Sokszor találkozni kertekben, magányosan álló mandulafákkal, melyek akár a legszebb díszei is lehetnek a kertnek. Nem lehet elmenni azonban szó nélkül amellett, hogy a Balaton-felvidéken akár több hektáros ültetvényeken is termesztik ezt a gyümölcsöt.

A mandula hozzátartozik a Balaton-felvidék képéhez, ahol egész fasorokat láthatunk belőle a főút mentén. A hobbitelkek magányos mandulafái mellett találhatunk itt több hektáros biomandula-ültetvényeket, de jó néhány elvadult cserjésben is felbukkannak a magról kelt fácskák. Mindez tavasszal a legszebb, amikor rózsaszín virágaik beborítják a környéket. Ez a növény azonban Ázsiában őshonos, hazánkba csak a rómaiak hozták el.

Kifejezetten szubtrópusi növény, így elterjedésének mi az északi határán vagyunk. Emiatt különösen érzékeny a fagykárokra. Érdemes későn virágzó fajtákat vásárolni és meleg helyekre ültetni.

A nedves, párás, öntözött körülményeket nehezen viseli, de a telepítéskor és az első néhány évben még szükség van kiegészítő öntözésre.

A talajjal szemben nem érzékeny, rendkívül jól tűri a meszet. Ugyanolyan igényei vannak, mint a szőlőnek, ezért oda érdemes telepíteni ahol a szőlő is jól érzi magát. A filoxéra járvány után nagy területen ültettek mandulát a kipusztult szőlők helyére.

Nem sok szebb látvány van egy virágzó mandulafánál
 

A mandula önmeddő, így ha nincs másik a közelében, érdemes párban ültetni. A magról kelt növény keserű termést hoz, ezért nem hasznosítható. Nemes fajtáit mindig vad alanyra oltják. Bioültetvényeknél érdemes helybe vetni, majd a magoncra oltani a nemest. Ez a módszer meghosszabbítja ugyan a termőre fordulást, de egyrészt sokkal ellenállóbbak lesznek a növények, másrészt pedig így hatolnak a legmélyebbre a karógyökerek, ami kitűnő vízhasznosítást biztosít. Az ajánlott térállás 4-6x6 m. Az első 4 évben kell elvégezni a koronaalakító metszést.

A Rosaceae család Prunoidae alcsaládjába tartozik. Legismertebb magyar fajtái a Tétényi és Budatétényi fajtakörök. Kiskertekbe alkalmasak például Budatétényi 1-es és a Szigetcsépi 55-ös, amely nagyon vékony héjú.

Ültetvények telepítésénél viszont olyan fajtákat válasszunk, amelyek jól bírják a gépi rázást. Ilyen például a Tétényi Kedvenc, melynek kitűnő porzója a Budatétényi 70-es szintén nagyüzemi termesztésre alkalmas.

Az igazán vékony (papír) héjú változatok kifejezetten érzékenyek, és a vadak is nagyobb pusztítást végeznek a termésben (pl.: mókusok).

A mandulafa önmeddő, ezért ha azt szeretnénk, hogy saját mandulafánk gyümölcsét fogyaszthassuk, célszerű legalább párosával ültetni a fákat
 

A mandulatermesztők között régi mondás hogy a mandulánál nem az a kérdés, moníliás-e, hanem az, mennyire? Erre a gombabetegségre ugyanis különösen érzékeny. Öntözött házikertekbe nem is javallott emiatt, viszont napos, meleg fekvésű nyaralóknál, ahol nem locsolnak rendszeresen, kitűnő választás.

Legközelebbi rokona az őszibarack, de a kajszikat is gyakran oltják mandulára, ami jól jelzi, hogy egymás betegségeire fogékonyak, ezért ne telepítsük őket túl közel.

Védekezni elsősorban a monília ellen szükséges, ezenfelül előfordulhat még problémaként pajzstetű, levéltetű, kéregmoly és klaszterospóriumos levéllyukacsosság, ventúriás varasodás (ld. kép).

A biológiai növényvédelemnél legfontosabb az agrotechnika, azaz a megfelelő szellőzöttség kialakítása, metszéssel, nagy térállással, a beteg részek eltávolításával. Fontos a tél végi lemosó permetezés, amelyet valamilyen rézkészítménnyel végzünk. Tetvek ellen megjelenésükkor narancsolajos készítményekkel védekezzünk. A molyok ellen feromon csapdázással megállapított időben permetezzünk. Vegetációs időben a gombás betegségek megelőzésére olyan növénykondicionálót használjunk, amely egyben repellens a rovarkárosítók egy részére is, így csökken a kártétel veszélye.

A mandula termésére nagyon kell vigyázni, ugyanis a vadak, de leginkább a mókusok jelentős károkat okozhatnak az ültetvényen
 

Fontos az időben történő betakarítás, mert a hosszan földön heverő termést károsítják a rágcsálók és különböző rothadással járó kórokozók.

Forrás: kapanyel.reblog.hu

Megosztás

További híreink

Partner

A Corteva a Bábolnai Gazdanapokon bemutatta a tavaszi hibridkukorica-kínálatát

2024.10.17.

A Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat bemutatta tavaszi Pioneer® kukoricahibridek kínálatát az idén 37. alkalommal megrendezett Bábolnai Gazdanapokon. A mezőgazdasági szakkiállításon a vállalat szakértői készséggel álltak a termelők rendelkezésére és segítettek a hibridválasztással kapcsolatos kérdéseik megválaszolásában.

Miért jó és mennyire egészséges a tojásfogyasztás?

2024.10.17.

A tojás önmagában is tökéletes élelmiszernek tekinthető, fehérjében és vitaminokban is gazdag.

Egy héten belül százezer főnek pénz érkezik a számlájára - és ez nem vicc

2024.10.17.

Október 16-án indul a gazdálkodók számára a közvetlen és vidékfejlesztési támogatások előlegeinek kifizetése, amelyekkel év végéig több mint 321 milliárd forinthoz juthatnak hozzá.

Köd, fagy és és eső is lesz a következő napokban

2024.10.17.

A következő hét időjárása változatosan alakul Magyarországon. A hét első felében főként fátyolfelhős, napos idő várható a ködfoltok feloszlása után, helyenként élénk keleti széllel, és a nappali csúcsok 12-19 fok között alakulnak. A hajnalok hűvösek lesznek, a szélvédett vidékeken fagypont közeli vagy alatti hőmérsékletekkel, kisebb esőre csak elszórtan a Dunántúlon lehet számítani.

Segítséget kapnak a hazai kis- és középvállalkozások: 400 milliárdos programmal erősödhetnek meg a cégek

2024.10.17.

Mintegy 17 ezer hazai kis- és középvállalkozás kaphat összesen 600 milliárd forintnyi hitelt 2028-ig a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. által most, az InvestEU program keretében elindított közel 400 milliárd forint keretösszegű garanciavállalás segítségével

Tripsz, a növények láthatatlan gyilkosa

2024.10.16.

A tripsz egy apró, ám annál kártékonyabb rovar, amely sok kertész életét megkeseríti. A növények nedveit szívogatja, amelynek következtében sárgulás, barnulás, sőt akár növényi pusztulás is bekövetkezhet.

Partnerhírek
Partner

A Corteva a Bábolnai Gazdanapokon bemutatta a tavaszi hibridkukorica-kínálatát

2024.10.17.

A Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat bemutatta tavaszi Pioneer® kukoricahibridek kínálatát az idén 37. alkalommal megrendezett Bábolnai Gazdanapokon. A mezőgazdasági szakkiállításon a vállalat szakértői készséggel álltak a termelők rendelkezésére és segítettek a hibridválasztással kapcsolatos kérdéseik megválaszolásában.

Partner

Az őszi búza okszerű és gazdaságos őszi tápanyag-utánpótlása

2024.10.16.

Az agrotechnikai tényezők egyik leglényegesebb eleme az okszerű trágyázás, melynek célja a talaj termékenységének fenntartása és növelése mellett a reálisan elvárható hozam elérése.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.400 hirdetés 108 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás