tartjuk meg az előadásokat.
- Mező Sándor, értékesítési vezető, Multiva Magyarország Kft.
- Barabás Zsolt, értékesítési vezető, Kelet-Magyarország, Horsch Maschinen GmbH.
- Berecz Sándor, mezőgazdasági üzletágvezető, Calmit Agrár/Calmit Hungária Kft.
- Csigó György Tamás, értékesítési vezető, SENCROP
- Dr. Szűcs Péter, kukorica és napraforgó termékfejlesztési vezető, Limagrain Hungária Kft.
- Prof. Dr. Nagy János, professzor, Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar Földhasznosítási, Műszaki és Precíziós Technológiai Intézet
- Fenyődi Andrea Észak-alföldi régióvezető és Szemerits Balázs, fejlesztőmérnök, RAGT Vetőmag Kft.
- Kürthy-Molnár Zoltán, marketing menedzser, TIMAC AGRO Hungária Kft.
- Hanzel Tamás, tanácsadó, Natur Agro Hungária Kft.
- Dr. Kakuszi-Széles Adrienn, egyetemi tanár, intézetvezető, Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar Földhasznosítási, Műszaki és Precíziós Technológiai Intézet
- Németh István, ügyvezető, Magro.hu
- Rácz Tibor, területi képviselő, FMC-Agro Hungary Kft.
- Szabó István, üzletág-fejlesztési igazgató, Pro-Feed Kft. Növényegészség Üzletág
- Rácz István, biológiai termékmenedzser, Corteva Agriscience
- Dr. Hoffmann Péter, fejlesztőmérnök, BASF Hungária Kft.
- Hadászi László, innovációs főigazgató, KITE Zrt.
- Fotyék Tibor, öntözési projektmenedzser, Polyext Kft.
- Lőwi Barna, sales manager, Austro Diesel GmbH
- Alpár Botond, kutatás-fejlesztési vezető, Agrofeed Kft.
- Dr. Fábián János, takarmányozási tanácsadó, NEOCONS Zrt.
- Gustavo Lopez-Moreno, közép- és kelet-európai technológiai vezető, Boehringer Ingelheim
- Bódis Zoltán, kereskedelmi vezető, Limagrain Hungária Kft.
- Sojnóczki István technológiai fejlesztési igazgató, KITE Zrt.
- Takács Tamás, értékesítési vezető, Noack Magyarország Kft.
- Hegedűs Attila, ügyvezető igazgató, Bauer Hungária Kft.
- Sándor Gergő, ügyvezető, Pro-Feed Kft.
- Székely András, projekt vezető, Riska – Sysko Kft.
- Dr. Jakab Gábor, ügyvezető igazgató-helyettes, Vitamed Pharma Kft.
- Percze Rajmond, ügyvezető igazgató, Agroloop Hungary Kft.
- Bordás Imre, mezőgazdasági biztosítások területvezető, Generali Biztosító Zrt.
- Párkányi Gábor, ügyvezető igazgató, MertControl Hungary Kft.
- Okner Péter, cégvezető, AgroVIR Kft
- Bálint Béla, területi képviselő, Viterra Hungary Kft.
- Detre Miklós, elnökhelyettes, Magyar Államkincstár
Zárásként, hol és mikor az esemény?
B.T.: 2024. február 15-én a Debreceni Egyetemen. Azt gondolom, aki eljön, az a részvételével sokat tesz a boldogulásáért. Több száz gazdálkodót várunk, Ön se maradjon ki!
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 88 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés