Betiltották, mi most mégis használni akarjuk
2013-ban az Európai Bizottság neonikotinoid tartalmú növényvédő szereket tett tiltólistára azok (valószínűsíthetően) méhekre gyakorolt káros hatásai miatt. Most azonban hazánk ezen csávázó szerek használatának ideiglenes engedélyezése érdekében fordult az említett döntéshozó testülethez.
Az információt egyébként a Greenpeace szivárogtatta ki, amely szerint hazánk átmeneti mentességet kért a neonikotinoidos növényvédő szerek alkalmazására. Az említett hatóanyagú szerek igen hatékony rovarölő tulajdonsággal rendelkeznek, azonban erős a gyanú, hogy a házi és vadon élő méhekre egyaránt komoly veszélyt jelentenek. Joggal aggódnak tehát a méhészek, ugyanis ha megkezdődik a szerek használata, annak beláthatatlan következményei lehetnek a méhekre nézve.
Az uniós tiltás azonban még csak ideiglenes, addig tart, amíg nem jutnak végleges megállapításra a kutatók azzal kapcsolatban, hogy valóban káros-e a méhekre és egyéb szervezetekre a neonikotinoid hatóanyag. Az eddigi kutatások azonban nem túl biztatóak: a hatóanyag a méhekre, a gyűrűsférgekre és a vizi élővilágra is komoly negatív hatással van.
Hirdetés
A Greenpeace ezért is emelte fel a hangját a hír hallatán, véleményük szerint ugyanis felelőtlenség lenne, még csak eseti jelleggel is használni ezeket a szereket.
Hazánk egészen pontosan 120 napra kéri a tiltás felfüggesztését és 32 ezer hektárra szólhat az engedélyezés. A terület nem tűnik soknak, mindössze az országos vetésterület 0,5 százalékáról van szó, de az itt megtermett növények magjait akár évek múlva is vethetik és az abból kikelő növények is károsíthatják még a méheket.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés