Biogazdaság vagy ökogazdaság?
Mi a különbség a bio, az öko és az organikus jelzővel ellátott termények, zöldségek, gyümölcsök között? Ha valakinek biogazdasága van, az egyben ökogazdálkodást is végez? Az alábbi cikkben igyekszünk tisztázni a fogalmak jelentését. Valamint néhány főbb jogszabályi pontot felfedni azok számára, akik biogazdálkodás elindításában gondolkodnak.
A görög eredetű „bio”, „öko” és az „organikus” szavak a kizárólag természetes technológiákat használó mezőgazdasági folyamatokat fedik. A végtermékeknek egészségeseknek és tápanyagokban gazdagnak kell lenniük. A három fogalomra tehát egymás szinonímájaként lehet tekinteni. És általában országonként eltérő, hogy hol, melyiket alkalmazzák. Jogrendszerünkben az „ökológiai” (vagy „biológiai”) szó használatát írják elő, azonban mégis a „bio” megjelölés a legismertebb. Az EU országaiban vagy az EU tagállamokból érkező termékeken pedig „organic” (azaz organikus) kifejezés található.
Az Európai Unióban 1992 óta törvényileg tisztázott, hogy mi bio és mi nem. Magyarország ezt a szabályozást 2000-ben vette át. Ennek következtében csak olyan termék forgalmazható biológiai, organikus vagy ökológiai szavakkal felvértezve, amelyek a törvényi előírásban foglalt követelményeknek megfelelnek. A hazai piacot 9 EU-s és 1 magyar jogszabály koordinálja. Ezek a következő területekre terjednek ki:
Hirdetés
- növénytermesztés
- állattartás
- takarmány előállítása
- méhészet
- gombatermesztés
- feldolgozott élelmiszerek
A jogszabályok betartását az egyes országokban független szervek ellenőrzik, tanúsítják. Magyarországon a Biokontroll Hungária Nonprofit Kft. és a Hungária Öko Garancia Kft. Az általuk ellenőrzött termékeken lehet csak feltüntetni a bio minősítést, és az ellenőrző szerv hologramját.
Mire kell odafigyelni?
Növénytermesztés
- Termőföld állapota - az addig nem biogazdálkodásra használt földet 2-3 évig pihentetni kell.
- Vetőmag származása – a vetőmagnak is biotermelésből kell származnia.
- Tápanyagpótlás és a növényvédő szerek alkalmazása - Semmilyen műtrágya és mérgező anyag nem alkalmazhat. A "permetező" szerek kizárólag szerves eredetűek lehetnek, és a növényekben nem szívódhatnak fel, valamint vízzel könnyen lemoshatónak kell lenniük.
- A normál gazdálkodásban megengedett 450 rovarirtó szer közül mindössze 7 használható időszakosan a biotermelésben. Mindegyiknek gyorsan és maradéktalanul lebomlónak kell lennie.
- 30 adalékanyag engedélyezett az ökogazdaságokban. Szemben a hagyományos gazdaságokban, ahol több mint 500.
Állattartás
- Nem szabad az állatokat ketrecben vagy megkötve tartani.
- Az állat fajtájának megfelelő nagyságú életteret kell biztosítani mind zárt, mind nyitott területen.
- A fedett rész megvilágításában meghatározott arányú természetes fénynek is szerepelnie kell.
- Száraz, almozott pihenőhelyet kell az állatok számára biztosítani.
- Ha az állat megbetegszik, gyógynövényekkel, homeopátiával, akupunktúrával és gyógyító ásványokkal lehet kezelni. Súlyos megbetegedés elkerülése érdekében lehet gyógyszerekkel kezelni, de évente csak maximum egy-két alkalommal.
- A termékenyítés lehetőleg természetes úton kell, hogy történjen, maximum az inszemináció engedélyezett. A klónozás és egyéb biológiai manipuláció tiltott!
- Az állatok csonkítása (pl. szarvtalanítás, herélés) csak indokolt esetben lehetséges, és a lehető legkevesebb fájdalommal. A szenvedést a vágás esetében is minimalizálni kell.
Takarmány
- Biogazdálkodásból kell biztosítani.
- Tilos bármilyen szert (antibiotikum, növekedési hormon stb.) hozzáadni.
- A kérődző állatok esetében a lehető legtöbb időt kell biztosítani legelésre.
Mi a helyzet itthon?
A biogazdaságok létjogosultsága évről-évre megindoklásra kerül. A fogyasztók keresik, a termelők köre pedig egyre bővül világszerte. Magyarországnak így nem csupán a saját határain belül van lehetősége a bio terén kiteljesedni. A jó minőségű magyar termékek külföldön, exportra is keresettek. Jelenleg azonban még jelentős lemaradásban vagyunk az EU többi országához képest. Itthon a termőterületek mintegy 2,5%-án, 127 hektáron folyik biogazdálkodás. A többi tagállamban ez ennek a duplája. További probléma egyelőre, hogy a megtermelt zöldség, gyümölcs, és egyéb élelmiszerek 80%-át exportáljuk. Miközben a fogyasztók által megvásárolt bio termékek 90%-a importból származik.
A törekvések látszanak a Magro.hu piactéren is, ahol az elmúlt évben több ezer kilónyi bio terményt, zöldséget, gyümölcsöt töltöttek fel a gazdálkodók. Jelenleg bio mandula, bio zab, bio fokhagyma, bio búza, bio búzafűlé és bio árpafűlé is található az oldalon.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés