Az EU által finanszírozott agROBOfood projekt a Biospray Industrial Challenge projekt támogatásával az Ecorobotix ultranagy pontosságú permetező technológiáját a biológiai növényvédelmi alkalmazások igényeihez igazította. A cukorrépában háromféle alkalmazástípusra vonatkozó szántóföldi kísérleteket végeztek: a pelargonsav, az azadirachtin és a spintor (két szerves rovarölő szer) szelektív alkalmazását.

A biológiai növényvédő szerek természetes összetevőkből (például ecetből és muskátliból) származnak, és hatékony terméskezelést biztosíthatnak. Feltételezhetően nagy hatékonyságú gyomirtó és növényvédő szerek, amelyek teljesen lebomlanak (tehát nem maradnak a talajban/környezetben), és előállításukhoz kevesebb energia szükséges (csökkentve a széndioxid-lábnyomot).

A legjobb, ha olyan ultranagy pontosságú permetezővel juttatják ki őket, amely az egyes növényeket célozza meg (csak a gyomokat permetezi, a növényeket nem (Forrás: Ecorobotix)

Egyedi növények megcélzása biokontroll termékekkel

„A ’természetes’ gyomirtó szerek használhatók a gyomnövények kezelésére, de széleskörű permetezés esetén károsíthatják a növényeket is, ezért a legjobb, ha olyan ultranagy pontosságú permetezővel juttatják ki őket, amely az egyes növényeket célozza meg (csak a gyomokat permetezi, a növényeket nem)” – mondja Steve Tanner, az Ecorobotix technológiai igazgatója.

A biológiai növényvédő szerek a hagyományos és a bio-/biológiai gazdálkodásban egyaránt alkalmazhatók. A bio-/biológiai gazdálkodásban való felhasználás tekintetében azonban még folyamatban van e biokontroll termékek hivatalos homologizációja.

Az EU által finanszírozott agROBOfood projekt támogatta a Biospray Industrial Challenge projektet, hogy az Ecorobotix ultranagy pontosságú technológiáját a biológiai növényvédelmi alkalmazások igényeihez igazítsák, és háromféle alkalmazásra vonatkozó szántóföldi kísérleteket végezzenek.

Három növényvédelmi alkalmazás cukorrépában

A cukorrépát azért választották a kísérletek célnövényének, mert ma már kevés kémiai szintetikus gyomirtó hatóanyag áll rendelkezésre, és az elkövetkező években további csökkenés várható. Ezért a Biospray projekt három növényápolási alkalmazást célzott meg cukorrépában: a pelargonsav (szerves gyomirtószer), az azadirachtin és a spintor (két szerves rovarölő szer) szelektív alkalmazását.

Az Ecorobotix szerint a két szezonon át tartó szántóföldi tesztek eredményei kielégítő gyomirtási eredményeket és a rovarölő szerek használatának csökkenését mutatták. Továbbá az ARA ultranagy pontosságú permetezőgépével 70-95%-os gyomirtószer-megtakarítás érhető el. További agronómiai vizsgálatokra van szükség ezen új biokontroll termékek pontos hatékonyságának validálásához és a gép teljesítményének finomhangolásához erre a felhasználási esetre.

Az ARA ultranagy pontosságú permetezőgép

Bár a projekt az AVO-val, egy autonóm, ultranagy pontosságú pontpermetezési technológiával rendelkező robottal indult, történt egy változás, amely az ARA ultranagy pontosságú permetező kifejlesztéséhez vezetett. Ez háromszor akkora, mint az AVO, és egy traktor mögött vontatható. „Az ARA-val az AVO pontpermetezési technológiája továbbfejlesztésre került, nagyobb pontossággal és gyorsabb működési sebességgel. A vontatott permetezőgép a gazdálkodók számára is könnyebben használható és gazdaságosabb” – mondja Steve Tanner.

Az ARA precíziós permetezőgép egy rendkívül nagy pontosságú permetezőgép, amely 6×6 cm-es pontossággal képes egyenként kezelni a növényeket. Az Ecorobotix szerint az ARA technológiája a mesterséges intelligencia alapú növényfelismerő képességének és az ultranagy pontosságának (UHP) köszönhetően képes pontosan felismerni, osztályozni és csak az egyes gyomokat permetezni (elkerülve a környező talajt és növényeket).

UHP permetező oldat vagy szelektív és nem szelektív gyomirtó szerek egyaránt

Az Ecorobotix állítása szerint UHP-szórási megoldása gyökeresen különbözik a hagyományos és a spot-szóró gyomirtó szerek kijuttatásától, így hatékonyabb és költséghatékonyabb megoldás, amely szelektív és nem szelektív gyomirtó szerekhez egyaránt alkalmazható.

Az Ecorobotix szerint a Biospray projekt bebizonyította az ARA-ban rejlő lehetőségeket a fenntartható szelektív és nem szelektív gyomirtószerek kijuttatásában. Az ARA kereskedelmi forgalomban kapható, és használatban van az egész EU-ban.

(Forrás: futurefarming.com)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás