Új, integrált biológiai hulladék feldolgozó technológiát fejleszt ki a gödöllői székhelyű Profikomp Környezettechnika Zrt. vezette konzorcium. A megoldással elsősorban állattartó telepek állíthatnak elő új típusú szerves trágyát. A konzorcium, amelynek a zrt. mellett tagja a Kaposvári Egyetem és az orosházi Béke Agrár Kft., a Gazdaságfejlesztési és innovációs operatív program 466 millió forintos támogatásával, 874 millió forintból fejleszti az eljárást. A szalma, kukorica, istállótrágya, faapríték speciális előkészítésével, illetve ásványi anyagok összekeverésével egy úgynevezett töltetet hoznak létre, amelyre állati hígtrágyát öntöznek - ismertette Dér Sándor, a társaság kutatási igazgatója a Magyar Távirati Irodával. Ebből a keverékből biológiai szárítási eljárással aerob - levegőztető - kezelés során keletkező hő természetes melegedésének hatására távozik a nedvesség, majd és a mezőgazdasági hulladékok cellulóztartalmát feltárják. Az így előkészített anyagot tovább lehet komposztálni, és szilárd fázisú biogáz-termelésre fordítani.
A komposzt és a biogáz előállítás során visszamaradó erjesztési maradékok, illetve további természetes és ásványi kiegészítők segítségével új típusú, magas tápanyagtartalmú szerves trágyát állítanak elő. A technológia különböző üzemméretekben telepíthető.
A biológiai hulladék felhasználásával tenne jót az állattartó telepekkel az új technológia
A tervek szerint az eljárás főleg az állattartó telepek számára lehet hasznos, amelyek a hígtrágyából annak kiöntözése helyett szilárd szerves trágyát állíthatnak elő. Ezen kívül egy rendszerben lehet integrálni az összes mezőgazdasági hulladékot - mondta a kutatási vezető. A 2020-ban befejeződő projektben a - 2009-ben alapított, biohulladék-kezelési technológiák fejlesztésével és gyártásával foglalkozó - zrt. a kezelések kémiai és biológiai kutatását és technológiai fejlesztését, orosházi partnere az üzemeltetési teszteket és a szabadföldi kísérleteket, a Kaposvári Egyetem pedig növénykísérleteket végez, és értékeli az eredményeket.
Kevés a szerves trágya, pedig kéne a talajoknak
Dér Sándor azt is elmondta, hogy Magyarországon viszonylag alacsony az állatállomány, ezért kevés szerves trágya jut ki a termőföldekre. Pedig a humuszutánpótlás fontos gazdasági érdek. Ezért jó lenne minél több szerves hulladékból szerves trágyát előállítani és alkalmazni az ásványi trágyák helyett. A komposztban viszonylag alacsony a tápanyagtartalom, amelynek növelésével az új típusú szerves trágya versenyképes termék lehet a műtrágyákkal szemben - fűzte hozzá. A hír szerint az országban keletkező szerves hulladék mennyiségéből 150-200 ezer hektár tápanyag-utánpótlására elég szerves trágyát lehetne előállítani. A fejlesztés alatt lévő technológia iránt olasz és spanyol sertéstartó telepektől várnak nagyobb érdeklődést.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás